Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Va plac sporturile "grele" ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
bolt
smile.gif Ati practicat care-va sau mai practicati sporturi gen culturism, powerlifting, fitness etc ? Aveti satisfactii sau dezamagiri ? Recorduri sau accidente ? Scena sau culise ? Idoli sau "dusmani" ? Daca aveti experienta sau doriti sa comentati dati-i drumul.
Despre initiatorul topicului :
1. fost practicant de culturism competitional.
2. actualmente admirator si practicant ocazional de culturism de culise.
Adrian_Solenza
Nu imi plac! PUNCT!
bolt
smile.gif Da, am vazut : "Car ADDICTED".
St
Eu nici nu pot spune ca nu-mi plac dar nici ca ma omor dupa ele...
suiram
Imi plac doar aceste sporturi! Am practicat ceva vreme (8 ani) dar nu de performanta si haltere si culturism. Imi plac Uceanu si Giurgi dintre romani si Frank Zane din afara.
Bolt explica la ce categorie, unde, cand ai participat!
costi
tin-te bine sa nu cazi ! smile.gif
bolt
smile.gif Am participat cand eram in liceu. Am inceput cu zonalele din 91 si am terminat cu nationalele din 93. Am iesit pe 5 cand Ilie Gelu, daca-l stii, a iesit pe 1. In 91 si 92 am iesit locul 1 la juniori si locul 2 la seniori in 92.
Slabirea, nefiind un punct forte al meu am intrerupt de mult competitiile, in schimb stand bine la forta m-am orientat mai mult pe recorduri de sala. Incetul cu incetul chiar am inceput sa dezaprob culturismul competitional si am inceput s-admir powerliftingul si competitiile Strongest Man.
driverx
Nu. Deloc. Printre cele mai seci sport-uri. Nimic interesant (my 2 cents). Plus ca deformeaza rau oamenii. Raman mici multi din ei dar cu tone de musci pe ei.
costi
asta cu ramin mici e o "legenda";
culturistii sint ca toti oamenii si inalti si scunzi; deformarea de care zici tu intervine doar la cei de performanta; nu-i obligatoriu sa ajungi acolo.
driverx
Am spus multi, nu toti. smile.gif Oricum, nu ma deranjaza pe mine asta, ei sa traiasca cum vor. Dar chiar legenda nu cred ca e.
suiram
Esti mai "micutz"( la varsta ma refer wink.gif )! Eu am facut la Spiru la Szekely.
Si eu sunt de parere ca (acum) culturismul de performanta sare calul.Cat despre calitatile acestui sport nu are rost sa vrb. ca "folclorul" spune multe ba ca ramai fara putza ba ca ramai mic.
costi
Szekely... ce vremuri...
La profesionisti e valabila aia cu putza; uita-te la poze de concurs....
Oricum functia sexuala nu prea mai conteaza dupa ce ridici 10 tone la un antrenament.
driverx
QUOTE(suiram @ 13 Jun 2005, 11:57)
Cat despre calitatile acestui sport nu are rost sa vrb. ca "folclorul" spune multe ba ca ramai fara putza ba ca ramai mic.
*



laugh.gif laugh.gif Tare asta cu puta. Asta nu o stiam. Dar vezi ca ai folosit limbaj IRC, interzis pe acest forum.

Deci vreti sa ziceti ca e chiar basm? Chiar asta nu as crede. Plus ca nu mai vorbesc de articulatii. Cred ca au de suferit mai ales daca ai ghinionul de un accident 2. Si astea is basme?
costi
asta nu; articulatiile se fac terci crede-ma....
bolt
smile.gif Marius, inseamna ca-l stii si pe Bogdan Stancu, nu ? A fost de-o generatie cu mine.
Cu articulatiile intr-adevar e criminal, eu am ceva dureri din cauza la flexiile din picioare pt. bicepsi si de la impins din culcat cu greutati foarte mari. De vina nu-s exercitiile in sine ci haplea de mine care n-a tinut cont de ele (articulatii).
suiram
Orice ati zice e placut sa mergi la sala:
-te incalzesti ca lume inainte,
-bagi pe bara cat poti duce,
-stai cam o ora jumate,
- de trei ori pe saptamana,
- nu bagi prostii in tine (bobo) .
Rezultatul este ca ai un tonus muscular si moral bun.
Incercati cu incredere!

Cam de un an jumate eu nu mai am timp de sala .
Mi a facut pofta Bolt acum!
Bolt il stiu pe Stancu!
bolt
smile.gif Da, corect, Marius, spor la treaba si la cat mai mare si puternic. rolleyes.gif
Si eu am reinceput de vreo 2-3 saptamani. Merg numai 2 zile ca n-am mai mult timp da' ma simt grozav. Am chef de toate, inclusiv de ... wink.gif laugh.gif Nu prea scap de ispitele "tineretii" in ce priveste greutatea pe bara. Inca ma cred in forma. Nu c-as fi batran da' am chiulit ani de zile iar acum ma arunc destul de repede la cat puteam odata. sad.gif
miki
Fost elev la Spiru!
Cunoscut Szekely!
Fost chiar coleg de an cu Uceanu!
Facut antrenamente 6 luni!
Renuntat din motive de bac!
Prost ales.... eu ajuns inginer mad.gif , el ajuns vedeta.... blink.gif
Lexy
Si noua fetelor ne plac baietii care practica sporturi grele sau mai putin grele ...si daca ne uitam la ei e ca si cum am practica si noi biggrin.gif

scuze de offtopic nu m-am putut abtine.

On topic: ptr un corp sanatos orice fel de sport/miscare face bine...!
bolt
smile.gif Miki, stanga-mprejur si fuga mars la sala. N-o sa-ti para rau. De fapt stii si tu.
smile.gif Lexy, incearca ceva fitness, aerobic. Sa vezi ce bine o sa fie.
costi
@ Lexy: am auzit ca tie-ti place dar nu este o regula generala;
Nevasta-mea s-a obisnuit cu ideea ca merg la sala dar mi-a taiat macaroana din tinerete ca nu o impresioneaza muschii de loc.
Asa ca ......

Bolt la Miki sint mai mult de 15 ani de la ultima sala. Crezi ca se mai innoada firul ?
bolt
laugh.gif Vai, Costi, si inca ce. Numa' sa vrea si s-o ia usurel.
costi
15 ani de pauza sint 15 ani de pauza. Si un an este mult. Odata pierdut interesul trebuie o minune sa te reapuci. Si daca mai ai si copii mici......
driverx
Daca ai copii mici atunci poti combina chestiile. Adica: sa tragi "fiare" dar si sa nu neglijezi copiii. Asta se face prin folosirea copiilor pe post de greutati. In timp, copii cresc, dar si capacitatile tale de a ridica greutati mai mari. Totul e perfect.

.... e off-topic, nu va suparati, e doar o gluma.
bolt
laugh.gif Oricum, gluma-i buna, d-ai binevenita pt. ca practic rezuma principiul fundamental al hipertrofiei musculare.
smile.gif Costi, da' daca-l trimite nevasta la sala ? A mea ma retrimis ca pusesem ceva burta si acum vrea sa ma opresc, ca nu ma mai incap hainele si mananc cat 3. laugh.gif
costi
Ferice de tine ca maninci cit trei (desi la cit esti de mare cred ca-i normal).
Mai naspa e de mine ca merg la sala cu burta goala ca vreau sa slabesc. Si de mincat maninc doar piept de pui la gratar si cite un peste ...
Lexy
@bolt : mercic de indemn dar practic ceva miscare biggrin.gif
@costi: nu cred ca nu este femeie caruia sa nu-i placa un piept bine conturat sau niste cubulete la obdomen sau un spate mai dezvoltat sau o ceafa mai de "animal" biggrin.gif ...ma rog asta din urma e discuitabil..deci nu vorbim de culturisti si pachete de muschi ambulante ci pur si simplu de un muschi format....din exces de zel postez si o poza biggrin.gif
driverx
Noroc ca are par pe maini, ca altfel credeam ca ii o femeie mai "bine facuta"..

laugh.gif

Ce tii si cu cocotele astea....
bolt
ohmy.gif Costi, nu mai merge la munci cu burta goala - vrei sa lesini prin sala ? ohmy.gif Papa pestele ala cu 2 ore inainte si papa energetic dimineata daca vrei slabire. Dupa haiala papa mai proteic seara si dimineata ia-o iar cu energetic + proteic.
smile.gif Bravo, Lexy ! Macar o zi pe saptamana si tot e bine.
costi
@ Lexy: cam efeminat dar merge la sala !!

Bolt eu nu pot minca nici inainte nici dupa si oricum merg la sala dimineata; pe vremuri mincam proteine/amino/ stuff dar acum m-am lasat. Oricum din cauza articulatiilor lucrez usor si cu repetari multe (gen definire). Nu vreau decit sa nu anchilozez de tot si sa tin abdomenul cit de cit ferm. De crescut nu mai cresc, din contra smile.gif
Lexy
Hmm Costi nu e deloc efeminat!Crede-ma ca l-am "studiat" bine...take a closer look ca iese prin pori masculinitatea din el smile.gif

Sorry de offtopic da imi apar si eu protejatul..si oricum are legatura cu sportu/miscarea etc l:))
bolt
Oricum ,ca si criteriu de frumusete si proportii sub Lee Labrada nu cobor.
costi
mda.... prima poza nu era prea reusita.......
miki
QUOTE(costi @ 13 Jun 2005, 09:08)
Bolt la Miki sint mai mult de 15 ani de la ultima sala. Crezi ca se mai innoada firul ?
*



Mai exact 21 de ani...!
Ceva ceva miscare am mai facut eu... Citiva ani am facut jogging... Adica cca 9-10 Km zilnic ( exceptie in WE) ! Dar NU fumam... mad.gif
Pt cine stie zona, incepea cursa de pe la Potcoava=> Salajan=> Dristor2 ( stati ade metrou)=> Pt-A Muncii=> Potcoava....


Acuma, vara mai las masina si merg la birou cu bicla...!Dar pina acum a fost ffff nasol cu vremea blink.gif
Lexy
Prea musculos ptr gustul meu....

@costi: blush.gif
bolt
sad.gif Da' pe Ronnie Coleman nu-l place nimeni ? sad.gif
costi
ba da eu ! mult de tot ! personal cred ca-i omul momentului .
bolt
rolleyes.gif Uaah, in sfarseala cineva cu gusturi similare ! rolleyes.gif
costi
Am vazut recent un filmulet cu el filmat o zi intreaga de dimineata pina seara, incluzind trasul la sala.
E un tip extraordinar, fara fite si daca vezi in ce sala lucra ...... smile.gif ....
Eu sigur alegeam alta.
am gasit si o descriere a lui pe net : http://naturalolympia.com/html/ColemanVideoReview.html

Lexy
De admirat ptr performantele la care a ajuns dar atat din pacate...din pct meu de vedere...oricum bravo lui!

@Costi:la asta s-a gandit sotia ta cand ti-a zis c-o lasa rece sala ta.... smile.gif parerea mea...
bolt
Sunt pe domeniul asta din 1990 si la curent cu tot ce s-a vazut pe scena. Afirm cu cea mai mare convingere ca bodybuilding-ul n-a avut pana acum un campion atat de complet. N-are grupe lacunare nici calitati lipsa ca si competitor. Intr-un timp am crezut ca un Flex Wheeler mai masiv va face schimbarea da' n-a fost sa fie. Oricum, nu-mi pare rau. Ronnie are tot ce-i trebuie.

sad.gif Costi, da fuga la doftor cu burtica aia a ta. Nu-i normal ce descrii tu acolo cu nemancatu'.

Postati cateva experiente in care utilitatea exercitiilor cu greutati s-a dovedit din plin.
costi
Bolt, las-o incolo de burta, c a s-a obisnuit asa....
Ce parere aveti insa de fetele culturiste ? Am vazut citeva pe viu, am toata admiratia pentru munca lor, dar rezultatele la virf sint groaznice. Cred ca fitness-ul e arhisuficient pt ele.
Lexy
Da...mi se pare super sexy la o gagica un abdomen lucrat sau un o triceps care se tine bine sau o coapsa conturata...la culturiste insa...admir munca dar atat.Ca si la barbati dealtfel.
bolt
Da, si eu zic asemenea. Nu pot sa uit insa ce reviste aveam cu Cory Everson sau Ania Schutte pe vremea cand concurau ele si cat de bine aratau in sezonul off. Am la club o tipa foarte frumoasa care lucreaza cu sarcini destul de mari. Daca nu vizeaza o hipertrofie maculinica e OK.
costi
Cam asta-i si parerea mea; cind insa apara vascularizarea si merge leganat din cauza coapselor prea mari, s-a dus tot farmecul.
suiram
...Cory... wub.gif
bolt
Yeap. Va propusesem ceva mai inainte postarea unei experiente mai cu "muschi". Hai ca va zic eu una. Acu vreo 7-8 luni aveam o Daci Break. Eram cu nevasta-mea si mergeam spre casa. La un momentat dat motoru' o ia razna si se opreste. Am facut eu verificarile de rutina si am gasit capacul de la delco-u spart. La noi sunt dealuri in oras si daca trbuie sa-ti impingi masina apai iti trebe vana nu gluma. Desi o rupsesem cu fiarele de cativa ani, am bagat bine umaru-n montantul din stanga fata si dai la deal. Pe o panta de peste 30 de grade mi-am impins singur masina pana-n varf de deal vreo 200-250 de metri. Ce bine c-am avut cu ce ! smile.gif
costi
si nevasta nimic? sa nu-mi spui ca a tinut volanul ! uite asa se invata rau ..... smile.gif


suiram cine-i Cory aia ?
Lexy
LolLolLo.gif costi!!!!Asta-i misoginism!!!!Nu-i frumos! tongue.gif

Pe tipa asta cred ca am vazut-o in filme ca sigur mi-e tare cunoscuta!
bolt
laugh.gif Nu Lexy, asta-i grija iubitoare. laugh.gif Ea era-n masina ca ploua si era frig. Noroc ca nu era zapada.
Cory e o fosta multipla Mrs. Olympia. Inainte de Lenda Muray, daca o stii. Da, a jucat in Dublu Impact cu Van Damme in dublu rol.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.