Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oamenii au expirat...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
kxz
http://www.descopera.ro/dnews/7989707-omul...noasterii-video

QUOTE
Cu siguranță ne așteptam ca un asemenea episod să se mai lase așteptat un timp, dar iată că încleștarea dintre om și mașină are deja loc. Se întâmplă momentan pe teritoriul cunoștințelor generale unde, în cadrul celebrului joc televizat “Jeopardy”, supercomputerul Watson de la IBM îi înfruntă pe doi dintre cei mai mari campioni ai show-ului, Ken Jennings și Brad Rutter.

Prima ediție s-a terminat prin scor de egalitate între Watson și Brad Rutter (5.000 de dolari), pentru ca în cea de-a doua supercomputerul IBM să se detașeze de ambii adversari, ocupând locul întâi cu suma de aproximativ 35.000 de dolari. În runda finală, care a avut loc miercuri seara, Watson a câștigat zdrobitor în fața adversarilor săi umani, obținând suma de 1.000.000 de dolari, bani care vor fi donați în scopuri umanitare. Este interesant de menționat faptul că ultima întrebare a concursului Jeopardy a vizat destul de pregnant spațiul românesc, după cum se poate observa chiar în imaginea de cover a știrii și în ultimul videoclip. Watson răspunde la întrebări cu o voce rece de computer, afișându-și nivelul de siguranță și "bucuria" prin simpla schimbare a culorilor avatarului său așezat deasupra unuia dintre pupitrele de concurs.


Oricum, trebuie sa cititi tot articolul.
Intelegeam superioritatea unui calculator intr-un domeniu specific, cum e sahul, de exemplu.
Am ramas surprins ca intr-un concurs general, de cunoastere si cultura generala incep sa detina si acolo suprematia. Nu mai sunt o baza de date, computerele dobandesc si insusiri pana acum specific umane, pot invata, intui, reactiona intr-un mediu uman deschis.
l@u
Ar trebui sa apara un Terminator.....nu?
vijelie
Daca prin "specific uman" intelegi doar capacitatea de a raspunde unor intrebari oarecum cunoscute dinainte, ai dreptate, suntem depasiti.
Eu am sa-mi fac probleme cand o sa aud de primul calculator care si-a luat zilele din cauza unui laptop roz care nu mai intra pe ciat. tongue.gif
ady77
Un calculator si-a luat zilele din cauza unui laptop roz care nu mai intra pe chat.
Link
bucatzel
QUOTE(vijelie @ 17 Feb 2011, 13:55)
Eu am sa-mi fac probleme cand o sa aud de primul calculator care si-a luat zilele din cauza unui laptop roz care nu mai intra pe ciat.  tongue.gif
*



Pai diverse boli isi dau unele altora, e pasul urmator, nu?

Si oricum, pare-se ca s-a intamplat deja
adilehanceanu
Și șahul și cultura generală din exemplu funcționează tot pe baza unor algoritmi de prelucrare a unei baze de date, așa că nu-i nimic spectaculos (mă rog, cu excepția voinței de care au dat dovadă programatorii, să scrie baza aia de date imensă).
vijelie
Chiar asa: pe programatori cine i-a programat?
neumann
QUOTE(vijelie @ 17 Feb 2011, 14:55)
Daca prin "specific uman" intelegi doar capacitatea de a raspunde unor intrebari oarecum cunoscute dinainte, ai dreptate, suntem depasiti.
Eu am sa-mi fac probleme cand o sa aud de primul calculator care si-a luat zilele din cauza unui laptop roz care nu mai intra pe ciat.  tongue.gif
*



Eu o sa ma tem in ziua in care un calculator o sa propuna mii de kmp de autostrazi si in final o sa-si cumpere bugatti veyron de banii aia.

17 Feb 2011, 15:42:
QUOTE(adilehanceanu @ 17 Feb 2011, 15:29)
Și șahul și cultura generală din exemplu funcționează tot pe baza unor algoritmi de prelucrare a unei baze de date, așa că nu-i nimic spectaculos (mă rog, cu excepția voinței de care au dat dovadă programatorii, să scrie baza aia de date imensă).
*



Gresit, sahul funtioneaza pe backtracking.
kog
QUOTE(vijelie @ 17 Feb 2011, 14:38)
Chiar asa: pe programatori cine i-a programat?
*


rodi
GIC
Mie-mi va fi frica cand se va intimpla asta!!!
bucatzel
QUOTE(neumann @ 17 Feb 2011, 14:40)
Gresit, sahul funtioneaza pe backtracking.
*



Da si nu. Algoritmii simpli da, se bazeaza pe backtracking.
Daca in schimb vrei sa faci un sistem care sa nu consume toate resursele calculand tone de miscari degeaba, il burdusesti de baze de date cu miscari, implementezi retele neuronale, si atunci ai sanse sa-l "spargi" pe Kasparov
neumann
Nu's daca a facut cineva asa ceva pana acum. Alea cu care juca Gasparov cred ca erau, in principal, bazate pe bt, chiar se si spunea ce super-computer e ala de joaca (ziceau cate operatii pe secunda poate face). Acu, sunt cateva strategii standard pe care le gasesti in orice carte de sah, insa si alea pot fi bagate in bt "mai la deal" in lista.
catarrrr
Terminator 5 biggrin.gif
nalodaniel
mama lui de calculator, am pierdut o ora cu filmele alea
bion
Masina aia e facuta de oameni ce e bagat in memoria lei e bagat de oameni aprope toate datele ale sunt facute sau sistematizate de oameni. Masina inca nu stie sa gandeasca. icon_mrgreen.gif
bucatzel
Oricum, inteligenta artificiala nu va fi atinsa cand un calculator va fi in stare sa gandeasca in locul unui om. Ea va fi atinsa in momentul in care un calculator va fi in stare sa dea vina pe altul.

Asa ca mai avem de asteptat.
Ciponnescus
QUOTE(bion @ 17 Feb 2011, 17:21)
Masina aia e facuta de oameni ce e bagat in memoria lei e bagat de oameni aprope toate datele ale sunt  facute sau sistematizate de oameni. Masina inca nu stie sa gandeasca. icon_mrgreen.gif
*








cauta pe google proiectul cleverbot, am si un topic pe subiectul asta, chiar daca pare o tampenie enervanta dar este un proiect care promite.Poate daca mergem pe teoria conspiratiei este un test.
bucatzel
taci.gif Pe aici este cunoscut ca fiind "Oracolul".
bion
DA ARE 20DE MILIOANE DE FRAZE BAGATE IN MEMORIE SI UN ALGORITM CARE SE CHINUIE SA CAUTE UN RASPUNS PERTINENT INTRE ELE. DACA ASTE E INTELIGENTA SAU MAI RAU ASTA E GANDIRE VORBIM DE NOTIUNI DIFERITE.PANA SI IEPURELE LU PRINTZU` E MAI INTELIGENT. PUS IN O SITUATIE INEDITA GANDESTE CE SA FACA FARA SA ANALIZEZE NUMAI SITUATIILE SIMILARE DIN MEMORIE.
vijelie
De ce pentru unii umanitatea inseamna exclusiv logica si memorie?
Markos
QUOTE(bucatzel @ 17 Feb 2011, 14:54)
si atunci ai sanse sa-l "spargi" pe Kasparov
*


M-a sunat Marty, cica e interesat mellow.gif
bucatzel
QUOTE(vijelie @ 17 Feb 2011, 18:32)
De ce pentru unii umanitatea inseamna exclusiv logica si memorie?
*



Pai fara astea doua, eram inca in copaci.
Si nu-i exclusiv, e doar un punct de inceput.
yhattori
QUOTE(neumann @ 17 Feb 2011, 15:40)
<span class='edit'>17 Feb 2011, 15:42:</span>
Gresit, sahul funtioneaza pe backtracking.
*



ala care se invata la ora de informatica din liceu, da.

http://www.frayn.net/beowulf/theory.html
neumann
ma scuzi da asta mie imi suna tot un fel de bt

QUOTE
Start at a shallow depth, say 2 ply. That means that you search each of your moves, and for each of them you find your opponent's best reply and immediately return that static score. Once you have searched the tree to depth 2 ply, then increase the depth to 3 and search again. Continue doing this until you've searched to the minimum required depth and either (a) you've run out of time, or (cool.gif you have also reached the maximum allowed depth.
bucatzel
user posted image
paul_damian
Dati-mi un gugal cand particip la Jeopardy si cred ca si eu o sa iau potul cel mare. wink.gif

Nu de asta e vorba. Un calculator face munca repetitiva mai bine si mai iute ca un om. Dar cand un calculator o sa ia decizii bazate pe inteligenta intuitiva, asemena singurei fiinte (mai mult sau mai putin) inteligente de pe planeta asta... atunci da, e vremea de emigrat!
kxz
QUOTE(bucatzel @ 18 Feb 2011, 10:41)
user posted image
*




user posted image
yhattori
QUOTE(neumann @ 18 Feb 2011, 01:27)
ma scuzi da asta mie imi suna tot un fel de bt
*



iti suna a backtracking pentru ca e o metoda de optimizare combinatoriala: selectia iterativa a unei solutii pe baza unui criteriu de calitate. dar e backtracking in aceeasi masura in care bicicleta e masina pentru ca are roti.
neumann
da, exact asta am vrut sa spun mai sus, cand cineva se referea la baza de date cu mutari. Ca nu e asa, de fapt, ci ca se folosesc iteratii. Da, impropriu spus backtracking, ca ala are 3 pasi ficsi. Insa cati crezi ca au inteles algoritmii aia de pe pagina de ii dai tu? Eu spun ca nu i-am inteles. M-am uitat in mare peste ei, insa mi-ar fi greu sa iti explic de ce se calculeaza nu stiu ce scor intr-un fel, si nu in altul. Oricum, inlocuieste mai sus (in posturile mele) backtracking cu conceptul mai general de metode iterative, si suntem multumiti amandoi.
bucatzel
Pai partea de acordare de scoruri se aseamana cu ideea de retele neuronale.

Doar ca o retea neuronala trebuie sa stea sa invete inainte de a putea functiona.
Si aici intervin bazele de date cu miscari precalculate. Nu ma bag mai in detaliu, ca au trecut vreo 10 ani de cand am invatat de astea. Dar pe de alta parte, altii au avut timp sa faca multe in aia 10 ani.
Markos
Despre initiativa OAQA
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.