Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce ma indrumati sa aleg ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
Lupamuttley
Vreau un coleg/colega de garaj cu Duster-ul.
Buget: 5000 e
Cerinte: AC(preferabil climatronic)
Geamuri electrice
Dupa 2001.
Motor 1,4l(distributie lant), maxim 1,6l.


Legenda: >200x - modelul de referinta.

De asemenea o idee un sfat(optimist smile.gif ) : ce a-ti alege ca varianta de sasiu(break/berlina/coupe) pentru o revanzare mai usoare in urmatorii 2 ani ? Sunt atras de variantele coupe.

Voi atasa si cate o poza cu modelul respectiv din fiecare varianta a poll-ului, care pe mine m-a incantat si am ales ca varianta.

Alte variante... ce a-ti putea sa imi recomandati... tanar 21 ani ...fara familie fara ganduri criminale(peste 5 ani doresc sa trec pe la starea civila), fara copii pentru urmatorii 6 ani,dornic sa vizitez tara noatra si nu numai.

De asemenea m-ar interesa o parere despre fiecare masina(ce a-ti auzit despre ele)
-consum
-piese
-intretinere
-hibe
-etc.



Va multumesc.
GrOzOy
Eu mi-as lua opel. Sunt foarte bune (cunosc multe persoane cu astfel de masini si sunt extrem de multumiti de ele) .Bft
Lupamuttley
Majoritatea prietenilor... ce au coupe, hatchback ? Ma intereseaza ,daca mi-as cumpara o varianta coupe ce dificultati gasesc in vanzarea ei? Inteleg ca nu o va cumpara doi pensionari pentru expeditii montane, dar voi ajunge, gen sa o tin 3 luni la vanzare (pretul de vanzare sa fie mediu fata de celelalte)?
HUMMER H1
eu daca ar fi sa aleg as opta pt un golf 4 in 4 usi smile.gif
GrOzOy
E ca cel din poza. Sunt masini bune si mai ales daca o sa ai grija de ea o sa iti iei bani frumosi si la vanzare.
quick
nu alege variante de masini cu 2 usi nu sunt practice si sunt mai greu de vandut dupaia.
din tot ce ai pus acolo golful 4 ma incanta mai mult.
ma incanta si anul mai nou al fordului fiesta, nu neaparat formele si dimensiuea masini doar anul.
totusi mai sunt masini in bugetul de 5000 poti gasi un ford focus dupa anul 2005, totusi bat cam la 6000 euro da se gasesc si mai ieftine.
mai imi place un seat cordoba tot an dupa 2005, spatioase, nu foate mari cu 4 usi bine ca nu-i hatchback
chiar si fiatu ala pus de tine in poza aia ie fain acuma bineinteles ca tot cei negru parca arata mai bine.
acuma sunt multi speculanti cu taxa asta noua si toate masinile inmatriculate mi se par ca au niste preturi nesimtite(vorbesc de orasul unde locuiesc eu)

PS nu stiu e ce dau eu sfaturi ca si eu sunt in cautare de masina (poate la sfarsitul anului) si habar nu am ce sa imi iau. totusi nu caut bmw nu caut audi nu caut mertan. smile.gif)
and_rei
ia ti gandul de la C4.nu gasesti nimic dub 6000 inmatriculat.ti o spun eu

fabia...o masina foarte practica da eu unul parca ma sufoc in ea

fiat stilo...dragut.ar putea fi o varianta pentru tine

opel astra.masina care tine cu casa,draguta.ai putea sa o tii mult timp

golf 4...niciodata nu le am suportat.pacat de interior ca exterioru zici ca e din anii 30

leon...e ok masina da la piese ...si pana in 5000 nu cred ca gasesti ceva bun.

fiesta...daca gasesti 1.4 diesel e perfect.mie unu imi place

fusion...e pt oameni peste 35-40 ani..parerea mea


@eu daca as avea 5000 e as mai astepta ,as mai strange si mi as lua un astra H sau o skoda octavia.ca sa nu zic ca pana in 6000 gasesti pasat
Lupamuttley
@quick
-practicul ma intereseaza mai putin... ma gandesc ca daca iau mk4(cel din poza) nu cred ca la anu pe vreme asta stau sa il vand 3-4 luni nu? Se va gasi un alt "incostient" care sa il cumpere nu ?
-si pe mine mk4.
-exact acelasi lucru ..dar pretul este pe masura 4000-5000 ...ma gandesc totusi peste un an ...daca vreu sa vand ...o masina de 5000 ...o dau undeva la 4000-4500 .DAr una la 3500 ...ajung sa o dau la 2500 ?
-decat focus ,mai bine aleg... Fusion.
-Cordoba este modelul Ibiza berlina... Prea mare ,zic eu pentru stradutele mici si locurile proaste de parcare din zona unirii.
-Arata bine Fiatul (propietarul il considera un model tuning) are pretul de 3500. Dar am citit pe forumul omonim,ca nu sunt asa de fiabile.
-Asa este ,cel putin golfurile si astrele...nu poti sa te uiti la una mai aratoasa si atragatoare ca an fara sa depaseasca 4000.

daca as fi un pic incostient si mi-as cumpara ce mi-as dori ar fi un 318 Coupe e36(model pisicuta) . Dar cm majoritatea masinilor ambalate si fortate prin bucuresti,cand te uiti sa vezi ce model este ...remarci fara surpriza ca este un asemenea model.
Maskatu
La majoritatea marcilor enumerate de tine, piesele si intretinerea sunt destul de scumpe. Daca tot ti-a placut dusterul, as fi crezut ca ramai fidel marcii renault insa vad ca nu mai vrei asta. As fi mers pe un megane 1.5 dci sau o laguna. Din ce ai enumerat tu mai sus, majoritatea masinilor sunt foarte bune si fiabile, mai ales daca cumperi una cu un singur propietar sau maxim doi, iar masina sa aiba toate reviziile la zi, notate in carnet, etc.

As exclude din start skoda (mai ales fabia, daca ziceai octavia 2 era altceva), opel, si vw, deci raman valabile celelalte variante. Un citroen c4 ar fi frumusel, insa pentru detalii complete, cel mai indicat ar fi sa intri pe forumurile lor dedicate, sa vezi exact acolo preturi piese/revizii,etc.

bafta
and_rei
pentru C4 servesc orice informatie biggrin.gif

maskatule tu te auzi?cum sa excluzi din start skoda si vw??????????

eu as opta pentru un ibita 1,2 sau 1.4 diesel biggrin.gif
Maskatu
Fabia da, as exclude... octavia nu. El a zis ca vrea fabia. Fabia pare a fi un logan cu facelift.
Lupamuttley
@ianys
Toate au pretul intre: 3900 -mk4 si 4800 -C4.
Fabia mi se pare model dama(totusi este VW) // Stilo -frumoasa,artistica ,dar am intrat pe forumul lor si am aflat ca este printre putinele masini care consuma 1l de ulei la 10000km. // Astra mi se pare expirat ,dar totusi atragator(fiabilitate maxima exact cum a spus si grozoy) // Golf 4 ...este VW (aici am spus tot)...fiabila si ieftina(nu Supernova ...dar destul de ieftina) // Leon atractiva si buna ca la origini este VW // Fiesta -feminina , nu stiu ce sa spun ...este ca si Loganu ...peste tot pe strazi ,masina de firma si mai trebuie sa apara si cateva taxiuri sa fie complet tacamul. // Fusion - pentru batranei ,dar este mai inalta,alta garda la sol ... este altceva... deja ajunge parerea mea undeva la mpv.

@Maskatu

Ma atrage Laguna 2 >2001 ... dar 1,9 ...acela este problematic rau ... si toata lumea mi-o vorbeste de rau (in comparatie cu ... Octavia sau Golf 4)

Megane 2 >2004 1,5 ... este acel 1,5 cu enspe mii de povesti.(Am un prieten, i-a dat "scart" intra 1 si cand a dat-o pe a doua ...a crapat cutia).

de ce ai exclude grupul VAG si nemteasca ?
fuzzzy
Ma abtin de la celelalte variante, spun doar despre astra classic:

-motor fiabil
-intretinere ieftina
-piese (mecanica si tinichigerie) ieftine
-caroserie rezistenta in timp
-confortabil

Chiar azi am vazut un astra din 2007 cu vreo 74.000km la bord, era la vanzare cu 6000E, pret care mi s-a parut cam mare dar e posibil sa gasesti acest model cu km putini si in jurul sumei de 5000E, iar daca esti fan diesel, motorul de 1,7diesel iti va fi pe plac.
puiu82
Pentru ca ai deja o masina.......ia-ti ce iti doresti.......fii 'inconstient'.
Nu te mai gandi la valoarea de revanzare.....si alte prostii......tu ai zis ca n-ai ganduri 'mari'pt urmatorii 5 ani.
Eu unul asa as face......daca mi-as permite.
Distractie placuta!
Bafta!
and_rei
muttley eu iti spun ca c4 nu o sa gasesti inmatriculat la 4800 nici gand.tot ce e sub 6000 sunt cu nr de franta,majoritatea albe cu motor de 1,6 92 CP si cu 80k km la bord care sunt autoutilitare.ca sa o inmatriculezi iti trebuiesc 60 mil.asculta ca stiu ce spun biggrin.gif

eu as alege ibita.eleganta,de oras.gasesti peste 2005 la 4500-5000 si inmatriculate si ingrijite si cu km putini
caphonne
Tu le cam vrei pe toate si frantuze si nemtesti si te iei dupa de spunem noi.Degeraba zis eu ca e Octavia buna daca tu cauti si gasesti numai cazane.Cauta o masina orice masina in suma propusa si daca e ok o iei .
Lupamuttley
QUOTE(caphonne @ 24 Feb 2011, 23:36)
Tu le cam vrei pe toate si frantuze si nemtesti si te iei dupa de spunem noi.Degeraba zis eu ca e Octavia buna daca tu cauti si gasesti numai cazane.Cauta o masina orice masina in suma propusa si daca e ok o iei .
*




Stiu ca este buna Octavia(repet ..este VW). Dar ma intreb , daca fac asa cum spui tu, dupa ce o iau pe "aceea" nu va exista sentimentu "Mai bine luam pe cealalta?" Adica nu as vrea sa ma grabesc. De 3 saptamani caut pe "aceea" ...dar nu ma hotarasc. Nu neeaparat ca ma iau dupa voi,dar cum cu orice persoana port conversatia asta, m-am gandit sa va intreb si pe voi. Stiu 50-60% din fiecare masina expusa mai sus.. dar fiecare parere iti mai argumenteaza cu un + , - ideeile despre ea.

@ianys. Ti-ai propus sa agati gagice cu masina aia nu ? Leon inseamna barbatesc... Ibiza sexul opus... tongue.gif

Frate rapidist ... tu conduci Corsa kombi ... presupun ca 1.7 cdti .. ce poti spune de motorul ala? De asemenea mai astept pe dn. robyvol,care nu prea l-am mai vazut activ... sa imi spuna si dansul parerea lui despre Astra.
Maskatu
QUOTE(Lupamuttley @ 24 Feb 2011, 23:17)

Ma atrage Laguna 2 >2001 ... dar 1,9 ...acela este problematic rau ... si toata lumea mi-o vorbeste de rau (in comparatie cu ... Octavia sau Golf 4)

Megane 2 >2004 1,5 ... este acel 1,5 cu enspe mii de povesti.(Am un prieten, i-a dat "scart" intra 1 si cand a dat-o pe a doua ...a crapat cutia).

de ce ai exclude grupul VAG si nemteasca ?
*


Desi sunt foarte fiabile, astea nemtesti te cam rup la piese. Am destule cunostinte care prefera sa cumpere piese after-market si sa mearga cu ele la mecanici de cartier pentru a evita costurile foarte mari din service. Intra pe forum la opel sa vezi cat costa un amortizor original GM, un disc de frana, un set de bucsi si bascule,etc...

Legat de renault, depinde cum ai grija de ea. Am cunostinte cu 1.5 dci luate de noi si ruleaza cu ele fix ca in prima zi. Idem si pentru 1.4 sau 1.6. Masini foarte fiabile. Acum depinde si de noroc...
and_rei
eu mereu am fost fan seat.ibita mi se pare o masina de varsta mea,eleganta atat la interior cat si la exterior. si nu vreau sa agat nimic.nu sunt unul dintre baietii care claxoneaza fetele pe strada.nu consider ibita ca fiind o masina de fata.am vazut fete multe care conduceau logan.ce s ainteleg din asta?

@daca vrei o masina de barbati adevarati ia ti pasat sau skoda superb
@@noi stim ca tu vrei sa ti iei o masina si sa se uite toata lumea dupa ea tongue.gif dar stii si tu ca lumea intoarce capu de la 30k in sus
gcgeorgescu
ford fiesta, pt ea am si votat. dar cum spune-a un coleg mai sus fusion e pt 30-40 de ani si eu cum am 32 l-as alege , imi incape mai bine scaunul de copil si inca 2 persoane pe bancheta. primul proprietar care mi-a vandut dsn si-a luat ford fusion si e multumit rau de el, 1,4 16v benzina.(el e mai in varsta si mai familist decat mine).
GrOzOy
Uite aici cv frumos biggrin.gif http://cs.tvsatrm.ro/viewtopic.php?f=58&t=858
danxkc
salut smile.gif eu am asa in minte: golf 4 ,motorina smile.gif
91_CTL
Daca vrei ceva sa atraga cat de cat atentie alege fiat stilo, daca vrei ceva care sa fie util alege opel astra in 4 usi nu cel in 2.
uscatu83
Golf 4 sau Fiesta.
robert1991
opel astra , skoda fabia sau citroen-ul !

Dintre cele 3 de mai sus cea mai buna alegere ar fii un opel smile.gif
Am mers de cateva ori cu un opel astra in 4 usi motor 1.4 95 cai .. merge super bine !

Nici skoda nu e mai prejos.. cu o fabia ma tarai eu acum ! fac in fiecare week-end pitesti - campulung , un drum cu foarte multe gropi.. eu sunt multumit de ea.. chiar vreau sa vand supernova si sa imi achizitionez una biggrin.gif .. depinde cum evolueaza treburile , ce buget am etc..
Cea pe care o conduc acum este din 2006 , 1.2 12V ! Fuge binisor.. consum destul de mic.. cumparata de vreo 3 , 4 luni cu 4700 E ! Un singur proprietar cu carte de service 36 000 km si are de toate! Eu zic ca e destul de buna !

Si citroen la fel.. e frumoasa masina dar e in 2 usi .. o sa o vinzi mai greu.. Am mers si cu Citroen , intradevar era C3 dar mi-a placut mult cum mergea..Era 1.4 diesel si era cam puturoasa...

Eu iti recomand Opel Astra sau Skoda Fabia ! Dar sa nu fie mai vechi de 2005 !

andreiy
QUOTE(HUMMER H1 @ 24 Feb 2011, 22:10)
eu daca ar fi sa aleg as opta pt un golf 4 in 4 usi  smile.gif
*



Probabil ca si el, pacat ca nu exista.

On: Mergi pe Opel, daca vrei ceva mai deosebit ia Astra G Bertone.
91_CTL
La asta se refera colegul @HUMMER H1
andreiy
Stiu. Majoritatea confunda masinile hatchback, care au in general 3-5 usi, cu berlinele, care au 4 usi.
coco_blondu
fiat...sau seat;)
91_CTL
De ce nu iti iei asa ceva ?
http://www.autovit.ro/index.php?sect=searc...7511&order_by=p
Se incadreaza si in bani tai, si arata mult mai bine ca orice ai pus tu aici.
C@talin
QUOTE(91_CTL @ 25 Feb 2011, 14:03)
Daca vrei ceva sa atraga cat de cat atentie alege fiat stilo,
*



cred ca glumesti,blestemi omu in halu asta. tu ai vazut vreun stilo care sa nu se strice. si belele mari gen casete directie cazute.
are prea multa electronica si e fiat.pica in draci.

in rest forma masini da e misto.
91_CTL
N-am pomenit nimic de fiabilitate, m-am referit la design (dupa care eu ma topesc)
SERGIULICA04FUX
parerea mea e ca sa iti iei golf 4 19tdi

25 Feb 2011, 18:11:
deorece is niste masini foarte reusite
puiu82
@ Lupa.......nu e Corsa combi.......e Opel Combo.....si din pacate pt mine,nu are motor de 1,7l.....doar un amarat de 1,3l biggrin.gif .....motor de fiat.
Face fata acceptabil motorasul pe 1300kg masa proprie.
Fiabilitate...hmmm....n-am decat 45.000 km,dar in regim de curierat biggrin.gif ,ca orice tdi alergat mananca putin ulei si am avut o mica problema cu cureaua de accesorii......in rest apa,paie si bataie.
Raman la parerea mea.....fii 'inconstient' cat inca mai poti si iti permiti.
Bafta!
caphonne
uite asa ca idee e un pic mai mult decat dispui tu dar repet sa iti faci o idee.Nu il stiu pe om nu am nici un ''comision''
http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=7...7;topicseen#new
gygyscafes
Eu raman fidel marcii Renault, mai ales pentru motoare, care sunt destul de fiabile, daca le vor chiar si cei de la Mercedes....
G I M
Eu as alege opelul astra.
B_i_t_z_a
Sincer de ce nu iti cauti un Renault Megane (fier de calcat)...motor mic,fiabil consum foarte bun,eu zic ca e cea mai decenta masina la 5000 de euro,si daca ai timp sa iti cauti chiar iti gasesti una foarte buna,cu dotari zic eu cam cu mult peste celalalte concurente,e doar o parere.Bafta in continuare!
Maskatu
QUOTE(B_i_t_z_a @ 26 Feb 2011, 21:18)
Sincer de ce nu iti cauti un Renault Megane (fier de calcat)...motor mic,fiabil consum foarte bun,eu zic ca e cea mai decenta masina la 5000 de euro,si daca ai timp sa iti cauti chiar iti gasesti una foarte buna,cu dotari zic eu cam cu mult peste celalalte concurente,e doar o parere.Bafta in continuare!
*


up.gif
Lupamuttley
Dragi colegi,dupa cum am mai spus unele idei ma pot influenta,de aceea din atatea variante am ajuns sa aleg decat 2-3 sigure.

Multi dintre voi vor spune despre urmatoarea varianta ca nu este una buna ,din multe motive,dar puiu82,a fost o insiratie despre cum ar gandi el acesti bani si o varianta "inconstienta" la varsta mea.

Aceasta este masina.

Voi face o verificare la service...pentru 3800 + 200 euro tester-ul... si daca este buna(ca motor ,turatii,etc) ...daca sunt cateva bucsi ,nui problema sunt consumabile si putem sa ne intalnim duminica viitoare sa o vedem cu totii.


Iar a 2 varianta sau a 3 a varianta sunt influentate de chaponne ,Bitza si maskatu.

O masina buna >2005 cum ar fi Seat Ibitza(dala de ii place lui ianys wink.gif ) sau un Megane / Clio 3(1,2 / 1,4 1,5/)

acesta
Sau aceasta

marianmn
Megane excl.gif
quick
nu ai gasit si tu un golf mai chinuit ca ala:))? i vai de capu golfului ala, nu te puna drcu sa il iei, nu sunt adeptul cumparari de masini tunarite de alti, de obicei la astia le place si viteza si doar dumnezeu si proprietaru stiu ce turati o primit motoru ala si ce forje a luat la viata lui. pretul ie mic si iti garantez ca ascunde multe probleme sub capota.

meganul ie beton, an bun masina incapatoare, verifica sa nu aiba accident cartea de servis daca tot o are vezi ce a schimbat. totusi si la asta pretul mi se pare prea ieftin avand in vedere ca masina i din 2008 ca are putini km si ca are si carte de service, probabil omu i disperat dupa bani sau masina cu probleme
Laika
Volkswagen si ai spus tot, dar cauta una standard (fara tuning'uri din tufis) si in 4 usi up.gif km aia par cam trasi de par la ce an e masina cheers.gif
Lupamuttley
QUOTE(M i h a i @ 28 Feb 2011, 00:06)
da,pe golf chiar scria Esp pe luneta in 2001.Totusi, golful avea alt pret  wink.gif

Lupamuttley> nu mai baga link-uri cu jafuri  tongue.gif  jante de 2.1 pe 2.2? lovita . vopsita la trafalet. Ce ma amuza pe mine astia care lovesc masinile si fac downgrade

cat poate sa minta ala in anunt : pilot automat, esp, controlul tractiunii...varianta full... no shit  radmasa.gif
*




Na ce am aflat si de acolo... de la baieti... de acel megane... na ca laica are dreptate...mai bine golf...m-a speriata si maskatu pe mess... cu costul pieselor la laguna 2(implicit aceleasi si la megane)

Maskatu_-_DaciaClub: parbrizul se crapase, a fost si ala vreo 1000
Maskatu_-_DaciaClub: display-ul nu ii mai afiseaza vreo 10 linii
Maskatu_-_DaciaClub: e vreo 2500 ron
Maskatu_-_DaciaClub: nuca de la schimbator vreo 200-300
Maskatu_-_DaciaClub: bucsi, pivoti, discuri, placute, astea sar de 1500 impreuna


Ma credeti ca deja nu mai stiu ce sa cumpar ?!
quick vorba ta...numai dumnezeu si ma-sa stie cum a mers masina...dar daca o pun pe tester si o arata ok ? Ce fac?
and_rei
pai testerul iti arata daca ala a dat 7000 rpm sau daca a facut liniute?ma indoiesc

ia un golf 4 daca iti place tie in 4 usi,simplu,ingrijit si ai rezolvat treaba.daca vrei il tunezi tu pe urma cum iti place tie
Laika
Am o cunostinta cu un Volkswagen Golf 4 anul nu-l stiu culoarea e albastru inchis e frumusel tare de 1.6 si pers e director la o firma are masina de firma si parca vroia sa vanda golful. Masina e bijuterie f ingrijita spalata periodit tinuta in garaj circulata mai putin pe drumurile astea din romania si cred ca are si carte service la ea nu stiu sigur. Eu il voi intreba daca o mai vinde. Sfatul meu alege masina si dupa omul care o cunduce. Doar asa poti sa-ti faci o idee despre ce "suferinte" are masina, lasa-l pe proprietar sa o conduca la inceput sa vezi cum conduce. Am un "priten are o skoda din 2008, 1.9 TDI si are un stil de sofat de te doare parul, masina merge frumos motorul are viata in el, dar e pe o perioada scurta ptr ca trage de ea nu tine cond de gropi si intr-o buna zi o sa-i cada unsure.gif de ex tu cumperi aceasta masina nu sti ce a suferit si dupa un timp incepe sa se dezmembreze si te miri ca e masina aproape noua.
Maskatu
As merge pe megane. Am mai multi vecini cu megane, fix ca in poza de sus si imi plac la nebunie. Nu bag mana in foc dar cred ca piesele de megane sunt mai ieftine decat cele de laguna, dat fiind faptul ca laguna ocupa o pozitie mai inalta in "clasamentul renault". Si pana la urma daca ai probleme mari cu vreo piesa mai scumpa, poti oricand sa apelezi la dezmembrari.
Lostboy
QUOTE(Maskatu @ 28 Feb 2011, 08:41)
As merge pe megane. Am  mai multi vecini cu megane, fix ca in poza de sus si imi plac la nebunie. Nu bag mana in foc dar cred ca piesele de megane sunt mai ieftine decat cele de megane, dat fiind faptul ca laguna ocupa o pozitie mai inalta in "clasamentul renault"....

blink.gif
Maskatu
laguna, am corectat. smile.gif
B_i_t_z_a
Eu nu am pomenit nici cand de Megane Sedan,sau Clio 3 ...dintre astea 2 mai bine ramai la Supernova sincer...eu ziceam sa iti cumperi in Renault Megan Hatchback 1.5 dci,daca iti gasesti o varinata de top e si mai bine.Nu se strica asa de multe ca si cele facute in Turcia.Ca exemplu eu fiind din Oradea,iti arat ce as vrea eu sa imi cumpar http://www.autovit.ro/renault-megane-C17512821.html .Daca vrei sa iti cumperi asa ceva,cauta una cu motor de 1.5...o sa fii uimit cum merge,si mult mai mult de atat ce consum are la cum merge!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.