Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radiere masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
bygy007
Situatia se prezinta in felul urmator:
O cunostinta a vindut o masina unei persoane fara sa faca act de vinzare cumparare , cartea tehnica a ramas la proprietar
persoana caruia i s-a vindut masina a dat-o mai departe unuia care a facut-o bucati
intrebarea este care sint pasii de urmat pentru a radia masina?

mentiune cel caruia i-a fost data masina nici nu vrea sa auda de acte , zice ca nu il intereseaza
2xGI
fratele meu are exact aceeasi problema.....
a primit urm. sfat : mers la judecatorie ( in cazul meu, sector 6 ) si deschis actiune judecatoreasca pt. radiere, asta numai dupa achitarea darilor catre stat, adica impozit, cu hotararea judecatoreasca se merge la politie si se radiaza si de acolo, apoi mers la financiar si scos de la fisc.
espacern
Daca cartea tehnica=cartea de identitate atunci se poate face radierea.
Radiarea unui autoturism se poate face in cazul:instrainarii/dezmembrarii/furtului cu actele aferente la fiecare caz.
Trebuie mers la sectia financiara si facut radierea din evidenta.

Numai bine!
bygy007
deci sa inteleg ca ma pot duce la circa financiara sa o radiez doar cu cartea sau mai trebuie ceva un act?
aleksanders
din cate am auzit pentru radiere iti trebuie sa faci dovada ca ai unde sa depozitezi epava sau daca ai casat masina
P-A-C-O
Eu am urmatoarea situatie: vand o masina la altcineva insa respectivul nu vrea sa mai faca RAR-ul (Certificatul de autentificare) si sa mai schimbe actele pe la politie.... "alti bani alta distractie" zice acesta.

Interesul meu este sa nu mai fiu incarcat cu ea la financiar si masina sa nu mai fie pe numele meu (ma refer mai mult la faza cu RCA-ul si camerele pentru rovinieta)

Este posibil sau chiar trebuie facute toate actele?..... unsure.gif
AMZ
QUOTE(Logan_Stepway @ 9 Mar 2011, 21:23)
Eu am urmatoarea situatie: vand o masina la altcineva insa respectivul nu vrea sa mai faca RAR-ul (Certificatul de autentificare) si sa mai schimbe actele pe la politie.... "alti bani alta distractie" zice acesta.

Interesul meu este sa nu mai fiu incarcat cu ea la financiar si masina sa nu mai fie pe numele meu (ma refer mai mult la faza cu RCA-ul si camerele pentru rovinieta)

Este posibil sau chiar trebuie facute toate actele?..... unsure.gif
*




inseamna ca ai dat de un samsar, RAR-ul este 90 ron/tx.de inmatric.52 ron/tx.talon-37 ron-placi la rand-40 ron...si un nou RCA pe min.6 luni pe numele lui-aprox-250-300 ron, din pacate nu ai ce sa-i faci daca te incurci cu unul din acesta, faci CV, Fisa de inmatriculare, vizezi fisa la Impozite locale, soliciti fiscal si de impozite ai scapat, iti faci copie de pe CI cumparatorului si copie dupa actele de la impozite si dupa CIV, il pui sa semneze ca a primit actele in original...dupa care instintezi societatea la care ai RCA-UL si anulezi POLITA....daca mai era valabil, iti mai poti lua si ceva banuti inapoi, iti vor cere copie dupa actele mai sus mentionate.
P-A-C-O
pai la asta ma gandeam si eu, atat timp cat eu am facut contract de vanzare-cumparare cu el si am scazut masina de la financiar, nu mai am treaba cu el.... e de datoria lui sa faca actele in max. 30 de zile

eu ma gandeam sa nu faca cumva RCA pe numele meu si apoi sa ma trezesc ca-mi pierd bonusu' wub.gif
sau sa dea in camerele de rovinieta si sa ma trezesc cu amenda de 1500RON acasa pe numele meu

Intrebarea este daca poate sa faca RCA pe numele meu fara sa prezinte cartea mea de identitate. unsure.gif
argon
QUOTE(bygy007 @ 9 Mar 2011, 17:17)
deci sa inteleg ca ma pot duce la circa financiara sa o radiez doar cu cartea sau mai trebuie ceva un act?
*



Nu, se duca la politie intai proprietarul cu cartea, si ii dau aia sa completeze o declaratie ca e distrusa, si vor da o dovada cu care se merge la fisc, si o scoate si de acolo. Simplu.

QUOTE(Logan_Stepway @ 9 Mar 2011, 22:12)
Intrebarea este daca poate sa faca RCA pe numele meu fara sa prezinte cartea mea de identitate.  unsure.gif
*



Da, din pacate se poate.
Maskatu
Se da x propietar cu doua masini in propietate. Propietarul vrea sa vanda una din masini. Pentru radiere de la administratia financiara, trebuie platit impozitul doar pentru masina ce urmeaza a se radia, sau ambele masini? Adica chiar si cea care ramane in propietate, doar pentru a "lua stampila" aia....?
cristyjas
Salut,eu cand am vandut solenza,am platit doar impozitul ei ,nu si la cealalta,si ala calculat de la inceputul anului si pana la data vanzarii,asta la sectorul 6,dar banuiesc ca si la restul e la fel.
Maskatu
Se pare ca ar trebui sa se plateasca datoriile pe TOATA adresa... adica casa + masinile... mi se pare cam aberant. Adica daca vrei sa scoti una din masini, sa trebuiasca sa platesti absolut tot ce este pe adresa.
daredan
La faza cu vandut masina: din pacate la noua lege (de vreo 2-3 ani) vanzatorul are obligatia sa radieze masina de la fisc de pe numele lui iar cumparatorul are obligatia sa o inmatriculeze si sa o inscrie la fisc pe numele lui. Altfel este pasibil de amenda contraventionala. In sistemul politiei, masina va aparea pe numele noului propietar doar daca acesta va face demersurile de reainmatriculare. In caz contrar, masina ramane pe numele vechiului propietar si toate amenzile de rovinieta vin pe numele lui. Daca ai ghinionul sa dai peste un astfel de cumparator din categoria samsarilor, ai incurcat-o. Eu am patit-o si tot primesc amenzi de lipsa rovinieta pe numele meu pe care nu am nici o sansa sa le contest deoarece masina are trecut in talon, inca, numele meu la propietar. Si mai si, masina este si asigurata tot pe numele meu tot fraudulos si nu am ce sa fac sa reziliez polita. M-am certat cu mai multe societati si nici una nu a vrut sa rezilieze polita de asigurare, CSA-ul este ca si inexistent in tara asta (vezi toate problemele cu firmele de asigurari care nu au chef sa plateasca daunele si totusi au licente de functionare), politia nu are nici o putere legala sa faca ceva (talonul l-au retinut ei in urma cu un an dar individul circula si acum fara talon)....
Deci, aveti grija la cine vindeti si cel mai important, nu dati masina cu numerele de inmatriculare.
maho
Urata situatie...e bine de stiut.
Dar cand ai radiat-o de la fisc (banuiesc ca in baza contractului de v-c), nu se putea, cu acelasi contract, sa o radiezi de peste tot (politie, asigurari, cnandr) unde e implicat numele tau ? Mai ales ca zici ca politia i-a retinut talonul, deci o parte din treaba si-au facut-o.
daredan
Din pacate singurul lucru pe care trebuie si poate sa-l faca vanzatorul este sa o radieze de la fisc. Masina de la politie se va radia numai cand noul propietar cere inmatricularea pe numele lui. Si binenteles ca legea prevede ca asta sa se intample intr-o perioada de 30 de zile de la semnarea contractului de vanzare-cumparare, altfel cel in culpa este pasibil de amenda. Insa in tara asta nimanui nu-i pasa de amenzi, asa ca...
CSA-ul nu a raspuns niciodata, la politie mi-au explicat ca nu au ce sa faca iar CNADNR-ul a spus ca-i doare in ...., ei trebuie sa-si scoata banii de undeva. Daca au facut si ei intampinare desi au vazut toate actele au sustinut la judecator ca "data din contractul de vanzare-cumparare nu este prea vizibila" si alte tampenii de astea, nu ai cum sa ceri clementa din partea lor.
Sunt roman in romania (cu "r" mic) si sunt calit. Vroiam sa folosesc niste cuvinte "urate" dar cred ca intelegeti si voi.
Maskatu
Nu este nimeni pe aici care a radiat masina de curand si a scos-o din evidenta de la administratia financiara?
ciush
eu mi-am vandut de curand masinile, ceri fisa pe 0 de la primarie, apoi o vinzi si cu contractul de vanzare cumparare (sau factura), mergi la primarie si ceri sa iti scoata masina din evidentele lor.
atata tot.
espacern
La radierea din evidenta fiscala trebuie:
Copie Contract C-V
Copie talon cu indicatia vandut catre....la data....semnat
Copie act identitate V+C
Certificat fiscal care atesta ca nu ai datorii
Fisa de inmatriculare

NB!
Maskatu
Asta stiam si eu. Nelamurirea este cu ce anume trebuie sa platesti, adica tot ce ai pe adresa, sau doar cazanul care vrei sa il vinzi/radiezi? Ca astia de la administratie spun ca trebuie sa platesti tot ce ai pe adresa, nefiind suficienta plata impozitului doar pentru x masina de care vrei sa scapi. Mi se pare stupid. Inainte stiu ca se platea doar pentru masina ce vroiai sa o scoti.
ciush
trebuie sa platesti tot ce e pe numele tau la zi (trimiestrial minim)
espacern
La fel a trebuit si in ultimul caz de la vizita la fisc.
Mi-au spus ca doar cu audienta la sef se poate obtine plata doar la masina.
"Si daca vinde-ti masina nu aveti bani sa platiti si la restul?"
Audienta era odata pe saptamana si asa ca s-am platit pe 6 luni si la restul proprietatilor.
Cand te prinde la impozit PLATESTI!
NB!
Marian66
QUOTE(daredan @ 17 Jun 2011, 00:29)
Eu am patit-o si tot primesc amenzi de lipsa rovinieta pe numele meu pe care nu am nici o sansa sa le contest deoarece masina are trecut in talon, inca, numele meu la propietar. Si mai si, masina este si asigurata tot pe numele meu tot fraudulos si nu am ce sa fac sa reziliez polita. M-am certat cu mai multe societati si nici una nu a vrut sa rezilieze polita de asigurare
*



de ce nu ai nicio sansa sa le contesti? nu ai contract de vanzare-cumparare valabil? n-ati semnat si tu si cumparatorul pe el? ca aia dovedeste ca masina nu mai e a ta; daca nu-l mai ai, e copie la fisc wink.gif daca e facut la misto, doar ca sa o radiezi, dupa ce ai vandut-o, s-ar putea sa ai probleme

referitor la firmele de asigurari, trimite-le o adresa scrisa de pe situatie si cere-le o copie dupa polita incheiata, si cu ea te duci la Politie si faci plangere pentru fals, pe numele cumparatorului
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.