Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O Dacie si atat...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Florinel 86`
Va salut,de curand am achizionat o baba din `81 si am decis sa fac un topic.Masina o am de aproximativ o saptamana timp in care mare lucru nu prea i-am facut,doar unpic instalatia electrica si un reglaj al sistemului de franare,atasez cateva poze sa va faceti o idee.
maryus_83
Nu arata rau deloc babuta!
Alex4u
arata foarte bine sa o stapanesti sanatos
nalodaniel
arata bine smile.gif cu rugina cum sta?
Florinel 86`
E tipla caroseria,are ulei bagat peste tot,numai la vopsea este data cam de mantuiala.Nu a fost pregatita cum trebuie dar oricum am sa ajung si la capitolul tinichigerie si atunci voi face treaba buna,multumesc pentru aprecieri.
Razvione
sa o stapanesti sanatos ! arata bine masina biggrin.gif
mihai leu
am avut din 79 pana in 96 la fel ca a ta in familie si culoarea la fel 150 000 km fara sa desigileze motorul fara segmantare etc ai asta cu ulei prost benzina in cel mai fericit caz de 90 etc si drumuri romanesti ante revolutie apoi dupa carat cartofi, varza pepeni, grau etc campuri saraca cand am dat-o de fapt nu eu aveam 16 ani efectiv am plans cand a iesit pe poarta
Snoopz
Salut!
De unde ai luat mocheta?
Si eu sunt tot din Galati..si am cautat mocheta ca a ta (ma refer la culoare) si n-am gasit...imi trebuie pentru polita de la luneta.
Da-mi adresa magazinului pe pm:D
Frumoasa masina :)
nalodaniel
pare formidabila. inca odata felicitari ! smile.gif
Florinel 86`
QUOTE(mihai leu @ 8 Mar 2011, 21:04)
am avut din 79 pana in 96 la fel ca a ta in familie si culoarea la fel 150 000 km fara sa desigileze motorul fara segmantare etc ai asta cu ulei prost benzina in cel mai fericit caz de 90 etc si drumuri romanesti ante revolutie apoi dupa carat cartofi, varza pepeni, grau etc campuri saraca cand am  dat-o de fapt nu eu aveam 16 ani efectiv am plans cand a iesit pe poarta
*


Sincer imi imaginez cum te-ai putut simti,pacat ca nu am gasit una mai veche in Galati care sa aibe tabla asa buna cum are asta.
@ snoopz asa am luat masina cu mocheta cu tot inca nu mam apucat de lucru serios la ea,urmeaza...
sobolan
arata bine tare....s-o stapanesti sanatos,astept sa postezi "evolutia".....
Florinel 86`
Multumesc pentru urare,mai atasez cateva poze...si cu macheta de la revista,multumesc Cip pentru info.
sobolan
ce revista?
Florinel 86`
QUOTE(sobolan @ 8 Mar 2011, 23:10)
ce revista?
*


Uite asta...
sobolan
ia sa o caut si eu....mersi....
om_bland
Care sunt modificarile ce vor urma la aceasta masina ?
Florinel 86`
Toate la timpul lor... biggrin.gif
2xGI
fi mai explicit ...
toate la timpul lor.. ok, dar la ceva modificari tot te-ai gandit, cam care ar fi alea ??

cat ai dat pe Dacie ??
Florinel 86`
Pret de achizitie 1500 lei,iar la capitolul modificari in prima faza va fi alte semiaripi model CN si alta masca fata tot 1300.
sobolan
eu ziceam asa....ca "look" sa ramana 1300 CURAT,iar ca imbunatatiri sa-i pui matale un cotetz de cutie in 5,sa-i pui volanta de 180(o modifici sa mearga pe arborele existent cu palier mic-SE POATE) cu tot cu un kit de ambreiaj de 180,un bord de ala cu turometru(TOT CU 3 sapcalii biggrin.gif de 1300),planetare scurte,bielete antiruliu de alea tip nou+bara antiruliu groasa(model nou),bielete de directie tip nou cu cap-bara pe ele,bucsi noi si ce mai tine de articulatii si un paint job meserias dupa ce-i faci tabla,facut motorul-reparat ca sa aiba intradevar cei cincizeci si ceva de cai....ar iesi ceva fenomenal !!!
mihairadu
Succes in continuare cu babuta!
Florinel 86`
Cert este un lucru ca din aceasta masina va ramane doar forma restu de piese vor fi modificate:amortizoare,frane,cutie viteze si alt motor.Nu-mi mai bat capul sa-l modific pe asta de dacie ca nu-si are rostu....o sa vedeti evolutia,oricum asta in functie de buget.
Azi am mai mesterit umpic pe la ea,i-am gresat pedala de ambreiaj ca scartaia la apasare si i-am inlocuit lamele de la stergatoare doar gumele ca ramele sunt cromate si asa vreau sa ramana.
PS: multumesc pentru incurajari biggrin.gif
sobolan
da' ce motor ai de gand sa-i pui ?
argon
F7P, nu e evident?
djalex_bolidu
Mult succes domnu' Florin. Abea astept sa le punem una langa cealalta!:D
Florinel 86`
Da F7P o sa fie dar insa nu prea curand ca va trebuie sa fac loc anexelor in compartimentul motor,de aceea am zis ca vreau sa-i schimb semiaripile cu model CN,plus de asta pana la motor trebuie sai fac franele si directia cum trebuie.
PS: Merci bolidule biggrin.gif
om_bland
Eu zic sa-i puna un motor de avion laugh.gif ... i-ar da gata pe toti radmasa.gif

Acum serios : De montat alt motor pe dacie este relativ acceptabil ca si munca , daca se pricepe cine se ocupa ; dar mai greu este cu intocmirea formalitatilor si legislatia greoaie , pentru a avea masina inscrisa in cartea de identitate cu modificarile aferente ... multa birocratie cu alte cuvinte sad.gif .. Mergand pe principiul totul legal modificat wink.gif
Florinel 86`
Eu cred ca ma pricep oarecum sa-l montez,cat desprea partea cu legalitatea acolo nici nu ma complic ca nimeni nu face asta,asa ca fara...
sobolan
pentru toti care nu "viseaza motoarele" ca florinel.....asta-i un motor benzinar de 1800cm3 pe 16volti.....daca nu ma insel erau si pe laguna 1....
Florinel 86`
Dupa un drum facut asta vara pana la Pitesti pe o caldura infernala am adus `monstru` acasa...s-a meritat drumu...efortu` am intalnit oameni cumsecade...
sobolan
nice wub.gif
nalodaniel
suportii pentru motor ii faci sau merg cei de papuc diesel? smile.gif
Florinel 86`
Suporti de motor sunt de papuc diesel.biggrin.gif
Am sters si posturile off...
Azi am demontat si aeroterma pentru a o gresa umpic ca facea un zgomot infernal.
2xGI
bafta la imbunatatiri, si asteptam rezultatul final rolleyes.gif
Florinel 86`
Tot azi i-am schimbat si arcurile spate impreuna cu amortizoarele,am mai coborato nitel.Am taiat 1 spira si jumatate din arcurile standard spate si am prelungit umpic filetul la amortizoare pentru a nu-mi juca arcul intre punte si caroserie.
AndreiTGV
Frumos, imi place ca te misti repede biggrin.gif
Multa bafta cu montarea motorului.
sobolan
buna treaba cu suspensia....pe fata se pot pune telescoape cu taler adjustabil....
oricum,in prima faza,poti pune T-uri la telescop de alea mici(da' cred ca de alea are) si se mai poate "taia" din filetul telescopului vreo 4-5mm wink.gif ca s-o "egalizezi" cat de cat...
Florinel 86`
Asa am facut,de 4 ani la berlina cealalta cu amortizoarele fata,oricum mai speculez variantele pentru fata.
br17rfg
Arcuri spate de dacia nova sau pur si simplu tai din arcuri si pe fata ....eu asa am de 2-3 ani si nu are nici pe naiba...
Spor cu babuta...arata bine pentru varsta ei wink.gif
Florinel 86`
Pe fata asa am de gand sa fac cu arcuri de nova,oricum merci pentru sfat.
Zilele astea voi monta alte banchete la interior,cred ca sunt de Vw polo dupa cum arata,am sa revin cu poze la montare:d.
br17rfg
App ar fi bune si niste amortizoare intarite plus bare antiruliu fata si spate mai groase...
Florinel 86`
Mam gandit si eu la niste amortizoare intarite,ramane de vazut asta.Cat despre alte bare antirului deja am pe berlina alba alte bare si daca n-am sa gasesc altele am sa le montez pe alea.
Azi in cele din urma am montat doar scaunele fata,maine poate montez si bancheta spate care este din 2 bucati.
PS: merci RFG pentru sfaturi.
sobolan
eu ziceam intat s-o demochetezi pe toata la interior si sa vezi daca trebuie ceva "reparat"...la tabla ma refer....apoi o dai si pe upgrade-uri !
frumoase scaunele.... smile.gif
Florinel 86`
La tabla este tipla am montat scaunele ca pe alea vechi nu le mai suportam,oricum urmeaza sa le dau din nou jos.Dar asta cand am sa fac rost de mocheta ca sa o schimb pe cea veche .
sobolan
esti sigur ca pe dedesubt e tabla ok ? rolleyes.gif eu nu prea as fi asa de sigur decat dupa ce as inspecta-o pe elevator prea bine.....are ceva ani totusi chiar daca tabla de atunci era mai buna.....
Florinel 86`
Am tot urcato pe elevator crede-ma e tipla oricum nu trebuie sa ma fac `credul`ca stiu ce fier am,asa ca biggrin.gif
sobolan
oki.....ma bucur...asteptam rezultatul final....sper sa o vad "live" ....
br17rfg
QUOTE(Florinel 86` @ 11 Mar 2011, 21:11)
Mam gandit si eu la niste amortizoare intarite,ramane de vazut asta.Cat despre alte bare antirului deja am pe berlina alba alte bare si daca n-am sa gasesc altele am sa le montez pe alea.
Azi in cele din urma am montat doar scaunele fata,maine poate montez si bancheta spate care este din 2 bucati.
PS: merci RFG pentru sfaturi.
*


Daca ai amortizoare demontabile te pot ajuta eu cu intaritul... smile.gif pe fata la a mea eu le-am facut...
om_bland
Eu cand am chef sa verific in ce stadiu mai este podul pedalier , iau un ciocan mic in mana , si incep sa bat moderat ... acolo unde tabla este atacata de rugina , va dati seama ca apar gauri ... EU ASA VERIFIC SA VAD DACA AM RUGINA PE UNDEVA la structura de rezistenta . LA FEL FAC SI CU LONJEROANELE , tot asa le bat cu un ciocanel smile.gif
sobolan
si cam cat de des faci matale asemenea verificari ? huh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.