Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Repararea capacului pompei de apa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Lde 2100
Un scurt filmulet ce l-am facut cu repararea capcului pompei de apa.Cei ce aveti probleme cu pompa de apa,recomand sa reparati capacul decat sa cumparati altul nou.In ziua de azi nu mai sti ce cumperi.
&feature=channel_video_title
Danut 88
pompa a inceput sa curga sau doar uruiau rulmentii, cala mine uruie doar rulmentii. De unde ai luat setul de reparatie si de cine este fabricat? Astept raspuns.
Lde 2100
Salut.Pompa veche a fost luata de noua,de Scornicesti.Inca nu incepuse sa curga dar aveam un rulment spart in ea...de buna ce a fost.
Setul este facut de Armcomp,costa 17 lei si l-am luat din Plopeni(PH) insa cred ca il gasesti la orice magazin cu piese Dacia.Chiar daca sant de armcomp,am obsevat ca rulmentii si presatupa sant calitative,merita banii.
autom
Multumim pentru filmulet. Asa am reconditionat si eu un capac pentru D 11oo. Rulmentii mei erau capsulati.
G I M
Foarte bun filmuletul, dar ca o completare, pentru siguranta eu as da un aft de sudura la ambele capete ale axului.
Lde 2100
Exact asta am facut si eu cand am montat-o,i-am dat in partea fuliei insa n-am mai pozat.
volint
Fulia si turbina se demonteaza/monteaza NUMAI "la cald" Altfel ai nevoie de artificii "de siguranta" (sudura, superglue, etc).
Minel
Sa speram ca pe initiator sa il tina ...la mine deja dupa 200 km ...curge la rece .... pe la presetupa .....

Reparatia s-a facut cu simt de raspundere, axul a fost confectionat din inox , suprafata de asezare a presetupei pe ax , a fost rectificata ... kit-ul de reparatie ...exact ca si ce s-a achizitionat mai sus .....

Momentan , se lasa asa...este obiect de studiu .... nedumerire.gif
Adrian_Boy
Pun si eu niste pozute, sper sa nu se supere initiatorului topicului, cu diferentele dintre kit-ul de reparatie care se mai gaseste acuma pe piata, fabricat de armcomp.

In partea de sus, se vede kit-ul nou, iar jos - ce este scos dintr-un capac de Pulsor cu ceva vechime, dar mergea impecabil si probabil ca am sa-l pun tot pe acela la loc.
ydaniel
armcomp maracineni=gunoi de firma.
Luati un capac nou de scornicest sau hepu pt pretentiosi.
kvant
Salutare! nu pot gasi: la montarea capacului este necesar sa mai dau cu un silicon pe la garnitura sau doar de strans suruburi fara nici un silicon? ms!
maho
Nu e obligatoriu, dar e indicat, ca sa fii sigur ca nu vei pierde antigel pe langa vreo garnitura proasta. Cam asa se procedeaza (de obicei) si la garnitura capacului de culbutori. Poate fi necesar sau nu, mai bine pui, decat sa muncesti de 2 ori.
vallyyy
Eu zic ca e obligatoriu,am pus capac nou si garnitura noua ,am strans destul de bine si tot picura pe la garnitura.Dupa ce am pus silicon nu a mai curs nimic
maho
Depinde ce intelege fiecare prin "obligatoriu": OBLIGATORIU trebuie sa bagi combustibil, ca sa functioneze motorul; din fabrica, nu s-a pus silicon peste garnitura capacului pompei (nici la capac culbutori), deci nu e obligatoriu, e posibil sa mearga si fara (daca garnitura e suficient de groasa, etansa si buna), dar e INDICAT cu...
wink.gif
Un ansamblu nou (capac+corp+garnitura, totul montat) sigur n-are silicon, si daca e o pompa buna, nu va curge. Daca pui capac nou pe pompa veche... unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.