Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: curge benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
marynytu
Buna ziua ... Am o solenza din 2004 ... mentionez ca pana acum nu i-am mai facut plinul din motive financiare si nu am avut nicio problema de acest gen ... iar azi avand un traseu mai mare de parcurs am hotarat ca este cazul sa-i fac plinul ...Surpriza .. am facut plinul si omul de la benzinarie mi-a aratat sub masina cum litri buni de benzina curgeau ... Nu a curs toata .. a curs cca 3-4 litri ... Pana acum am alimentat dar nu full cam de 500 - 600 de lei vechi ... Care ar fi problema... am cautat pe forum si am vazut ca ideile sunt impartite
i96nds
S-a umblat vreodata la rezervor ?
Ai fost singurul proprietar ?
Daca nu, atunci probabil cineva a dat jos rezervorul - care se termina cu un cot ce merge in sus spre gura de umplere. Acolo e un colier care nu prea se poate strange cu usurinta daca ai apucat sa il desfaci.
Te inarmezi cu coliere dintr-astea normale, de diverse dimensiuni, erau niste seturi la vreo 3 sau 4 lei... Si vezi care se potriveste.

Toata asta se aplica doar daca locul in care a curs benzina pe jos e in apropierea gurii de umplere, adica pe dreapta masinii (se mai prelinge...)

Daca insa e totul doar pe mijlocul masinii, atunci poate nu e prinsa bine piulita mare de plastic (diametru 15 cm ??) in care se baga pompa de benzina.

Sa ne zici ce si cum.
marynytu
nu sunt singurul proprietar si nu stiu daca s-a umblat vreodata la rezervor...
decat pe mijloc a curs ... pe margine nu a curs deloc
cristio_79
Inseamna ca s-a umblat la pompa si poate s-a crapat piulita aia mare. S-au este ciupit oringul care se monteaza sub ea.
Am patit asa la o masina, dar era din cauza supapelor de pe rezervor care erau blocate. La aia s-a inlocuit rezervorul pe garantie.
victor.vajoi
Si eu cand am faut plinul in vremurile bune, imi curgea putin din rezervor, dar nu cred ca a curs mai mult de 500ml. Din cate m-am interesat si eu este vorba de exact ce vorbea colegul in postul de deasupra mea.
Ciponnescus
Vin si eu cu o intrebare......daca curge asta inseamna ca pe acolo intra aer, mai exact se evapora benzina??
neny_gty
Am patit-o si yo la fel, am dat rezervoru jos si am gasit capacu de la corpul pompei de benzina fisurat, mentionez ca nu umblase nimeni acolo, sa spart singur....nu cunosc motivul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.