Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: casetofon
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
bogdan890522
am o problema la casetofon : se aprinde, arata k , canta dar nu se aude nik. puteti sa ma ajutatzi??

Moderator edit:
Asa ar trebui sa arate post-ul acesta.

Am o problema la casetofon: se aprinde, arata ca si cum ar canta, dar nu se aude nimic.
Puteti sa ma ajutati?

Regulamentul specifica destul de clar ca
"Nu este permisa sub nici o forma folosirea unui limbaj tip mirc "
x.fun
finale arse...
bogdan890522
si ce pot sa fac ? ce trebuie sa schimb ?? pot sa-l repar ??
nikuniku
altu nou,nu te complica cu reparatu
x.fun
nu...se pot schimba...
daca sunt TDA-uri(nu stiu ce model de cd player ai) sunt ieftine.undeva la 5-15 lei bucata
MOSFET-urile sunt ceva mai scumpe si mai greu de gasit.

Desfaci capacul de sus al cd-player-ului(stiu ca e prins pe cleme) si pe radiatorul cel mare ai sa vezi niste integrate cu 2 randuri de picioruse sa zic asa.
uita-te la ce scrie pe ele.Niste litere si niste cifre.Sunt 2 bucati.

in baza acelei serii, te duci la un magazin de electrice si electronice unde poti gasi finalul sau daca nu sa dai comanda.
Cel putin cei de la magazin vor verifica intr-un catalog si in caz de nu-l au sau nu-l pot aduce, iti vor gasi un echivalent.

Daca afli seria...te pot ajuta sau macar sa ma interesez aici la mine.

bygy007
depinde de aparat costuri si piese , un final se scchimba practic in 5-10 minute mai greu sa ai scule cu ce sa il schimbi si pina ajungi la el blush.gif
bogdan890522
Am casetofon jvc , dar am inteles ca trebuie sa pun "finale- final" imi trebuie pistol de lipit ? dala cu fludor ....
ORIJINAL21
sau mai simplu daca vrei sa te mai folosersti de el, du-l la un electronist si iti va spune el ce-ti trebuie acolo si cat te ajunge si manopera.
acolo trebuie sa ai si cunostinte despre piese.
bogdan890522
o sa incerc sa ajung la un electronist.
dar pana sa se intample sa nu se mai auda deloc se auzea gajait pe boxe, si p urma nu se mai auzit deloc.
x.fun
dupa ce-l repari..verifica si firele care duc la difuzoare.mai ales in locurile un se misca ele(intre stalp si portiera).

e posibil ca un difuzor sau fir sa fi stat in scurt...
bygy007
pai atunci e clar finalul , inainte de a-l remonta dupa reparare verifica , masoara ca nici un fir de la difuzoare sa nu atinga de carcasa (masa)
ORIJINAL21
nu-l mai chinui asa...ti s-a ars finalul,si apoi se ard urmatoarele...
["se mai auda deloc se auzea gajait pe boxe, si p urma nu se mai auzit deloc."]
du-l la un electronist daca vrei sa te mai folosesti de el...
x.fun
te contrazic...daca se arde finalul..doar finalul ramane ars...daca te uiti la el, ai sa vezi o fisura.restul componentelor se comporta normal...
andrastanciu
in primul rand trebuie sa ai schema corecta. nu e nici o smecherie, odata ce l-ai alimentat ar trebui sa mearga. ai grija sa fie conectate si plusul permanent si cel prin contact la +12 v si masa, desigur. wink.gif
bygy007
a cui schema?
x.fun
ai 2 randuri a cate 6 "picioruse" daca nu ma insel...bygy..poti sa corectezi smile.gif

dezlipesti finalul vechi...si in locul celui vechi il adaugi pe cel nou...dupa ce ai terminat...play... :")
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.