Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce ulei sa folosesc?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
cosminsz
am fost in decembrie la a 2a revizie cu Golanul si mi-au pus un ulei najpa...
dupa turatia de 3.000 se aude motorul urland.( dand senzatia ca nu prea ii mai place peste 100 -110km/h)
Mecanicul mi-a confimat ca calitatea acelui ulei pus la a doua revizie nu este la fel de bun ca si cel de la prima revizie ( cica nu mai avem ulei de ala bun)
Probabil vascozitatea mai mare?
Uleiul cu care a venit masina a fost foarte ok si cel din prima revizie
Ce ulei imi recomandati, vreau sa il schimb!
D-FENS
Poti sa ne spui ce ulei aveai inainte?
PaulT
Si eventual... ce ulei este in motor acum...
cosminsz
asta e faza ca nu stiu... nu am stat langa el cand mi-a facut revizia.
asta incerc sa aflu, probabil stie careva care este in aceasi situatie cu mine... sau macar sa imi dea un sfat spunandu-mi CEL MAI BUN ulei pt Golanasul meu
tribunul
QUOTE(cosminsz @ 24 Feb 2011, 09:58)
Ce ulei imi recomandati, vreau sa il schimb!
*


Mobil1 0W40.
D-FENS
Eu folosesc Valvoline SynPower 5w40.
cosminsz
va rog spuneti-mi daca sunteti si multumit de el... daca este sau nu silentios
emanu900
Salut

Daca vrei ulei cu adevarat silentios atunci pune Shell Hellix 5w40. Eu merg pe asta de aproape 6000 km si diferenta e fata de Valvoline si Mobil la zgomot. Nu stiu in timp cum se pastreaza, e full sintetic si de cand am plecat din service dupa schimbare, prima chestie pe care am sesizat-o (si asta fara sa stiu dinainte de pe un forum sau ceva) a fost silentiozitatea. Acum na, fiecare cu opinia lui, tu decizi.
D-FENS
Il folosesc de la prima revizie.Masina este luata in noiembrie 2008.In noiembrie anul trecut am avut a 2-a revizie si am bagat tot uleiul asta.
Eu sunt multumit de el.
cosminsz
Am fost foarte multumit de ce am avut la prima revizie...
dar asta probabil e mai vascos...
klaus
Din motiv de http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=67431 aici se inchide
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.