Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pack piele
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
edit0r
Cum vi se pare optiunea "Pack piele"? Eu nu am avut niciodata la nici o masina si nici nu am condus masini cu pack piele (chiar daca am condus multe modele de-a lungul timpului) Care ar fi plusurile si minusurile? Merita efortul financiar?

Multumesc!
asgard1955
Nu am avut masina cu piele si nici nu vreau sa am niciodata. Am stat in schimb la altii care au si pot sa spun urmatoarele:

- este sensibila si poate fi zgariata usor ( de exemplu de niste capse mai ciudate de la blugi)
- este foarte rece iarna si nu merge fara incalzire in scaune
- este foarte calda vara si iti transpira spatele

Depinde de fiecare ce isi doreste.
edit0r
Multumesc asgard1955, eu intii de toate vreau sa fac alegeri in cunostiinta de cauza asa ca pun tot felul de intrebari care poate pentru par cam prostesti. Pe de alta parte prefer sa dau mai multi bani acum pentru o optiune decit sa imi pare rau ani de zile ca nu m-am documentat si am facut o alegere proasta.
boditza
pielea tine de gusturi.. mie unu imi place.. am pe un opel omega. pe mijloc e perforata deci nu transpir vara(nu la fel de mult tongue.gif). la dacia am vazut ca este piele naturala pe partea centrala a scaunelor (tot pt a nu transpira caci respira) si ecologica pe laterale. iarna fara incalzire e un pic de chin, cu 5 min mai mult decat la cele de stofa. daca ai grija de ea va tine f multi ani, folosesti produse dedicate si va arata mereu ca noua. eviti blugi cu capse pe fund desi nu prea am mai vazut si daca ai copii mici atunci nu mai iei deloc piele smile.gif.. sper ca ti-am mai facut o idee despre piele in genral wink.gif
edit0r
Multumesc bodita, da am copil mic, asta e si un motiv pentru care simt nevoia de o masina mai mare ca m-am cam chinuit cu portbagajul mic de la meganul actual (am hatchbag). Uff ce bine ca am intrebat, alta treaba domnule cind ai feedback de la oameni care au experienta, ma mai luminez si eu smile.gif
dusterreich
QUOTE(edit0r @ 17 Feb 2011, 12:04)
Cum vi se pare optiunea "Pack piele"? Eu nu am avut niciodata la nici o masina si nici nu am condus masini cu pack piele (chiar daca am condus multe modele de-a lungul timpului) Care ar fi plusurile si minusurile? Merita efortul financiar?

Multumesc!
*


Am avut piele crem pe masina anterioara, Rover 75. Acum, depinde de calitatea pielii, asta era super, la 10 ani vechime arata aproximativ ca la un Mercedes dupa trei - patru ani. Eu ii aplicam un tratament de intretinere de 2 ori pe an cu produse speciale (mai multe marci) pentru hidratare si curatare. Cat despre confortul termic, ce sa iti spun... neaparat iti trebuie incalzire in scaune, altfel iarna risti sa iti superi rinichi....Vara, dupa ce statea in soare, imi puneam copilul pe partea unde nu batuse soarele in mod direct. Arata foarte bine (culoare crem la culoarea neagra a masinii), dar sincer nu o regret. Sunt bani in plus, iar daca vrei piele pe scaune pot fi facute niste huse la comanda, destul de scumpe, care pot fi configurate pe http://albert-premium.com/english/C/index3.html si pot fi comandate la o firma din tara, au un site http://www.husa-auto.ro/, dar sincer nu stiu cat costa (cam 250 euro huse textile!).
boditza
QUOTE(edit0r @ 17 Feb 2011, 22:17)
Multumesc bodita, da am copil mic, asta e si un motiv pentru care simt nevoia de o masina mai mare ca m-am cam chinuit cu portbagajul mic de la meganul actual (am hatchbag). Uff ce bine ca am intrebat, alta treaba domnule cind ai feedback de la oameni care au experienta, ma mai luminez si eu smile.gif
*




deci clar iese din discutie pielea la tine ca altfel plangi langa ea cand va da cu mancare, o va zgaria sau mai stiu eu ce smile.gif. mergi pe stofa si huse ca sa te scapi de orice problema, mai ales ca nu folosesc piele naturala pe intreg scaunul iar vinilinul se face praf in timp smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.