Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Izolare Fonica podea si portbagaj.
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
felix.m
Am sa va prezint cum mi-am facut izolarea fonica , nu este foarte greu dar detalile te omoara .
Prima data am cumparat materialele: vopsea cauciucata insonorizanta (19 lei) , banda de hartie (7,5 lei) ,foarfeca , scule si pensula le aveam pe casa smile.gif .
Am inceput cu “dezgolirea” portbagajului urmat de habitaclu .
Poza 1: Debarasarea de tot ce se afla in portbagaj si pregatirea pentru izolarea gaurilor, suruburilor etc.
Poza 2: Dupa ce l-am aspirat am mai sters cu o piele de caprioara praful si am inceput sa scot capacele de unde se baga parafina .
Poza 4: Izolarea cu banda de hartie .
Poza 6: Inceperea izolarii cu vopsea cauciucata .
Poza 7: Continoarea izolarii.
Poza 10: Debarasarea interiorului si izolarea acestuia.
Poza 11: Aplicarea vopselei.

Scurt rezumat: Daca ar fii sa mai ma apuc inca o data cred ca as mai face-o ,am muncit ceva dar mi-a si placut. Rezultatul inca nu il stiu nu am ‘intrat’ in probe smile.gif

Ceea ce am facut eu nu a fost numai pentru antifonare ci si pentru o protective importiva ruginii (daca era sa fac ceva sanatos pe antifonare luam exemplu pe Streulea)


Sper ca nu v-am plictisit si pentru orce nedumerire nu ezitati sa ma intrebati!


[attachmentid=1627704841] [attachmentid=1627704842] [attachmentid=1627704843] [attachmentid=1627704844] [attachmentid=1627704846] [attachmentid=1627704847] [attachmentid=1627704848] [attachmentid=1627704849] [attachmentid=1627704850] [attachmentid=1627704851] [attachmentid=1627704852] [attachmentid=1627704853] [attachmentid=1627704854]

14 Mar 2011, 21:14:
.........................
enk
fonomin cred ca mai merge pus peste si e treaba completa wink.gif
felix.m
Sa sti ca de mocheta orginala a fost atasat cateva fasii de fonomin ( din fabrica) si cand le-am scos erau cam UMEDE !! .

Am uitata sa precizez in primul post peste vopsea am pus (plapumioara ) de parchet ca sa evit lipirea mochetei de vopsea.
andri1940
Pune pasla peste si rezultatele vor fi foarte bune.
Nu te ingrijora din cauza umezelii, ca doar ai dat cu antifon smile.gif
neajiji
QUOTE(felix.m @ 14 Mar 2011, 21:27)
Sa sti ca de mocheta orginala a fost atasat cateva fasii de fonomin ( din fabrica) si cand le-am scos erau cam UMEDE !! .

Am uitata sa precizez in primul post peste vopsea am pus (plapumioara ) de parchet ca sa evit lipirea mochetei de vopsea.
*



Hmm interesant chiar ma gandeam sa imi pun fonomin sub mocheta la vara in toata masina da m-ai pus pe ganduri.
Am inteles de la altii ca folia de parchet ar retine umezeala, nu cred ca a fost ideea prea buna. La dacia 1310 am facut aceeasi operatiune ca si tine cu antifonul in portbagaj dar m-a inebunit mirosul cateva luni dupa aceea.
AG09KLU
Salut si felicitari!

Ma intereseaza si pe mine ce vopsea ai folosit, in ce cantitate si mai ales daca miroase cumva in masina?

Ai simtit reducere a zgomotului dupa? sau ai facut operatiunea cu gandul de a proteja tabla?

Multumesc!
djasu82
QUOTE(felix.m @ 14 Mar 2011, 22:14)
Am sa va prezint cum mi-am facut izolarea fonica , nu este foarte greu dar detalile te omoara .
Prima data am cumparat materialele: vopsea cauciucata insonorizanta (19 lei) , banda de hartie (7,5 lei) ,foarfeca , scule si pensula le aveam pe casa smile.gif .
Am inceput cu “dezgolirea” portbagajului urmat de habitaclu .
Poza 1: Debarasarea de tot ce se afla in portbagaj si pregatirea pentru izolarea gaurilor, suruburilor etc.
Poza 2: Dupa ce l-am aspirat am mai sters cu o piele de caprioara praful si am inceput sa scot capacele de unde se baga parafina .
Poza 4: Izolarea cu banda de hartie .
Poza 6: Inceperea izolarii cu vopsea cauciucata .
Poza 7: Continoarea izolarii.
Poza 10: Debarasarea interiorului si izolarea acestuia.
Poza 11: Aplicarea vopselei.

Scurt rezumat: Daca ar fii sa mai ma apuc inca o data cred ca as mai face-o ,am muncit ceva dar mi-a si placut. Rezultatul inca nu il stiu nu am ‘intrat’ in probe smile.gif

Ceea ce am facut eu nu a fost numai pentru antifonare ci si pentru o protective importiva ruginii (daca era sa fac ceva sanatos pe antifonare luam exemplu pe Streulea)
Sper ca nu v-am plictisit si pentru orce nedumerire nu ezitati sa ma intrebati!
[attachmentid=1627704841] [attachmentid=1627704842] [attachmentid=1627704843] [attachmentid=1627704844] [attachmentid=1627704846] [attachmentid=1627704847] [attachmentid=1627704848] [attachmentid=1627704849] [attachmentid=1627704850] [attachmentid=1627704851] [attachmentid=1627704852] [attachmentid=1627704853] [attachmentid=1627704854]

<span class='edit'>14 Mar 2011, 21:14:</span>
.........................
*


La a treia mana era beton , oricum ai facut o treaba buna , sa nu uiti sa-i dai si pe sub ea cu asa ceva.
adilehanceanu
Totuși, de ce n-ați folosit topicul ăsta, că se referă la toate zonele (chiar dacă numele pare restrictiv)?
crististreulea
doar cu antifon nu realizezi mare lucru, fonominul e mult mai ok. merita sa pui si fonomin peste stratul de antifon.
apa se strange din timpul iernii de la diferentele de temperatura, dar odata izolata masina(ma refer la usi, pod pedalier, plafon, capota portbagaj si portbagaj) condensul e foarte mult redus.
cu sau fara fonomin pe podul pedalier, apa tot vei avea. vara lasi usile sau geamurile deschise sa se usuce. meri la iarba verde si o zi intreaga lasi sa se aeriseasca.

ca sa nu miroase antifonul, trebuie lasat 3-4-5 zile sa se usuce foarte bine, dupaia montezi toate cele inapoi.

cu 15 metri patrati de fonomin izolezi plafon, pod pedalier, usi si portbagaj si iti mai si ramane. la 10 lei mp chiar merita iar rezultatul e peste asteptari, iti zic din propria experienta
IRONICK
Asta cu vopseaua care nu mai miroase este de vis. Se numeste obisnuinta cu mirosul, nu ca numai miroase. Iar cu fonominul care se merita zici ca este din cancan.
Rezultate peste asteptari se obtin doar combinand toate tipurile de materiale si solutii.
djasu82
ca la mine care nu miroase de loc si vorba lui ironik combinate mai multe biggrin.gif , grund doua straturi, cum am eu 3 straturi de cauciucata iar grund un strat mai gros, dupa aceea folie de aluminiu asa cum e aludandu doar ca eu am pus doar folia , am avut de la o lucrare de aer conditionat de hala . Am pus pasla - fenomin un strat de 0,7cm parca , dupa aceea la pedalier buretele cauciucat am a venit din fabrica si mocheta idem usi.
Pe sub ea mocirla de ulei si vaselina , se mentine de vreo 6 ani ...
In final sunetul e extompat bine , nu se mai aud picaturile de la ploaie , temperatura se mentine mult mai bine .
Daca as fi avut logan la fel as fi procedat , pare taraneste dar astai tabla romaneasca netratata.
crististreulea
QUOTE(IRONICK @ 16 May 2011, 10:10)
Asta cu vopseaua care nu mai miroase este de vis. Se numeste obisnuinta cu mirosul, nu ca numai miroase. Iar cu fonominul care se merita zici ca este din cancan.
Rezultate peste asteptari se obtin doar combinand toate tipurile de materiale si solutii.
*


- daca lasi sa se usuce bine antifonul, nu mai miroase, nu e vorba doar despre obisnuinta.
- fonominul e cancan? cate masini ai dezmembrat la viata ta ca sa stii daca s-a folosit sau nu fonomin pe ele?
- sa combini toate materialele? adica pui tot ce-ti pica la mana, sigur o sa fie bine.

vorbesti in necunostiinta de cauza! sunt mai multe feluri de izolatii care se pot face pe o masina, depinde ce anume vrei: termic, fonic sau insonorizare audio. sa le combini tu pe toate ca sa-ti fie bine, eu n-am sa fac asta.
neajiji
O intrebare, practic alte masini mai rasarite ce au intre mocheta si tabla podelei?
dia_ph2
Eu cred totusi ca s-a referit la combinarea fonominului cu un material reflexiv, pus deasupra. Reteta este clasica, folii bituminoase pe tabla (din fabrica se pun cu economie, studiindu-se raportul eficienta/pret-greutate; in cazul diy se pune peste tot...), urmate de pasla/fonomin/burete, ultimul strat fiind unul dens si subtire cu rol reflexiv.
IRONICK
QUOTE(crististreulea @ 24 May 2011, 22:25)
- daca lasi sa se usuce bine antifonul, nu mai miroase, nu e vorba doar despre obisnuinta.
Vorbesc de teste cu producatori diferiti de vopsea si lasat masini desfacute in aer liber cu saptamanile sa se usuce. Calitatea aerului se schimba in habitaclu.
QUOTE(dia_ph2 @ 25 May 2011, 06:43)
Eu cred totusi ca s-a referit la combinarea fonominului cu un material reflexiv, pus deasupra
Am fost destul de clar in postul respectiv, trebuia sa inteleaga si sa explice in termeni tehinici ca sa dovedeasca ca a inteles in loc sa se contreze aiurea.
QUOTE(neajiji @ 24 May 2011, 22:34)
O intrebare, practic alte masini mai rasarite ce au intre mocheta si tabla podelei?
Masinile rasarite nu mai au de mult "fonomin" pe podea. Poate ne explica meseriasul de mai sus cum se numeste materialul si ce proprietati are.
klaus
E, unele mai rasarite mai au "fonomin", ca sunt folosite alte solutii pentru limitarea transmiterii vibratiilor si sunetelor, sau reducerea lor la sursa.
IRONICK
Care mai? Alea care au carton gofrat lipit cu banda dublu-adeziva pe plafon?
klaus
Alea mai de la soare-rasare
dia_ph2
Eu stiu-ca-stiti mai multe decat restul, dar, daca ati putea sa spuneti mai explicit cum sunt antifonate masinile mai rasarite, fie de la rasarit sau mai de la apus, ar fi mai benefic pentru toti ceilalti.
djasu82
<span class='edit'>26 May 2011, 19:06:</span>
QUOTE(crististreulea @ 24 May 2011, 23:25)
- daca lasi sa se usuce bine antifonul, nu mai miroase, nu e vorba doar despre obisnuinta.
- fonominul e cancan? cate masini ai dezmembrat la viata ta ca sa stii daca s-a folosit sau nu fonomin pe ele?
- sa combini toate materialele? adica pui tot ce-ti pica la mana, sigur o sa fie bine.

vorbesti in necunostiinta de cauza! sunt mai multe feluri de izolatii care se pot face pe o masina, depinde ce anume vrei: termic, fonic sau insonorizare audio. sa le combini tu pe toate ca sa-ti fie bine, eu n-am sa fac asta.
*


E draci nu miroase biggrin.gif eu sunt patit anu trecut a sta o luna in plin soare si la umbra si in toate cele si tot candea pana cand imi spune Klaus dai cu vopsea si i-am dat cu grund iar in 5 ore a disparut mirosul complet.
Al un fiat polo parca am vazut ca avea ceva precum sacul de rafie imbibat intr-un cauciuc lipicios pus pe podea ... nu se mai audea nimic in interior .
alex_ph27
felicitari tin o tot asa . O sa fac si eu cat de curand !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.