Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema pedala ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
kata_m
salutare...zilele astea am patit urmatoarea problema.....plasticul din capatul pedalei de ambreiaj cel care tine capatul cablului si contine si canalul acela de dirijare al cablului s-a rupt intr-un mod ireparabil.....as dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat..de unde as putea sa cumpar sau ce modificare ar trebui sa fac in cazul unui improviza...mulmumesc anticipat
ORIJINAL21
de improvizat, ai putea folosi un colier.
desi ti-as recomanda un cablu nou smile.gif 20lei
kata_m
nu cablul este problemema...ci plasticu ala de la pedala care tine de cablu....
danciusergiu84
cred ca doar la dezmembrari gasesti, doar impreuna cu pedala cred ca primesti plasticul respectiv...
kata_m
la asta m-am gandit si eu...sper sa am noroc sa nu cedeze si urmatorul asa repede

subscriu....are cineva de vanzare asa ceva?multumesc
danciusergiu84
la bursa binenteles ca poti gasi, daca nu te-ai gandit deja...
BLUE R 19
Se poate sa nu fie rupt ci doar deformat fiind plastic, situatie in care cotorul hexagonal in care este sertizat cablul la capat scapa. Daca este asa aceea piesa din plastic de la pedala poate sa fie stransa bine cu un colier mic (precum a spus si ORIJINAL21) dupa pozitionarea cotorului cablului. Daca e rupt plasticul atunci cumperi alta pedala, dar sa sti ca piesa trebuie sa aiba aceea taietura ca sa poti monta cablul. Daca s-a rupt sau deformat probabil sa si cablul este gripat si a fortat-o suplimentar. Oricum acel sistem de prindere nu este unul de incredere, incat recomand chiar si la pedala noua montarea unui colier. Dupa ce pui cablu nou(pe care sa-l ungi in prealabil) sa vezi usurinta la apasare.
kata_m
am intampinat si problema ta...apoi am legat plasticul cu sarma si nu a mai trecut capul cablului de otel...dar de data asta plasticul a cedat si s-a indoit in lateral..akum o sa cumpar pedala si o sa utilizez un colier mic preventiv
BLUE R 19
Da ...la mine tine de aproape un an si nu-l menajez dar am schimbat cablul ca ala vechi..... Vezi sa ai si cablul bun.
Improvizatii la pedala se pot face evident daca nu gasesti
kata_m
se schimba greu cablul?
BLUE R 19
Eu zic ca foarte usor, desfaci de la furca si pedala(?), scoti un ghidaj al lui din plastic negru care este presat in tabla dintre motor si habitaclu dupa care il tragi afara inspre motor. Doar la montaj va trebui sa te fortezi putin pana reusesti sa apesi acel ghidaj negru in gaura din tabla, eventual mai tesesti putin muchia.
Dupa ce l-ai aranjat la pedala si la ghidaj il prinzi de furca si reglezi garda
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.