Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme de perspicacitate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
gattoman
3 barbati se duc la un hotel. Camera costa 30$, deci fiecare plateste 10$. Receptionera isi da seama ca de fapt camera costa doar 25$. Il cheama pe hamal si ii da 5$ sa-i duca inapoi barbatilor. Hamalul nu stie cum sa imparta 5$ la 3 oameni, asa ca le da cate 1$, iar el pastreaza 2. Deci fiecare barbat a platit 9$. 9*3=27, hamalul ia 2$, unde e 1$?..
GeorgeB
imparte 1 la 3 smile.gif si vei gasi raspunsul smile.gif
SYL
QUOTE(gattoman @ 11 Jun 2005, 19:26)
3 barbati se duc la un hotel. Camera costa 30$, deci fiecare plateste 10$. Receptionera isi da seama ca de fapt camera costa doar 25$. Il cheama pe hamal si ii da 5$ sa-i duca inapoi barbatilor. Hamalul nu stie cum sa imparta 5$ la 3 oameni, asa ca le da cate 1$, iar el pastreaza 2. Deci fiecare barbat a platit 9$. 9*3=27, hamalul ia 2$, unde e 1$?..
*



Pai nu asa se pune pb. Barbatii au platit 27$ din care 25$ au fost pt camera si 2$ au ajuns la hamal.
A naibii matematica tongue.gif
lecar
QUOTE(gattoman @ 11 Jun 2005, 17:26)
3 barbati se duc la un hotel. Camera costa 30$, deci fiecare plateste 10$. Receptionera isi da seama ca de fapt camera costa doar 25$. Il cheama pe hamal si ii da 5$ sa-i duca inapoi barbatilor. Hamalul nu stie cum sa imparta 5$ la 3 oameni, asa ca le da cate 1$, iar el pastreaza 2. Deci fiecare barbat a platit 9$. 9*3=27, hamalul ia 2$, unde e 1$?..
*



$2 pe care ii ia hamalul vin din diferenta $27-$25 (9*3-25) si nicidecum din diferenta $30-$27. Asa ca problema e prost pusa. Altfel spus, bacsisul hamalului vine din surplusul pe care il dau clientii (27-25) si nu din diferenta dintre pretul cerut initial si cel real (30-25).
St
...eu cred ca e la receptionera
Diac
Explicati-mi si mie, ca eu am facut umanu' si la matematica.... blink.gif to nu pricep, ce e cu ala 1$?
St
25$(costa camera):3=8.33
8.33+1$(atat da hamalu' inapoi)=9.33(atat a platiti fiecare)
9.33*3=28
28+2=30$. Simplu si usor.

Asta e o "greseala de calcul" cum e si cea cand iti iese media 9.49777.

Acel 1$ e de fapt cate 0.33 la fiecare dintre cei 3 barbati.

Electronistu'
QUOTE(lecar @ 11 Jun 2005, 18:40)
$2 pe care ii ia hamalul vin din diferenta $27-$25 (9*3-25) si nicidecum din diferenta $30-$27. Asa ca problema e prost pusa. Altfel spus, bacsisul hamalului vine din surplusul pe care il dau clientii (27-25) si nu din diferenta dintre pretul cerut initial si cel real (30-25).
*


sincer, nu am inteles nimic.. chiar va rog sa imi explice unu' ca ma streseaza ca nu inteleg. Multumesc.

QUOTE(St @ 11 Jun 2005, 19:48)
25$(costa camera):3=8.33
8.33+1$(atat da hamalu' inapoi)=9.33(atat a platiti fiecare)
9.33*3=28
28+2=30$. Simplu si usor.

  Asta e o "greseala de calcul" cum e si cea cand iti iese media 9.49777.

  Acel 1$ e de fapt cate 0.33 la fiecare dintre cei 3 barbati.
*


sa o luam babeste: pai bine dar initial fiecare daduse 10 dolarei. au mai primit cate unu', deci de fapt au dat cate 9$...totusi, UNDE E 1$

LE:
St, 25 de dolari, care ii imparti la 3, dar initial avem 30 nu 25...deci trebuie sa plecam de la acest 30 nu de la 25...nu? ca aici e smecheria, in diferenta care trebuie restituita. Daca plecam de dupa problema, sigur ca gasit rezolvarea smile.gif

foarte LE: Gataaaaaa am inteles.
Scuze pt posturile consecutive de mai sus, am gresit si am dat reply la propriul post in loc de edit. Sorry!
lecar
QUOTE(St @ 11 Jun 2005, 18:48)
25$(costa camera):3=8.33
8.33+1$(atat da hamalu' inapoi)=9.33(atat a platiti fiecare)
9.33*3=28
28+2=30$. Simplu si usor.

  Asta e o "greseala de calcul" cum e si cea cand iti iese media 9.49777.

  Acel 1$ e de fapt cate 0.33 la fiecare dintre cei 3 barbati.
*



Total gresit. Mai gandeste-te o data cel putin! Fiecare a dat $10 si apoi a primit $1 inapoi. Deci fiecare a dat $9, nu $9.33 cum zici tu.

Oricum deja am scris in alt post de ce problema e prost pusa. Si din cauza ca e prost pusa, poti crede ca s-a pierdut $1. SYL s-a prins si el insa cum e de fapt.

Sa fiu mai explicit:

Initial au platit $30. Receptionera ii da $5 din astia hamalului. Asa ca uitam acum de aia $30. Ramanem doar cu $25 dati receptionerei (pretul camerei) si cu cei $5 care hamalul ar trebui sa-i inapoieze clientilor.

Avem asadar $5 pe care hamalul nu vrea sa-i inapoieze in totalitate (ca nu stie sau ca e el smecher, asta nu conteaza)... :-) Din astia $5 da inapoi $3 (adica $1 fiecaruia) si el ramane cu $2. Nimic nu se pierde, totul se conserva... :-)

Asa au stat lucrurile... Acum cine vrea, poate inventa alte solutii (cu multe zecimale), dar asta nu inseamna ca ele sunt corecte.
Electronistu'
Eu cred ca e corect rationamentul lui SYL, si ca asta ai vrut si tu sa zici mai sus cu cateva prosturi. Dar la postul anterior nu ai explicat nimic smile.gif
St
Sa vina cel care a pus problema sa ne lamureasca
Electronistu'
QUOTE(St @ 11 Jun 2005, 22:13)
Sa vina cel care a pus problema sa ne lamureasca
*


Eu cred ca nici el nu stie...sau poate stie..?! Il asteptam...
lecar
QUOTE(St @ 11 Jun 2005, 21:13)
Sa vina cel care a pus problema sa ne lamureasca
*



Nici in Post #1571 nu am fost destul de explicit? De ce alte explicatii credeti ca mai e nevoie?

Electronistu', pai asta am zis si io, ca SYL s-a prins. Ceea ce nu pot spune de GeorgeB, St si Diac.
Manuel
Dupa 2 pachete de tigari si 3 pizza, GoGu and I (care a facut un drum pana la Vaslui tocmai a rezolva problema spinoasa) decreteaza:
1. Camera costa (30-5)/3= 8,33 de cap furajat. Boon...
Ei au platit cate 10-1 = 9 dolari de caciula, din care 8,33 la receptie si 0,66 la hamal (0,66*3= 2USD) care raman hamalului, deci acesti 2 dolari sunt deja inclusi in cei 9 platiti de fiecare.
Greseala era ca la cei 9*3=27 platiti efectiv se mai adunau odata cei 2 care sunt deja inclusi.
Asadar, 9*3=27-25 receptionera=2 hamal.
St
QUOTE(lecar @ 11 Jun 2005, 22:37)
Nici in  Post #1571 nu am fost destul de explicit? De ce alte explicatii credeti ca mai e nevoie?

Electronistu', pai asta am zis si io, ca SYL s-a prins. Ceea ce nu pot spune de GeorgeB, St si Diac.
*




Pai si din rationamentul meu nu iese ca 2 $ sunt la hamal ca si din al tau???
lecar
QUOTE(St @ 12 Jun 2005, 11:25)
Pai si din rationamentul meu nu iese ca 2 $ sunt la hamal ca si din al tau???
*



Ba da, aici ai dreptate. In schimb altundeva e gresit rationamentul: nu e adevarat ca fiecare a platit 9,33. Fiecare a platit fix $9.

lecar
Exista 10 saci plini cu monezi. Nu se stie cate monezi sunt in fiecare sac, iar acest numar poate fi variabil (adica nu avem neaparat acelasi numar de monezi in fiecare sac).

Tot ce se stie este ca intr-un anumit sac sunt doar monezi false, iar in toate celelalte 9 sunt doar monezi adevarate. O moneda falsa cantareste 9 grame, iar una adevarata cantareste 10 grame.

Avem un cantar cu care avem posibilitatea sa facem o singura cantarire. Asta insemnand ca putem lua orice cantitate, o punem pe cantar si citim cate grame cantareste. Iar asta poate fi facut numai o singura data.

In aceste conditii, se poate determina sacul ce contine monezi false? Si daca se poate, cum trebuie procedat?
mars
Hmmm, eu cred ca nu se poate. Poate din 3 cantariri, numai una nu are cum sa ajunga... Btw, e cantar sau balanta?
Fire
da...toti vom avea tendinta sa credem ca e imposibil de determinat...dar daca ai pus aceasta problema inseamna ca sigur exista o solutie smile.gif
da-ne un indiciu tongue.gif
dizzy
salut!
Problema e veche rau dar buna:
Se ia din primul sac o moneda.
Se iau din al 2-lea sac 2 monede.
Se iau din al 3-lea sac 3 monede.
.......................................
Se iau din al 10-lea sac 10 monede.
Toal: 10+9+...+1=55monede
55*10=550 grame teoretic.
Practic avem 546 grame
Atunci greutatea masurata ar fi cu 4 grame mai mica adica 546 grame.
Asta inseamna ca in sacul nr 4 sunt numai monede false.
Mai naspa e daca nu stii daca alea false sunt mai grele sau mai usoare.





GoGu
Am si eu una, destul de veche.

Intr-o camera sunt 3 intrerupatoare carora le corespund 3 becuri dintr-o alta camera. Nu poti vedea dintr-o camera intr-alta, nici nu poti vedea lumina becurilor din camera cu intrerupatoarele. Singurul mod de a vedea ce becuri sunt aprinse e sa mergi dintr-o camera intr-alta.
Se presupun becurile initial toate stinse.
Cum pozitionezi intrerupatoarele si cum procedezi ca dintr-un SINGUR drum sa stabilesti ce bec corespunde fiecarui intrerupator?
zamolxes
Unul il lasi aprins, unul il lasi stins iar unul il aprinzi, stai putin si pe urma il stingi.
In camera:
pentru ala aprins e clar,
pentru cele 2 stinse:
- cel care a fost stins tot timpul e rece
- cel care a fost aprins si apoi stins e cald.
lecar
QUOTE(dizzy @ 12 Jun 2005, 16:03)
salut!
Problema e veche rau dar buna:
Se ia din primul sac o moneda.
Se iau din al 2-lea sac 2 monede.
Se iau din al 3-lea sac 3 monede.
.......................................
Se iau din al 10-lea sac 10 monede.
Toal: 10+9+...+1=55monede
55*10=550 grame teoretic.
Practic avem 546 grame
Atunci greutatea masurata ar fi cu 4 grame mai mica adica 546 grame.
Asta inseamna  ca in sacul nr 4 sunt numai monede false.
Mai naspa e daca nu stii daca alea false sunt mai grele sau mai usoare.
*



Raspuns corect... :-)
Si asa e, e foarte veche problema. Dar eu pe astea nu le vad chiar ca pe bancuri. Vechi nu inseamna neaparat si expirat.
Valentine
Baieti, ce e cu simplicitatile astea aici? smile.gif
Ia luati de aici 243.gif

Avem 13 monede tongue.gif identice ca forma si marime printre care evident una este falsa mad.gif ce are greutatea diferita de toate celelalte 12. Avem (ca de obicei) si o balanta cu 2 talere care ne arata care dintre greutatile de pe talere este mai mare. Boon.

Intrebarea este: care este numarul minim de cantariri necesare pentru a descoperi moneda falsa? smile.gif Enjoy.
dizzy
numarul minim necesar e una.
Adica pun 6 intr-un taler, 6 in celalalt. Sunt in echilibru, deci sunt egale.
A 13-a e cea falsa.
Valentine
QUOTE(dizzy @ 12 Jun 2005, 19:37)
numarul minim necesar e una.
Adica pun 6 intr-un taler, 6 in celalalt. Sunt in echilibru, deci sunt egale.
A 13-a e cea falsa.
*


Gresesti. Daca cea falsa este printre cele 12 pe care le cantaresti? smile.gif
SYL
Mai, nu inteleg ceva. Eu v-am dat solutia, dar vad ca unora le plac telenovelele.. tongue.gif
elro
QUOTE(Valentine @ 12 Jun 2005, 18:29)
Baieti, ce e cu simplicitatile astea aici? smile.gif
Ia luati de aici 243.gif

Avem 13 monede tongue.gif identice ca forma si marime printre care evident una este falsa mad.gif ce are greutatea diferita de toate celelalte 12. Avem (ca de obicei) si o balanta cu 2 talere care ne arata care dintre greutatile de pe talere este mai mare. Boon.

Intrebarea este: care este numarul minim de cantariri necesare pentru a descoperi moneda falsa? smile.gif Enjoy.
*




pai punand 6 monezi pe un taler si 6 monezi pe un taler (daca toate sunt ok) ar trebui ca balanta sa fie egala intre cele 6 monezi nuh? iar daca cea falsa se afla printre ele ne dam seama unde este,dar daca balanta este la jumatate inseamna ca moneda falsa o am in mana biggrin.gif corect? biggrin.gif
woth
O gaina si jumatate face un ou si jumatate intr-o zi si jumatate.
Cate oua fac 9 gaini in 9 zile?
St
QUOTE(SYL @ 12 Jun 2005, 20:04)
Mai, nu inteleg ceva. Eu v-am dat solutia, dar vad ca unora le plac telenovelele.. tongue.gif
*



PAi toti am zis ca 2$ sunt la hamal...
St
QUOTE(woth @ 12 Jun 2005, 20:26)
O gaina si jumatate face un ou si jumatate intr-o zi si jumatate.
Cate oua fac 9 gaini in 9 zile?
*



81 oua?
Se face cu regula de 3 compusa,. sar nu o mai stiu..
J.W.
54 sa fie?
kukuruz
QUOTE(Valentine @ 12 Jun 2005, 20:10)
Gresesti. Daca cea falsa este printre cele 12 pe care le cantaresti? smile.gif

pai, io zic ca trebe 3 cantariri ca sa sa stim excat care e aia falsa
gattoman
36 oua smile.gif tongue.gif
se reduce la:
O gaina face un ou intr-o zi.
Cate oua fac 6 gaini in 6 zile?
sper ca nu am gresit. rolleyes.gif
Valentine
QUOTE(rcosmin @ 12 Jun 2005, 21:14)
pai punand 6 monezi pe un taler si 6 monezi pe un taler (daca toate sunt ok) ar trebui ca balanta sa fie egala intre cele 6 monezi nuh? iar daca cea falsa se afla printre ele ne dam seama unde este,dar daca balanta este  la jumatate inseamna ca moneda falsa o am in mana biggrin.gif  corect? biggrin.gif
*


Cum adica iti dai seama unde este? Cazul cel mai simplu este evident cand ai noroc (exclus smile.gif ) si sunt egale. Dar daca nu sunt? Atentie! Nu stii ca moneda falsa este mai usoara sau mai grea!

kukuruz ai dreptate. Explica cum faci smile.gif (fara ne bazam pe noroc sper smile.gif ).
elro
QUOTE(Valentine @ 12 Jun 2005, 21:04)
Cum adica iti dai seama unde este? Cazul cel mai simplu este evident cand ai noroc (exclus smile.gif ) si sunt egale. Dar daca nu sunt? Atentie! Nu stii ca moneda falsa este mai usoara sau mai grea!

kukuruz ai dreptate. Explica cum faci smile.gif (fara ne bazam pe noroc sper smile.gif ).
*



PAI TU AI ZIS:"una este falsa ce are greutatea diferita de toate celelalte 12. "
DECI!!!
EU inca imi sustin ideea tongue.gif
TheSaiLor
<<3 barbati se duc la un hotel. Camera costa 30$, deci fiecare plateste 10$. Receptionera isi da seama ca de fapt camera costa doar 25$. Il cheama pe hamal si ii da 5$ sa-i duca inapoi barbatilor. Hamalul nu stie cum sa imparta 5$ la 3 oameni, asa ca le da cate 1$, iar el pastreaza 2. Deci fiecare barbat a platit 9$. 9*3=27, hamalul ia 2$, unde e 1$?.. >>

Mi se pare mie sau voi dati raspuns la cu totul alta intrebare? Deci omu nostru zice asa: 30:3 = 10; 10-1 = 9; 9*3=27; 27+2=29 si in nici un caz nu e 30!! Fara zecimale si alte chestii .. unde e 1$????


Ca sa fiu mai exact ... ei in mod sigur au platit 27$ in final. Tot in mod sigur hamalul ramane cu 2$. Receptionera si aia a dat 5 dolari inapoi deci nu avea cum sa ramana la ea 1$.
kukuruz
QUOTE(Valentine @ 12 Jun 2005, 22:04)
kukuruz ai dreptate. Explica cum faci smile.gif (fara ne bazam pe noroc sper smile.gif ).


pai, dupa ce cantaresc 6 si 6 si daca moneda falsa nu e cea ramasa (a 13-a), atunci ea este intre cele 12, iau cele 6 care trag mai greu si le cantaresc 3 si 3 sa vad care e tripleta care trage mai greu, iar la a 3-a cantarire, 1 si 1, daca sunt egale atunci falsul este moneda ramasa, daca nu, atunci falsul este aia mai grea.

voila! smile.gif
gattoman
e pusa problema gresit. SYL a raspuns corect valuri.gif
e cam asa: prima data au dat cate 10$, apoi au primit inapoi cate 1$, deci pana la urma au dat cate 9$ de om.
9$*3=27$=25$(camera) + 2$(hamal)
inteles? cool.gif
SYL
QUOTE(St @ 12 Jun 2005, 21:27)
PAi toti am zis ca 2$ sunt la hamal...
*



In postul nr 5 ai zis ca sunt la receptionera !!
A, ca dupa ce mai multi au zis ca mine, ai zis si tu ca sunt la hamal... tongue.gif
madalina
Nu stim daca moneda falsa este mai grea sau mai usoara.
elro
QUOTE(madalina @ 12 Jun 2005, 21:51)
Nu stim daca moneda falsa este mai grea sau mai usoara.
*




pai daca este mai grea cantareste mai mult,si daca este mai usoara este tocmai invers.......asa ca ce am zis si io mai sus+ce a zis si kukuruz se adevereste tongue.gif
Adrian_Solenza
Ma bucur sunt atatia oameni inteligenti..! Sincer! Sunt satul de indivizi incapabili...
Valentine
QUOTE(rcosmin @ 12 Jun 2005, 23:11)
pai daca este mai grea cantareste mai mult,si daca este mai usoara este tocmai invers.......asa ca ce am zis si io mai sus+ce a zis si kukuruz se adevereste tongue.gif
*


Ori faci misto, ori nu ai nici o treaba cu problema smile.gif

Kukuruz nu este corect. Asa cum am spus, si a accentuat madalina, nu stii daca e mai grea sau mai usoara smile.gif
kukuruz
QUOTE(Valentine @ 12 Jun 2005, 23:57)
Kukuruz nu este corect. Asa cum am spus, si a accentuat madalina, nu stii daca e mai grea sau mai usoarap smile.gif

Ha! Asta complica chestiunea. Te pomenesti ca tre' sa folosesti la un moment dat si moneda care stii sigur din prima cantarire ca nu este falsa. Da' acu' e ora prea tarzie ca sa mai cogitez *yawn*
GeorgeB
valentine te bat sa mor io ... am facut un curs intreg pe problema asta laugh.gif adica 3 ore smile.gif

doar ca eu stiam ca sunt 12 monede. ca e ceva legat de numarul 3 smile.gif
GoGu
Mie imi ies 4 masuratori... Hai sa zic cum am facut... poate am inceput bine, poate (foarte probabil) am luat-o prin stufaris:

Impart monezile in 3 grupuri de 4 si una singura: grupurile sa le numim 4-1, 4-2, 4-3 si 1-1 (moneda singura).

Masuratoarea 1: compar 4-1 cu 4-2
a ) sunt egale -> falsul e in 4-3 sau e 1-1
b ) sunt inegale -> falsul e in 4-1 sau 4-2

Masuratoarea 2:
-pt. a ) compar 4-1 (bun) cu 4-3:
a1) sunt egale -> 1-1 e falsul
a2) 4-3 e mai greu sau mai usor -> falsul e in 4-3 si e mai greu respectiv mai usor (!)

-pt. b ) presupun pt. simplificarea expunerii 4-1 mai greu. Inlocuiesc 4-1 cu 4-3 (bun).
b1) dezechilibrul se pastreaza -> falsul e in 4-2 si e mai usor
b2) balanta se echilibreaza -> falsul e in 4-1 si e mai greu

Deci, din 2 masuratori, fie am identificat falsul (1-1) dar e noroc, fie am identificat grupa de 4 ce contine falsul si am aflat daca e mai greu sau mai usor.

De acum, din 4 bucati, stiind ca falsul e mai greu/usor eu personal nu pot afla care e falsul decat din 2 masuratori (e banal cum, nu mai explic). Se poate cumva dintr-o singura masuratoare?
Valentine
QUOTE(GeorgeB @ 13 Jun 2005, 00:11)
valentine te bat sa mor io ... am facut un curs intreg pe problema asta laugh.gif adica 3 ore smile.gif

doar ca eu stiam ca sunt 12 monede. ca e ceva legat de numarul 3 smile.gif
*


Da, pentru n general (mutari) numarul de monede este (3^n-1)/2. Pentru n=3 este asadar 13 biggrin.gif

Kukuruz: tocmai se presupune ca nu poti sa ai noroc, adica nu te bazezi pe noroc. Poti sa ai ghinion sa fie cel mai prost caz la fiecare masuratoare.

@Gogu: Si totusi se poate exact cu 3 biggrin.gif Ai avut o idee ok, dar nu duce decat la 4 masuratori. Nu ai cum sa o optimizezi.
elro
astea sunt probleme de probabilitati biggrin.gif destea cica fac la facultate laugh.gif
Valentine
QUOTE(rcosmin @ 13 Jun 2005, 13:51)
astea sunt probleme de probabilitati biggrin.gif destea cica fac la facultate laugh.gif
*


Nu are absolut nici o legatura cu probabilitatile smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.