Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Design exterior
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
ygor
[attachmentid=10209][attachmentid=10210][attachmentid=10211][attachmentid=10212]
Dupa mult timp de sovaiala (la modul cum va arata ,deoarece imaginile din photoshop nu ma convingeau) am hotarat sa scap de culoarea(??) neagra de pe oglinzi si bari . Concluzia mea : imi place . A voastra ?
free_fiber
Hai spune ca te-ai inspirat din imaginile alea cu Logan tunat in Corel. biggrin.gif Parerea mea este ca arata belea rau. Dar doar pe Logan. Pe Slz nu cred ca aar veni bine... cel putin cele de la bari.
Bafta
dj_17_PAC
DE BELEA.GATA IMI FAC SI EU.MAI TRAGEI SI NISTE FOLIE PE GEAMURI SI TE_AI SCOS.ZI_MI SI MIE CAT TE_A COSTAT.EU VREAU SA MA DUC SA_MI FAC NISTE FUSTE LA SPOILARE DIN FIBRA.
free_fiber
QUOTE(dj_17_PAC @ 12 Jun 2005, 16:17)
DE BELEA.GATA IMI FAC SI EU.MAI TRAGEI SI NISTE FOLIE PE GEAMURI SI TE_AI SCOS.ZI_MI SI MIE CAT TE_A COSTAT.EU VREAU SA MA DUC SA_MI FAC NISTE FUSTE LA SPOILARE DIN FIBRA.
*




Nu mai scrie cu litere mari ca se considera tipat si se pupara moderatorii pe tine. Cat despre spoilere... vezi la tuningshop.ro 120E/spoiler; mai multe detalii nu stiu, intereseaza-te si spune-mi si mie.
Bafta

Later edit: uitati si o Solenza cu toate chestiile vopsite in culoarea caroseriei. Nu-i sta bine deloc.
thesys
Arata foarte bine...
acum spune si cum le-ai vopsit, eventual unde si cat de-a costat... cum ai procedat?


QUOTE(ygor @ 12 Jun 2005, 15:00)
[attachmentid=10209][attachmentid=10210][attachmentid=10211][attachmentid=10212]
Dupa mult timp de sovaiala (la modul cum va arata ,deoarece imaginile din photoshop nu ma convingeau)  am hotarat sa scap de culoarea(??) neagra de pe oglinzi si bari . Concluzia mea : imi place . A voastra ?
*


ygor
In primul rand nu uitati de Plastic primer ca sa nu se exfolieze vopseaua. Vopseaua cumparati-o de la orice centru Policolor - este cea mai ieftina ( ~ 100 mii / 100g ) si are textura identica cu cea de pe masina. Codul se afla pe stilpul dreapta . Eu le-am vopsit singur , iar vopseaua mi-a pus-o la spray . Un spray are ~ 300 ml vopsea . Am consumat 2 sprayuri de vopsea si 2 de lac. Toata afacerea costa ( daca le vopsiti singuri ) 1milion lei.
Sfat : Partea neagra a barii este foarte poroasa si ar fi bine daca ia-ti da inainte cu sprit-chit . Si altceva . Culoarea de le bara ( cea vopsita ) este o nuanta mai inchisa decat pe caroserie ( la toate culorile) si ar fi bine daca ati vopsi-o integral
Daca nu am fost explicit mai intrebati-ma
dras
Pozele arata bine dar cred ca diferenta intre vopseaua de pe bare si cea de pe tabla arata altfel (mai precis nu luceste in acelasi fel, nefiind coapta).
Sau poate mi se pare?

E adevarat ca daca ar fi fost dusa la vopsitorie ar fi aratat la fel ca cea originala dar si pretul cred ca ar fi altul.
Gogomania
Foarte foarte frumos!!! Felicitari!!! Uite si unul din Gr care nu-si umple masina de zorzoane!! M-ai pus rau pe ganduri si cred ca am sa ma bag si eu la o vopsitorie exterioara biggrin.gif . Intrebarea care ma seaca este:Chiar nu ai scurs-o pe nicaieri???
maxiK
felicitari! chiar ii schimba fata
sper sa te tina pentru ca am vazut o gramada, mai ales slz, la care s-a exfoliat vopseaua de pe bare.
Xplode
Vreau si eu sa imi vopsesc inelele de la aeratoarele de pe plansa de bord. Ma puteti la muri si pe mine de unde cumpar Plastic primer si cam cat costa? Nu am nevoie de mult. Inca ceva...vreau sa vopsesc aeratoarele cu gri-ul de pe consola centrala. Ce vopsea sa folosesc, la spray? De unde stiu exact nuanta (sa nu ma trezesc cu alta nuanta de gri).
dadoshel
frumoasa in fata dar parca amplifica si mai tare dimensiunile uriase ale spatelui
ygor
[attachmentid=10306][attachmentid=10308][attachmentid=10309]
QUOTE(Xplode @ 14 Jun 2005, 17:29)
Vreau si eu sa imi vopsesc inelele de la aeratoarele de pe plansa de bord. Ma puteti la muri si pe mine de unde cumpar Plastic primer si cam cat costa? Nu am nevoie de mult. Inca ceva...vreau sa vopsesc aeratoarele cu gri-ul de pe consola centrala. Ce vopsea sa folosesc, la spray? De unde stiu exact nuanta (sa nu ma trezesc cu alta nuanta de gri).
*




Plastic primer e made in italy sau Plasto fix= grecia se gaseste la orice centru policolor. Se gaseste la spray si costa 300 mii .
Aeratoarele poti sa le vopsesti cu vopsea gri pentru esapamente .nu folosi de jenti, e mai deschis decat grila. Pun niste poze. Bafta!
ygor
QUOTE(dras @ 14 Jun 2005, 12:30)
Pozele arata bine dar cred ca diferenta intre vopseaua de pe bare si cea de pe tabla arata altfel (mai precis nu luceste in acelasi fel, nefiind coapta).
Sau poate mi se pare?

E adevarat ca daca ar fi fost dusa la vopsitorie ar fi aratat la fel ca cea originala dar si pretul cred ca ar fi altul.
*



N-ai inteles . Vopseaua de pe bare din fabrica este mai inchisa decat cea de pe tabla iar daca vrei stralucire si pe bari dai inainte de vopsire cu filer ( sprit-chit special).
ygor
QUOTE(dadoshel @ 14 Jun 2005, 21:35)
frumoasa in fata dar parca amplifica si mai tare dimensiunile uriase ale spatelui
*




Te-nseli amarnic. Asa am crezut si eu ca o sa se intample ,aveam pregatite doua sticle cu diluant sa o sterg, dar nu-i amplifica deloc spatele, din contra ,scoate in evidenta stopurile di-i da eleganta. Poate ca pozele nu reflecta realitatea.
osirus

Sincer arata frumos pe toate partile!E un loganist vecin de cartier cu mine care are masina de vreo 3 luni(de cind o stiu eu) si e aceeasi culoare gri!SIncer chiar ma gindeam de ce nu au facut-o astia din fabrica asa!Arata mult mai bine!Nu stiu ce impact are pe alta culoare,dar pe gri e ok!
milgn
despre vopsit plastic negru mai putin oglinzi si mie imi place cum vine pe gri perla.
pentru culorile mai inchise (cameleon,egee,toreador) cred ca vine exact pe dos!
in ceea ce priveste oglinzile sunt mai retinut.daca ai garaj ,merita investitia!cei care stau in orase mai mari,de cate ori nu suntem nevoiti sa parcam langa tui,sau in zone pe unde lasi masina 5 minute si o gasesti cu oglinda pliata sa nu mai zic zgariata peste poraspat aplicata vopsea!1 wink.gif
musicall
Arata foarte bine!!!!
Felicitari pentru curaj wink.gif
> Iti mai trebuie si un eleron pe spate !!!
dras
QUOTE(ygor @ 14 Jun 2005, 21:40)
N-ai inteles . Vopseaua de pe bare din fabrica este mai inchisa decat cea de pe tabla iar daca vrei stralucire si pe bari dai inainte de vopsire cu filer ( sprit-chit special).
*



Asta am inteles si am constatat si la mine (desi sincer sa fiu diferenta este foarte mica).
Mie mi s-a parut in poze ca plasticele sunt mai mate decit vopseaua de pe tabla (parca nu lucesc la fel).
Adevarul e ca la banii aia e super lucratura. Daca mergi in service, sigur sare de 4.000.000 cu tot cu manopera.

Concluzia?
O sa string bani si o sa mi-o fac si eu.
Danco
Bravo mestre, a iesit super, prima impresie cand am vazut-o a fost ca aduce cu WW Bora (nu radeti). Si am foarte puternic impresia ca-i ia din senzatia de inaltime la spate. De fapt senzatia ca nu mai e asa inalta am avut-o cand am mers prima data in spatele uniu Logan alb, arata foarte bine din spate.
lucas007
ai demontat barile, sau le-ai izolat pe masina pentru vopsire ?
IRONICK
Am vazut acum 30 minute in Bucuresti o perla vopsita la fel (Cu numar de AG...). Arata super bine. Nu o mai recunosti ....parca Bora, parca Logan ...
ygor
QUOTE(lucas007 @ 15 Jun 2005, 08:49)
ai demontat barile, sau le-ai izolat pe masina pentru vopsire ?
*



Nu am demontat nimic . Totul a fost izolat cu atentie
ygor
QUOTE(Xplode @ 14 Jun 2005, 17:29)
Vreau si eu sa imi vopsesc inelele de la aeratoarele de pe plansa de bord. Ma puteti la muri si pe mine de unde cumpar Plastic primer si cam cat costa? Nu am nevoie de mult. Inca ceva...vreau sa vopsesc aeratoarele cu gri-ul de pe consola centrala. Ce vopsea sa folosesc, la spray? De unde stiu exact nuanta (sa nu ma trezesc cu alta nuanta de gri).
*



Te ajuti de o surubelnita plata si fortezi fara frica inelele pe exterior . Nu au cum sa se rupa, crede-ma ,dar incerci in mai multe puncte sa le fortezi . Dupa ce le desfaci o sa-ti dai seama ca la fel de simplu se si pun la loc
bitch_please
Sry nu ma pricep la vopsitorie smile.gif Cum se izoleaza pentru vopsire ? Am auzit ca ar fi vorba de niste hartie speciala...daca asa se face de unde se cumpara hartia asta ?
bassfreak
aeratoarele se pot scoate mult mai usor si fara riscuri introducand 2-3 degete 04.gif si tragand de cele 2 clapete, atunci cand sunt in pozitia deschis
ygor
QUOTE(bitch_please @ 17 Jun 2005, 22:31)
Sry nu ma pricep la vopsitorie smile.gif Cum se izoleaza pentru vopsire ? Am auzit ca ar fi vorba de niste hartie speciala...daca asa se face de unde se cumpara hartia asta ?
*




Se foloseste scotch de hartie ,il gasesti la orice magazin de vopseluri .O rola costa 30 mii si cu vreo 5-6 ziare Adevarul sau ce vrei tu ,ai izolat toata masina.
bitch_please
Mersi Ygor creca o sa apuc si eu de treaba asta cu vopsitu. Dar cred ca o sa folosesc Evenimentu ca Adevaru e ziar serios biggrin.gif . Stie cineva un centru din asta cu vopseluri si tot ce trebuie in Iasi ca sa ma scuteasca de ceva alergatura ?
BAB
Intrebare: Nu apar probleme cu garantia, daca fac modificarile astea?
NFSU__2
stop spate imbracat in folie, acesta este doar un experiment,finalul va fi altfel mai am putin de lucru.
bitch_please
Interesant ! Ce fel de folie e ca nu pare transparenta ?
EPoX
Iata si prima Dacia Logan modificata din Iasi ( Tuning realizat de catre SSTuning Iasi )

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Sony
Interesant tuning! Sa te chinui atat sa-i schimbi imaginea si sa-i lasi capacele alea! laugh.gif
klaus
Nu stiu de ce am eu impresia ca un oarecare admin de pe un oarecare forum incearca sa-si faca reclama pe aici...
Pentru cei mai noi si mai recenti, nenea epox nu este nici proaspat pe aici, si nici prima oara... e o discutie mai veche...
Oricum, ma bucur ca intre timp a mai crescut si s-a mai maturizat...
EPoX
@ OFFTOPIC nu vreau sa-mi fac publicitate nici pe departe .. .am mai zis ca nu avem acelasi scop ( siturile ) m-am inscirspe forum pt ca in curand e posibil sa pun si eu mana pe o solenza sau un logan .. si m-ma decis sa ma documentez .. daca moderatorii au ceva impotriva imaginilor atunci ii rog sa le stearga.
==========
acum revenind la imagini .. am inteles ca tuningul va continua treptat ...
carman
NFSU__2,
"ochiul de pisica"... are si el rostul lui... ph34r.gif

later edit:
in tunningul de mai sus a disparut pana si la lampa de ceata... sunt chiar asa inutile elementele optice din spate ? ohmy.gif
gheghe
QUOTE(NFSU__2 @ 19 Jun 2005, 23:13)
stop spate imbracat in folie, acesta este doar un experiment,finalul va fi altfel mai am putin de lucru.

Poate la final se va vedea si reflectorizantul. E o chestie care contribuie la securitate, deci buna. Altfel, intr-o noapte cu vizibilitate redusa, poate cineva mai putin atent iti va admira masina parcata mai de aproape de cat iti doresti tu.
osirus

E o modificare si asta,pacat ca nu s-au modificat elemente mai importante(zic eu)spoilere fata-spate,jentile,garda la sol si poate ca ar mai fi!Pentru mine e mai important ce se afla in interior,decit cum e pe afara!
bitch_please
Tuningu e dragutz dar pozele sunt facute prost pentru ca nu se vede toata masina. Asa pe bucati arata bine dar..."the big picture" ?
Eu sunt din Iasi si nu am auzit de SStuning ashtia, cei cu ei ?

P.S. Sony are dreptate cu capacele.
Alin Calu
am si eu cateva intrebari...
undeva pe aici am vazut ca s-a vornit de niste pasta pt plastic cu care se da pe plastic inainte ca acesta sa fie vopsit. bun, da' stie cineva pe unde as putea gasi o chestie dinasta prin Brasov? si cam cat m-ar costa?
mersi
see you
Alin Calu
in legatura cu pozele din iasi...
cine le-a facut a pus accent pe elementele modificate. bun, a vrut sa le scoata in evidenta. dar pt a ne da cu parerea intr-un mod cat mai realist, ar trebui niste poze cu masina intreaga. asa, luate cu amanuntu' arata destul de bine...

epox,
eu cred ca ar trebui un pic modificat titlul acestor poze "prima Dacia-Logan tunata din Iasi"...hai sa fim seriosi...asta nu e tuning. un eleron, o folie, un prag pot sa pun si pe i sanie biggrin.gif .

dupa parerea mea, titlul acestor poze ar trebui sa fie: "prima Dacia-Logan care incepe sa arate a tunata din Iasi"

Nu am vrut sa fiu rau si nici sa jignesc pe cineva (daca s-a simtit cineva jignit), asta e doar parerea mea. Fiecare e liber sa faca ce vrea cu masina lui,nu?

PS: epox, daca mai bagi ceva bani in spoilere, la interior, IN JENTI, la motor, vei avea intradevar prima Dacia-Logan tunata din Iasi. Dar grabeste-te sa nu ti-o ia careva inainte. Bafta
lucas007
n-am reusit sa vad pozele cu Loganul din iasi...nu se deschid pozele....daca s-ar putea repune pe forum... blush.gif
bunicu
QUOTE(NFSU__2 @ 19 Jun 2005, 23:13)
stop spate imbracat in folie, acesta este doar un experiment,finalul va fi altfel mai am putin de lucru.
*



sper sa nu ma consideri reutacios da' eu nu vad la ce foloseste folia respectiva. e chestia aia de face ca cel din spate sa nu mai vada asa bine luminile tale ? pune-ti si un cirlig de remorcare, ca sa nu te sifoneze prea tare cind intra in tine rolleyes.gif
EPoX
QUOTE(Alin Calu @ 21 Jun 2005, 11:58)

PS: epox, daca mai bagi ceva bani in spoilere, la interior,  IN JENTI, la motor, vei avea intradevar prima Dacia-Logan tunata din Iasi. Dar grabeste-te sa nu ti-o ia careva inainte. Bafta
*




nu este masina mea .. procesul de tuning va continua .... oricum vroiam sa arat ca se poate si ca arata super bine eleronul pe logan ......
este un inceput ...... va voi tine la curent cu pozele de moment ce vor mai aparea .. si cand va fi gata masina se va face un articol despre ea wink.gif
Alin Calu
ok ,epox, am inteles
see you
EPoX
apropo cum credeti ca ar prinde trapa la logan ? eu zic ca ar fi un accesoriu super marfa ... stiti unde s-ar putea face si cat ar costa ??? si daca putem face trapa pastrand garantia ?
Mich@el
Daca te vad aia de la garantii cu trapa,dau pe spate instantaneu,de garantie nu mai zic... 10412898.gif
EPoX
QUOTE(Mich@el @ 23 Jun 2005, 05:08)
Daca te vad aia de la garantii cu trapa,dau pe spate instantaneu,de garantie nu mai zic... 10412898.gif
*




pai nu se poate face cu aprobarea lor ? sau la uzina sa se faca comanda ??? oricum eu gasesc trapa foarte utila la mai toate masinile
bitch_please
Astia de pe la C&C nu monteaza trape ? Eu am fost in Iasi aku vreo 2 ani la o expozitie auto si am vazut trape de masina expuse da pe atunci nu ma interesa subiectul.
tazzz
nu se poate monta trapa...ca ai niste elemente de intarire pe acolo...

se poate monta trapa doar pt pasagerii din spate fara a afecta structura de rezistenta....s-a mai discutat...dar nu citeste nimeni tongue.gif
Dsign
eu am vazut trapa care se deschide doar in sus, adusa din italia, la emil... nu am cerut detalii, dar daca vreti il intreb. mie nu mi se pare cine stie ce daca nu se deschide si inapoi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.