Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sfaturi smartphone
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
turturel
buna ziua. as avea si eu cateva nelamuriri:
1.
saptamana trecuta am achizitionat un nokia 5230 de la vodafone..la abonamentul de 13.5 euro..cu 275 mb de net. in pachet au fost telefonul + 3 capace spate, casti audio, incarcator si suportul de parbriz..pt gps. nu am cablu de date si cd. bun.
azi am cumparat un cablu de date original nokia cu 35 lei si am descarcat nokia ovi suite si nokia pc suite 7.
am navigat eu pe ovi suite pana am innebunit ca nu intelegeam cum sa descarc hartile alea ovi. am reusit pana la urma de am descarcat harta pt romania. acum: cum pot sa folosesc telu pe post de gps. am intrat in meniu..am dat cautare..apoi pozitia mea..cred ca am butonat tot ce era de butonat..am lasat bifat la pozitionare doar gps integrat. va rog frumos..poate are cineva 2-3-5 min..sa imi explice si mie cum sa folosesc gps-ul. ce trebuie sa bifer/debifez..ca imi spune mereu conexiune nereusita..incercati din nou. please help.

p.s. mentionez ca asta e primul smartphone al meu. pana acum am avut 3 sony ericsson..deci is habarnist la capitolul nokia.

2. nu pot sa imi fac cont pe ovi deoarece cand tastez sau cand termin de tastat utilizatorul..imi apare un msj.."nu se poate realiza conexiunea la server". netul merge..e de la rds.

3. cand l-am conectat direct la pc fara sa descarc dupa net..nu imi mergea..imi dadea eroare. din cardul de 2 gb..am liberi 1.1 gb. gasisem pe undeva prin el pc suite dar nu il mai gasesc. nu am sters nimic..pur si simplu nu mai stiu in ce folder este. l-am conectat la pc..dupa descarcarea programelor si imi arata ca folderul cu harti are 7-800 mb. acum intreb si eu..le are instalate sau nu?

va multumesc.
Iulikk
1. GPS-ul trebuie mai intai sa "prinda" semnal. Asta inseamna sa iesi undeva pe unde nu prea sunt blocuri si sa astepti cateva minute.

2. Descarca OVI direct de la Nokia.

3. Eu formatat cardul in secunda doi dupa ce am luat telefonul, apoi mi-am instalat Nokia Maps si harta romaniei direct cu ovi suite.

Ai PM!
cosmin_2300
Dar nu avea GPS instalat?! blink.gif
Al meu are instalat un program "Locație", unde caută GPS (prin Bluetooth) ....
Iulikk
Daca ma intrebi pe mine, nu stiu ce sa-ti zic. Eu am formatat cardul imediat ce a ajuns telefonul acasa. Stiu sigur ca avea o melodie de-a lu' Rihanna si vreo 2 poze penibile cu "cantacioasa".
turturel
iulikk - maine te sun..sa vb!
cosmin - are instalat..da cine stie ce are el pe acolo. chiar ma gandeam la formatarea cardului dar nu eram sigur sa o fac.
SorinCT
Eu folosesc Garmin pe 5230 si merge acceptabil, pare mai bun decat Ovi Maps.
Creeaza-ti cont pe site-ul OVI direct nu-ti mai bate capul. Cum ai tu net mobil RDS pe 5230?
turturel
salut. netul e pe pc de la rds..la asta ma refeream cand spuneam ca nu se poate conecta la server cu contul respectiv. pe mobil am netul vodafone..inclus in abonament de 275mb. i-am dat acum actualizare harti si astept sa elimine hartile dupa el..si sa le actualizeze apoi..cel putin asa spune ovi suite.
SorinCT
Oricum cred ca te va dezamagi Ovi Maps. Nu spun ca Garmin ar fi mare smecherie dar pare mai legat si mai bine alcatuit decat Ovi Maps. Totusi am auzit ca au facut niste update-uri importante de ultima data cand am instalat eu, sunt curios ce schimbari au mai adus.
nonic
Nu poti sa pleci la drum si sa te increzi in Ovi Maps, eu am facut un mic test si am fost dezamagit.
bion
Ba! smile.gif
Daca s-adata actualizare harti din meniu tel. s-au dus toate. De pe ovi maps se cauta gratuite. se cauta tel. se descaraca vers. 3.04 . se instaleaza . se descarca hartile dorite. Se configureaza Maps navigare ghidare romana traseu cu masina harta memorie E: se sta cateva minute cu aplicatia deschisa pana apare semanlul de satelit. Se poate testa GPS meniu. instrumente , conectare.. date gps .pozitie optiuni stare satelit Tot in meniu asta setari pozitionare gps integrat
turturel
salut. am reusit azi sa ma conectez doar cu gps integrat activat. merge. am harta romaniei doar ca uneori imi apare detaliata..alteori doar strazile principale. o sa mai studiez problema zilele astea..pe ovi..nu am gasit nicaieri sa scrie versiunea asta 3.04. o sa fiu mai atent poate nu am bunghit eu.

pe langa asta..el imi afisa..sau imi recomanda mai bine rutele cele mai lungi..in timp ce colegului meu de munca cu galaxy s..care naviga cu igo..ii afisa rutele cele mai scurte. unde mai pun si faptul ca lui ii mai si vb ala in timp ce la mine sta mut..si am instalat-o si pe dna vorbareata...tot dupa ovi. smile.gif
bion
Vezi la: setari >traseu.>selectare traseu> si alegi ce vrei
setari > navigatie> ghidare vocala> romana-femeie
turturel
sarumana..multumesc. am rezolvat..si cu vocea sexy. l-am mai butonat azi..incet incet il fac pe fraier radmasa.gif .
SorinCT
Daca te enervezi rau de tot pe el si vrei sa instalezi cun Adobe Readear si Quickoffice e ceva bataie de cap cu semnarea softurilor dar se poate.
In rest Level, Anglemeter, Seismograph, Google Maps, Opera Mobile, Sports Tracker, AccuWeather, Shazam si cam atat am eu. Toate au utilitatea lor si iti ofera foarte multe functii utile ce ar trebui sa le aiba un smartphone smile.gif
Andrul
QUOTE(turturel @ 21 Feb 2011, 20:31)
pe langa asta..el imi afisa..sau imi recomanda mai bine rutele cele mai lungi..in timp ce colegului meu de munca cu galaxy s..care naviga cu igo..ii afisa rutele cele mai scurte.


E o problema de software asta cu traseul. Nu are legatura cu tipul de telefon. Ovi Maps este mai ciudat, in special la traseele in orase. Cel putin asa am observat eu pe un 5230.
DragosP
A încercat (și poate reușit) cineva să facă tethering cu N5230? Mai pe românește: să "dea net" unui pc prin usb?
Dacă da, cum?
cosmin_2300
QUOTE(SorinCT @ 22 Feb 2011, 22:02)
Daca te enervezi rau de tot pe el si vrei sa instalezi cun Adobe Readear si Quickoffice e ceva bataie de cap cu semnarea softurilor dar se poate.
*


E chiar FOARTE simplu.
Pentru detalii, PM!
Iulikk
Ascultati ce va zice cosmin_2300... scapati foarte usor de "semnarea" aplicatiilor wink.gif .
SorinCT
Depinde ce firmware ai pe telefon. La ultimul update nu se mai poate instala acel soft care iti debloca telefonul. Eu cum mi-am facut update-ul asta din prima am constatat ca pot semna softurile doar online.
cosmin_2300
Nenea, NU umblii la softul din telefon!
Și eu am softul updatat "la zi".
turturel
cosmin da-mi te rog un pm cu nr tau de tel ca sa vb. precizez ca is habarnist inca la capitolul asta.
cosmin_2300
Fă exact ce zice ăsta aici în clip ... e pas cu pas ... dacă nu te descurci nici așa, ne auzim mâine la telefon smile.gif
bion
Sau te duci pe forumu de la soft pedia si la chestia cu Nokia te rogi pentru un cer. si-un key. Dupa aia oricat de habarnist esti golumbule te descurci cu semnatu` apps pentru Symbian biggrin.gif
cosmin_2300
Asta scrie în video!
Intră pe site-ul pt. certificate OPDA, introduce codul IMEI și ce mai trebuie p-acolo și-n 24 de ore primește cele 2 fișiere necesare.
După toată chestia asta, se foloseste un program care face toată treaba smile.gif
Filip
QUOTE(DragosP @ 25 Feb 2011, 18:56)
A încercat (și poate reușit) cineva să facă tethering cu N5230? Mai pe românește: să "dea net" unui pc prin usb?
Dacă da, cum?
*


N5230 = Nokia 5230? Daca da, instalezi pe PC nokia PcSuite, conectezi telefonul, si il selectezi ca modem. Tre` sa aiba cartela de internet mobil activata si setarile legate de punctul de acces facute.
DragosP
Am instalat Nokia PC Suite.
Telefonul are cartela mea, cu 500MB incluși (de probă, de pe el se poate intra pe net).
Din păcate, nu vrea să se conecteze, cică nu poate.
E vreo șmecherie care-mi scapă? Vreo setare specială?
DragosP
Am rezolvat-o până la urmă cu folosirea N5230 ca modem.
Problema e că setările pe care le știe ca implicite "Nokia PC Suite" pentru a se conecta la Vodafone nu sunt bune, și trebuie setat manual: username=live, password=vodafone, acces point=live.vodafone.com.
turturel
revin si eu cu o problema. intru pe youtube, folosind opera mini si nu pot sa vizualizez videoclipuri. am incercat sa instalez "flashlite2_1_symbian_s60V2_FP3" si imi spune ca nu este acceptat..ca telefonul nu accepta fisiere de tipi SIS. dar tot de tip SIS este si dictionarul pe care l-am instalat cateva zile in urma. dictionarul s-a descarcat in folderul download..iar programelul flash lite l-am copiat eu acolo dupa pc..folosind netul dupa tel nu am reusit sa il descarc.
stiti cumva care poate fi problema?
BannedHost
Iti da ceva eroare de certificat expirat sau cam asa ceva ... Trebuie sa instalezi o aplicatie numita helloox dar sa fie semnata.
DragosP
Mă, cum se configurează sărăcia aia de "Nolia email" descărcată de pe ovi store pentru a putea accesa un cont de yahoo pe N5230?
Deși pun username si parola corecte, cică ciuciu.
E vreun trick?
Shush
Eu nu am reusit niciodata sa configurez un cont de Yahoo pe niciun "client" de mail.
R19/16v
Android :X
DragosP
Lasă mă, android-ul e una, N6230 e alta.
E un telefon decent, da' aplicația aia (Nokia mail, nu Nolia mail cum am scris inițial) e idioată.
Practic n-am reușit să setez telefonul să pot folosi mail-ul direct de pe el.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.