Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 2.1 Privilege
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
nonic
M-am hotarat sa-mi prezint si eu masina.
Renault Megane 2.1 Sedan varianta de echipare Privilege cu motorizare diesel 1.5 DCI de 60 KW
''Frantuzoaica fara tocuri pentru ca a primit un set de arcuri sport, eibach pro kit, de care sunt foarte multumit, cu aceste arcuri s-a imbunatatit atat aspectul cat si tinuta de drum.''

Ce a mai primit dupa ce a iesit pe poarta fabricii:
- Arcuri sport eibach pro kit
- Folie llumar pe toate geamurile ‘fara parbriz wink.gif’ 20% transparenta luneta si geamuri spate si 30% transparenta geamuri fata
- Folie ceasuri de bord custom
- Inele cromate in jurul ceasurilor
- Bara fata Megane RS
- Sistem de spalat farurile
- DRL
- Becuri frana in locul celor de ceata
- Manere interioare vopsite negru mat
- Stalpii exteriori colantati cu folie oracal negru mat

Sistemult de sunet:
- HU Alpine 9855
- Difuzoare fata Focal Polyglas
- Subwoofer Alpine SWR1222D in incinta custom
- Statie Hifonics TXi 4000
- Cablu alimentare statie Ground Zero 4 AWG (20 mm²)
- Insonorizare 3M ( toate usile)

Ce urmeaza:
- Bara spate custom
- Faruri custom
- Jante pe 17’’ sau 18’’
- Eliminat bandouri
- Poate la vara o vopsire integrala datorita micilor zgarieturi care ma streseaza
- Lumina de ambianta
- Mai gasesc eu ceva

Daca am uitat unele imbunatatiri sau modificari o sa revin in posturile urmatoare.
M i h a i
Mai bine zis ''turcoaică/cadână care bagă dans din buric'' tongue.gif
Turcoaica/frantuzoaica sau ce-o fi dar sa fie cuminte sa nu imi faca probleme biggrin.gif
Si acum vin intrebarile :
1.Stropitorile merg?Ce rezervor ai pus?
Functioneaza ca cele OEM, rezervorul este cel de 3 litri cu inca 2 motorase - cate un motoras pentru fiecare stropitor.
2.Ai pus doar arcuri??fara amortizoare?
Am pus doar arcuri pentru ca schimbasem amortizoarele inainte cu vreo cateva mi de km, am in plan si un set de amortizoare kayaba pe gaz.
3.Poze cu manerele interioare?
Nu am poze cu manerele dar promit ca o sa fac.
4.Nu vad stalpii exteriori colantati...ori nu ma uit eu bine..
Sunt colantati cu folie neagra si de aceea nu cred ca se vede diferenta, au aparut niste pete pe stalpi si nu mai suportam sa ii vad asa.

La cat mai mult modificari si peste 1 mil de km.. tongue.gif

Multumesc pentru urari, iti dores aceleasi lucruri tongue.gif
SorinCT
Vrem poze cu interiorul, customizarea farurilor, etc biggrin.gif
Nu am poze cu interiorul dar am sa fac si le postez, pun si poze cu farurile care sunt in lucru... nu ma ajuta timpul si vremea deloc.
Poze fara bandouri ai?
Eliminarea bandourilor era trecuta la "ce urmeaza" tongue.gif
Cristi A
Si eu sunt curios de faruri mai ales ca seamana masinuta cu a mea biggrin.gif
Eu sper sa iasa asa cum imi doresc smile.gif
Vopseaua e metalizata sau albastru clasic ce tine la zgarieturi?
Vopseaua este metalizata wink.gif
cosmin_2300
QUOTE(nonic @ 24 Feb 2011, 16:08)
Ce urmeaza:
- Bara spate custom
*


Ia legătura cu j.d. ... are foarte multe elemente custom și frumoase smile.gif

Am vorbit cu Cristi acum cateva zile, multumesc oricum pentru pont.
nonic
Chesti noi 124.gif OZ Superturismo GT Silver.
Imi trebuie anvelope ca acum am niste foite (205/40/17'') tongue.gif

Urmeaza...
aLecsunder
Foarte frumoase , felicitari. Bine ca n-ai cazut si tu in patima jantelor negru+argintiu , rosu , albastru ori alte bazaconii.
nonic
Multumesc!
nono.gif jante negre...
cosmin_2300
Ce cauciucuri vrei să pui?
205/50/17?
nonic
205/50/17 sau 215/50/17, poate sare cineva cu o oferta wink.gif
cosmin_2300
205/50/17 au ~ același diametru cu cele de 205/55/16 smile.gif

Stiu ca au acelasi diametru, ma gandeam ca nu strica cativa mm in plus, am atasat si o comparatie intre dimensiuni.
wolf_ciprian
o masina super adevarata,merita abia astept si celelalte modificari si atunci o sa fie super tare,foarte frumoasa felicitari aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif
Muttley
De ce raspunzi editand posturile? E aiurea...

80 de cai putere dieselosi si jante scumpe pe 17, arcuri si amortizoare sport? Explica-mi te rog de ce. Sunt curios.
SorinCT
Arata bine jantele alea dar cand ma gandesc la gropile astea care au aparut dupa dezghet mi-e si mila...
De cateva zile oricat de tacticos ai conduce pe unele artere principale tot iti rupi masina.
cosmin_2300
QUOTE(Muttley @ 5 Mar 2011, 21:08)
De ce raspunzi editand posturile? E aiurea...
*


up.gif
nonic
QUOTE(Muttley @ 5 Mar 2011, 21:08)
De ce raspunzi editand posturile? E aiurea...

80 de cai putere dieselosi si jante scumpe pe 17, arcuri si amortizoare sport? Explica-mi te rog de ce. Sunt curios.
*



O sa raspund cu add reply si nu o sa mai editez smile.gif nu stiam ca deranjeaza.

La intrebarea de ce jante, de ce arcuri, de ce amortizoare la 80 de cai... pentru ca imi place masina si nu cred ca trebuie sa ai V10 5.5l de 550 CP ca sa ii pui jante, arcuri, amortizoare si orice altceva, cred ca in orice masina poti sa investesti niste bani daca iti place masina.
In alta ordine de idei, va urma si o remapare tongue.gif
Markos
adica o sa se duca la 82 de cai?
nonic
Markos, nu-ti inteleg ironia!
wolf_ciprian
nu conteaza cati cai ai atat timp cat iti place masina,cat despre putere daca am avea si strazi cu care sa ne mandrim si sa punem la treaba acei cai ar fi ceva dar degeaba ii ai daca nu ai unde sa ii folosesti
nonic
Bravo Ciprian, ai pus punctul pe ''i"
cdadan
QUOTE(wolf_ciprian @ 5 Mar 2011, 22:56)
daca am avea si strazi cu care sa ne mandrim si sa punem la treaba acei cai ar fi ceva dar degeaba ii ai daca nu ai unde sa ii folosesti
*


Am inteles, putere iti trebuie doar sa alergi cu +200km/h.
Markos
Adica mie, daca mai iau în masina 3 balene de peste suta de kile bucata sa le sui pe munte, nu-mi trebuie ceva putere? nedumerire.gif
Adrian00
QUOTE(nonic @ 5 Mar 2011, 21:25)
O sa raspund cu add reply si nu o sa mai editez smile.gif nu stiam ca deranjeaza.

*



E topicul tau nonic,raspunzi cum vrei.Daca iti zice ca e urata masina si s-o vinzi,atunci ce faci,o vinzi? tongue.gif
dodopan11
nonic, masina pare total disporportionata vis-a-vis de noile incaltari (jante+anvelope) - parca sta pe roti de 13' (sau de rezerva, daca vrei).

Nu-i mai bine sa faci comparatia intre anvelopele de serie si noile anvelope, decat intre 205/50/17 si 205/55/17 ?
DanCVA
Pai pe Megane 2, la motoarele 1.6 16V, 2.0 16V, 1.5dci (105CP) si 1.9dci, se pot incalta cauciucuri 205/50R17 pe optiunile de jante Luxor, Nervasport si Steppe. Pe Megane GT mai exista si un alt model de jante, care acum imi scapa.
Deci daca vorbim de proportii, Renault a zis ca este OK.
In momentul asta, pe masina lui nonic, cauciucurile au diametru prea mic. Banuiesc ca rotile au fost la un Logan.
gotty
QUOTE(nonic @ 5 Mar 2011, 20:19)
205/50/17 sau 215/50/17, poate sare cineva cu o oferta wink.gif
*



Merg si 225/45/17 icon_mrgreen.gif
nonic
Am ales dimensiunea sugerata de gotty (225/45/17''), echipa cu aceste anvelope arată altfel smile.gif
Vor urma si alte poze...
gotty
Pune poze si din lateral...ce anvelope ai luat?
nonic
Pe fata am unele Confort pe care le schimb cu Bridgestone Potenza si pe spate am Bridgestone Potenza RE050A daca nu ma insel, anvelopele sunt aproape noi si le-am obtinut prin schimb cu dimensiunea aia ciudata smile.gif 205/40/17''.
semit
cum pleaca de pe loc acum? cu consumul cum stai? 225 mi se pare puuutin cam prea mult pentru un motor de 1.5.. 215/45/17 mi se pare compromisul ideal smile.gif ca asa am eu.. icon_mrgreen.gif
nonic
E ok dimensiunea zic eu, cu plecatul de pe loc nu e nicio problema sa zic ca se simte o putina ingreunare in treapta I si II dupa care nu se mai simte, consumul nu cred ca a crescut cu mult.
gotty
eu n am sesizat nicio diferenta la plecatul de pe loc intre cele de iarna si cele de vara,pe care le am pus de 2 zile...de iarna erau 205/55/16 iar cele de vara sunt aceeasi masura ca a ta...la consum nu prea m am uitat...
nonic
Eu am trecut de la anvelopele de iarna 195/65/15'' la 225/45/17'' si probabil de aceea simt o mica diferenta la demaraj... aceasta diferenta o sa dispara in curand biggrin.gif
nonic
In weekend i-am inlocuit o bieleta antiruliu si bieleta anticuplu... alta viata smile.gif .
nonic
In primul rand o baita ca sa i se vada ochisorii biggrin.gif ... am terminat proiectul cu montajul lupelor in faruri. Am pus cateva poze cu farurile in stadiul de verificare, mai trebuie putin finisate. Inca nu pot sa va spun cum se vad noaptea pentru ca am terminat montajul tarziu aseara si mai aveam in curte inca 2 masini si trebuia sa le scot sa pot sa fac o tura cu masina sad.gif , in seara aceasta urmeaza sa vad ce a iesit cu adevarat. Revin cu noutati.
SorinCT
Bandourile alea se vor vopsite biggrin.gif
nonic
Nu se mai vor deloc tongue.gif , toate la timpul lor biggrin.gif .
Villanueva
Sau eliminate wink.gif !
aLecsunder
Parca se vede cam urat folia de pe faruri. Ori nu e folie ?
nonic
Nu am folie pe faruri, interiorul e vopsit negru mat tongue.gif .
Markos
si mai lumineaza? huh.gif
cj98czh
Conteaza??
nonic
Conteaza... si lumineaza!!! Am vopsit negru mat doar rama farului si protectia din jurul lupei. Vopseaua nu afecteaza in niciun fel dispersia luminii la faza lunga si pe faza scurta am lupe.
C a t a l i n
QUOTE(nonic @ 18 Apr 2011, 11:02)
Vopseaua nu afecteaza in niciun fel dispersia luminii la faza lunga...
*



Măi Pinocchio...
nonic
Argumente?
aleksanders
cine zice ala este radmasa.gif

hai sa terminam cu prostiile - reno a pus faruri cu acea rama neagra exact cum a facut si nonic si nu s-a plans nimeni ca nu lumineaza suficient - si in plus de asta nici nu vad cum ar putea influenta atat timp cat oglinda ramane neatinsa - am atasat si o poza cu meganu de care vorbeam
DanCVA
Nu scoate bandourile. Mai bine vopseste-le.
Daca insisti sa le scoti, fa-l fericit pe skorpio_bog! biggrin.gif
dan22y
wink.gif
nonic
Daca scot totusi bandourile sunt deja arvunite tongue.gif .

aleksanders up.gif
nonic
Va urma... biggrin.gif
Multumesc GheTTo TuninG pentru lucrare, sunt putini cei care lucreaza ca Mihai.
Un vopsitor buna la un pret decent gasesc? happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.