Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: incuietoare hayon
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
SiLencE
La DSN`ul meu se deschide portbagajul in mers...am incercat sa ii reglez broasa si cuiul acesteia dar fara nici un rezultat, asa ca am incercat sa caut broasca si surpriza... broasca de nova(ca de aia am eu pe masina) am gasit`o doar pe internet la 70 ron.. pe cand cea de solenza.. sau celalalt model de broasca 19 ron. Intrebarea mea e: daca imi iau broasca de solenza.. se potriveste in locul celei de nova?
serviccom
Nu se potriveste.
clalexxxx
Poti sa montezi de solenza dar trebuie sa faci adaptari la prinderea de jos portbagaj cat si sus pt. prindere "agatatoare". Eventual dai o fuga cand ai timp la un magazin de piese dacia si intrebi pretul la incuietoare solenza cat si la cea de supernova,le compari vizual, te gandesti cum ai putea sa faci adaptarea(pot sa o fac,am chef,nu stiu etc.) poti cumpara piesa noua si termini cu problema (cel mai simplu) sau poti desface incuietoare daca te pricepi si sa-i dai de cap sa vezi ce arc nu isi face treaba,piesa uzata s.a.m.d. ;asta din p.d.v. al pieselor noi, ca varianta second gasesti la dezmembrari piesa cu tot ansamblul.
Cu stima, multa bafta.
djasu82
eu cred ca tot cea cu U cum am eu model 2003 e cel mai bun partea prosta e surubul care e stil imbux ingropat ( un kkt de surub) care trebuie schimbat cu unu normal parca de 8 sau 10 .
Si eu urmeaza sa-l schimb ca prea multe belele mi-a dat de cap ... tot reglajul tine cat de bine pozitionezi tija in forma de U , daca 1mm e mutata la dreapta saula stanga nu se inchide poti da cu porbagajul in toate felurile ( patit) am lasat-o si o ora cu porbagajul deschis.
gcgeorgescu
asa e asu. si eu am patit. totul tine de pozitie si tot de pozitia uului tine si cat de usor se inchide portbagajul.
djasu82
cica io vroiam sa modific sa pun asa zisul cui de slz cum are sistemul acela cu broasca , cand ma uit mai bine la sn parca e mai simplu totul tine de pozitia lui U si de kkt-ul ala de surub care daca vrei sa-l strangi se sficuieste pe interior locasului unde introduci imbuxul ala .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.