Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Drepturi ... drepturi ...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
bucatzel
QUOTE
Potrivit unui comunicat al Partidului Conservator, Csibi Barna este liderul Plutonului Secuiesc din cadrul Batalionului Wass Albert al Garzii Maghiare din Miercurea Ciuc, o organizatie interzisa. Acesta este de asemenea functionar al statului roman, in cadrul Directiei de Finante Publice Harghita.


O potrivire perfecta.

L.E. Din pacate, asta e lumea in care traim. nici macar nu vorbesc de Romania, ci in general. Oricum, daca prostia ar durea, oameni ca asta ar muri in chinuri groaznice.

L.L.E banui ca la fel de convenabil ca in cazul oricaror extremisti, uita cum au fost tratati romanii in Ardeal atata amar de vreme.
Alexu7
O persoana de etnie maghiara, l-a spanzurat simbolic pe Avram Iancu.

Este Vadim nebun, dar stie el de ce uraste ungurii !

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...vDRkjPJY0#at=43

Centrul municipiului Miercurea Ciuc a fost, luni dupa-amiaza, scena unui eveniment desprins din practicile Evului Mediu. În cadrul unei pretinse acțiuni "cu caracter de informare", liderul Gărzii Secuiești, Csibi Barna, a organizat un fel de spectacol în care l-a judecat și condamnat la moarte prin spânzurare pe Avram Iancu, reprezentat printr-o păpușă de paie îmbrăcată. Conducătorul moților în Revoluția din 1848 au fost "pedepsit" public pentru "crimă împotriva umanității și genocid", informează realitatea.net.

Jandarmii harghiteni, care aprobaseră acțiunea lui Csibi Barna, s-au sesizat doar pentru că "spânzurătoarea s-a petrecut în prezența unor copii".
Potrivit textului, pozelor și filmulețului postat pe blogul său personal, Csibi a intenționat, prin această acțiune, să facă cunoscute faptele "moților conduși de Avram Iancu, Petru Dobra, Axente Sever și alții", comise cu "o cruzime animalicească" împotriva maghiarilor. El a expus și o listă, pe care au fost enumerate cu aproximație numărul și numele victimelor genocidului antimaghiar precum și localitățile unde acestea s-au petrecut dar și copiile unor desene intitulate "Din atrocitățile valahilor". În cadrul "spectacolului" oferit de Csibi Barna, Avram Iancu a fost judecat de "un tribunal", fiind acuzat de crimă împotriva umanității și genocid, iar în urma "sentinței" de condamnare la moarte prin spânzurare, el a fost spânzurat.

"Dumnezeu să fie milostiv cu sufletul lui. Așa pățesc toți care greșesc împotriva națiunii maghiare și al secuilor", a precizat, la final, Csibi Barna.[I]

"Acțiunea de informare istorică", organizată de Csibi Barna, a fost autorizată. Potrivit inspectorului șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Harghita, Dan Iamandi, acțiunea informativă, organizată luni după-amiază a fost autorizată. "A fost autorizată pentru că în cerere era menționat că vor fi manifestări comemorative și explicarea evenimentelor istorice din 1848", ne-a declarat Dan Iamandi. El a precizat că "spectacolul" organizat de Csibi Barna nu a stârnit interesul cetățenilor, "care se uitau la el, fără să se oprească, fiind doar în trecere". Înspectorul șef și-a exprimat însă îngrijoarea pentru faptul că tocmai copii au fost cei care urmăreau "spânzurarea" cu mare atenție, având în vedere că este vorba despre un spațiu unde ei se pot juca liniștiți, nefiind tulburați de circulație.

Inspectorul șef al IJJ Harghita a subliniat că, probabil, instituția se va adresa Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului, cu privire la faptul că "spânzurarea s-a petrecut în prezența copiilor". Dan Iamandi a mai afirmat că se vor lua măsuri împotriva lui Csibi Barna și pe baza Legea nr. 60/1991 privind organizarea și desfășurarea adunărilor publice, "având în vedere că a denaturat scopul menționat în cererea înaintată Primăriei. A solicitat autorizație pentru comemorarea unui eveniment istoric și a făcut spectaculul cu spânzurătoarea", a spus Dan Iamandi.

"Deocamdată trebuie să vedem exact unde a fost greșeala pentru că trebuie să avem grijă să nu fim interpretați greșit", a spus inspectorul șef Iamndi.

Csibi Barna este funcționar public în cadrul Direcției Generale a Finanțelor Publice Harghita și totodată, membru marcant al Asociației de Cultură și Tradiții Garda Secuiască, neînregistrată juridic.


si acum pe la televiziuni tot apar scarbe dintr-astea care de ziua Romaniei poarta doliu iar acum se bucura si sarbatoresc 15 martie, in frunte cu borbei asta, care mai spune si bancuri cu romani!


Va urez sa va colinde Noua Dreapta pe toti !
Dan73
Nu confunda o persoana cu toata etnia maghiara. Eu am cunoscut si maghiari foarte inteligenti si civilizati, si maghiari imbecili si rai (vorbesc de oameni obisnuiti cu care intram in contact zilnic). Acelasi lucru pot sa il spun si despre romani laugh.gif
Discutia despre politica pe care o duce udmr e altceva. Eu pot sa spun ca ii admir pentru inteligenta cu care stiu sa isi urmareasca scopurile iar asta nu inseamna ca sunt si de acord cu ele. In schimb, nu poate decat sa imi fie rusine de felul cum fac politica romanii si de "inteligenta" reprezentantilor lor politici.
...fara suparare smile.gif
spy_oh_joy1389
Din ce am inteles eu din scrisurile de pe pancarde, asta il spanzura pe Avram Iancu pentru ca el ar fi omorat maghiari. Nu cunosc bine istoria dar cred ca asa a fost.

Eh, din cate imi amintesc eu, ardelenii au fost persecutati si tot timpul condamnati la moarte de judecatoriile maghiare(in incercarea lor de a micsora populatia romana din Transilvania), dar aia nu conteaza, erau doar niste ardeleni, niste romani nesemnificativi.
fansuv
drogurile usoare sunt de vina
skija
n-au aia droguri usoare.. fumeaza fan...


Mai grav este ca Premierul ungariei (si ala alt droghist) sustine chestiile astea...
dandee
mai rau e ca noi il lasam!
cj98czh
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 15 Mar 2011, 22:34)
Nu cunosc bine istoria dar cred ca asa a fost.
*




Foarte rau ca nu iti cunosti istoria tarii tale biggrin.gif

http://ro.wikipedia.org/wiki/Avram_Iancu

http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_de_la_Treznea

http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_de_la_Moisei

http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_de_l...C4%83rma%C8%99u - aici au fost evrei ..

http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_din_Ip

http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacre_antir...Nord,_1940-1944

http://www.napocanews.ro/2009/09/8-septemb...a-nusfalau.html


si mai sunt .... dar din pacate ... noi ca si popor le trecem prea usor cu vederea ...
george_scala_2004
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 15 Mar 2011, 22:34)
... il spanzura pe Avram Iancu pentru ca el ar fi omorat maghiari. Nu cunosc bine istoria dar cred ca asa a fost.
blink.gif  wacko.gif
*



gresit...Nu Avram Iancu a omorit maghiari...ci armata revolutionara a omorit asa, din plictiseala numa' v'o patrujdemii de romani...plus citeva mii de sasi, svabi, practic tot ce la cadea in miini...ca sa nu mai zic ca dincolo de hotarele Transilvaniei au omorit si cehi, si slovaci, si polonezi, si croati, si sirbi si cam tot ce misuna prin ungaria "revolutionara". de ce ? pentru ca petofi nu isi dorea libertate decit pentru unguri ! pentru toti ceilalti dorea perpetuarea aceleiasi stari de lucruri arhaice !

cind, in sfirisit, armata revolutionara ungara a fost incoltita de armata tarista, austriaca si turca, kossuth, i-a propus, lui Avram Iancu, reunirea fortelor in vederea opunerii unei rezistente Avram Iancu i-a raspuns: "Ce a fost a fost. Acum...e prea tirziu !" La citeva zile armata revolutionara capituleaza, la Siria, sub loviturile celor 3 armate care au facut jonctiunea iar cei 13 generali sunt executati ! busturile lor au fost reamplasate intr-un parc din arad !ca sa comemoreze ce ?

dupa citeva zeci de ani speriati de spectrul pierderii razboiului ungurii trec de partea bolsevicilor dar armata romana a eliminat comunismul, pentru putin timp insa, din inima Europei...

apoi in al doilea razboi horthy-stii au ocupat 45000 km patrati cu 3,5 milioane de romani dintre care aproape 1,5 milioane au fost izgoniti, casele si paminturile au fost luate cu forta...dintre cei care au ramas citeva zeci de mii su fost deportati, ucisi, schingiuiti...sa nu uitam evreii care au fost deportati in masa de horthysti dar sint pusi in circa romaniei...

apoi de cei circa 4-500 de mii de unguri expulzati de tito care au fost primiti in romania de fortele de ocupatie sovietice si stabiliti in transilvania modificindin unele zone procentajul etnic...
dandee
la ce naiba sa stim noi atata istorie si asa astia vor sa se predea doar o singura ora la 2 saptamani!
spy_oh_joy1389
QUOTE(cj98czh @ 17 Mar 2011, 12:56)
Foarte rau ca nu iti cunosti istoria tarii tale biggrin.gif

*



Eh, mai stiu eu detaliile... Eu mananc fizica si matematica pe paine, istorie imi mai trebuia mie laugh.gif


QUOTE(george_scala_2004 @ 17 Mar 2011, 13:15)
gresit...Nu Avram Iancu a omorit maghiari...ci armata revolutionara a omorit asa, din plictiseala numa' v'o patrujdemii de romani...plus citeva mii de sasi, svabi, practic tot ce la cadea in miini...ca sa nu mai zic ca dincolo de hotarele Transilvaniei au omorit si cehi, si slovaci, si polonezi, si croati, si sirbi si cam tot ce misuna prin ungaria "revolutionara". de ce ? pentru ca petofi nu isi dorea libertate decit pentru unguri ! pentru toti ceilalti dorea perpetuarea aceleiasi stari de lucruri arhaice !

cind, in sfirisit, armata revolutionara ungara a fost incoltita de armata tarista, austriaca si turca, petofi, i-a propus, lui Avram Iancu, reunirea fortelor in vederea opunerii unei rezistente Avram Iancu i-a raspuns: "Ce a fost a fost. Acum...e prea tirziu !" La citeva zile armata revolutionara cade, la Siria, sub loviturile celor 3 armate care au facut jonctiunea.

dupa citeva zeci de ani speriati de spectrul pierderii razboiului ungurii trec de partea bolsevicilor dar armata romana a eliminat comunismul, pentru putin timp insa, din inima Europei...

apoi in al doilea razboi horthy-stii au ocupat 45000 kmpatrati cu 3,5 milioane de romani dintre care aproape 1,5 milioane au fost izgoniti, casele si paminturile au fost luate cu forta...dintre cei care au ramas citeva zeci de mii su fost deportati, ucisi, schingiuiti...sa nu uitam evreii care au fost deportati in masa de horthysti dar sint pusi in circa romaniei...

apoi de cei circa 4-500 de mii de unguri expulzati de tito care au fost primiti in romania de fortele de ocupatie sovietice si stabiliti in transilvania modificindin unele zone procentajul etnic...
*


Te cred biggrin.gif !

Dar ungurii nu erau cu austriecii? Nu formau Austroungaria de ne-au tot dat-o noua la poponet?

Si inca o intrebare. Urmasii cui sunt ungurii? Ca eu stiam ca sunt urmasi ai hunilor ca de aia li se zice "hungarians" si de aia au nume gen Attila the Hun. La ora de istorie ne-a zis profa ca ei au fost trimisi de coroana Finlandei sau Norvegiei sa conolizeze zona, sau ceva de genul blink.gif .

Si alta ramasita de la orele de istorie. Tin minte ca ungurii s-au convertit la catolicism nu mai stiu prin ce an, si din datorita acestui lucru au primit ajutor militar din partea Papei ca sa cucereasca Transilvania. Tot dupa cucerire stiu ca au adus sasi si svabi ca sa colonizeze zonele. E adevarat ce mai tin eu minte? Ca-i totul in ceata nedumerire.gif
george_scala_2004
uniunea cu austria s-a realizat in 1867. pina sa cada sub stapinire turca, in 1526, ungaria a avut o existenta de sine statatoare, in cadrul imperiului habsburgic la fel ca si transilvania. atentie: ungaria a devenit provincie otomana, pasalicul de la buda, in timpce transilvania a devenit principat autonom !

faptul ca au fost colonizati sasi si svabi a fost din ordinul imparatilor habsburgi care doreau dezvoltarea zonelor margiale ale imperiului dar si implantarea unor puternice elemente germanice.

ungurii actuali nu mai au decit o mica parte din zestrea genetica a aprigilor huni, datorita incrucisarilor cu populatiile supuse - romani, cehi, slovaci, polonezi, sirbi,croati, etc. adica genotipul lor este in foarte mare masura alterat...

daca nu ar fi fost opriti in 451 la cimpiile catalaunice soarta europei occidentale ar fi fost cu siguranta alta...dar, asa, eu fost nevoiti sa se opreasca in panonia iar de acol sa intreprinda incursiuni sporadice in vest concentrindu-se mai mult in est - transilvania...
skija
Maimutoiul ala care a spanzurat papusa a fost detasat in satul in care Avram Iancu a facut scoala...

Sursa


radmasa.gif


LE: poate se impiedica si cade prostu' in furca vreunui MOT si devine erou pRost-mortem...
Alexu7
a fost in direct la realitatea, abia lega 2 vorbe, e un oligofren baiatu ala smile.gif
kaspersky
QUOTE(cj98czh @ 17 Mar 2011, 12:56)
Foarte rau ca nu iti cunosti istoria tarii tale biggrin.gif
*


totusi e bine ca unii o stiu de pe wikipedia radmasa.gif

<span class='edit'>18 Mar 2011, 21:45:</span>
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 17 Mar 2011, 21:38)
La ora de istorie ne-a zis profa ca ei au fost trimisi de coroana Finlandei sau Norvegiei sa conolizeze zona, sau ceva de genul blink.gif .
*


radmasa.gif radmasa.gif
de curiozitate: aia era profesoara de istorie? coroana finlandei sau norvegiei???? alte vremuri...

<span class='edit'>18 Mar 2011, 21:49:</span>
QUOTE(george_scala_2004 @ 18 Mar 2011, 09:56)
ungurii actuali nu mai au decit o mica parte din zestrea genetica a aprigilor huni, datorita incrucisarilor cu populatiile supuse - romani, cehi, slovaci, polonezi, sirbi,croati, etc. adica genotipul lor este in foarte mare masura alterat...

*


acuma in legatura cu genotipu' asta, daca te uiti este cam alterat la toate nationalitatile europene, ceea ce e si normal icon_mrgreen.gif hai baga un link, ca esti baiat destept

<span class='edit'>18 Mar 2011, 21:55:</span>
QUOTE(george_scala_2004 @ 17 Mar 2011, 13:15)
apoi de cei circa 4-500 de mii de unguri expulzati de tito care au fost primiti in romania de fortele de ocupatie sovietice si stabiliti in transilvania modificindin unele zone procentajul etnic...
*


serios? si unde i-au dus pe ungurii astia de au modificat procentajul etnic? radmasa.gif zi mersi ca n-a luat tito banatu', ca de nu era tatuca stalin romania era oarecum mai mica
argon
QUOTE(Alexu7 @ 18 Mar 2011, 22:04)
a fost in direct la realitatea, abia lega 2 vorbe, e un oligofren baiatu ala  smile.gif
*



Tu ai fost in Harghita, COvasna, p'acolo? Ai idee ca exista cetateni romani acolo care nu stiu romaneste? Macar asta al nostru lega alea doua vorbe.
Alexu7
am avut de-a face cu unguri, adevarati si in ciuda faptului ca vorbeau stalcit, stiau sa vorbeasca cursiv.

nu ca specimenu asta, da?
argon
QUOTE(Alexu7 @ 18 Mar 2011, 23:00)
unguri, adevarati
*



Aia se situeaza in Ungaria, si nu le au cu romana si nici nu au de ce, ca nu-s cetateni romani. Si ca in topic e vorba de drepturi, aia se urca in avion si pleaca oricand in SUA, ungurii romani in schimb, stau in vize, ca orice cetatean roman.
kaspersky
QUOTE(argon @ 18 Mar 2011, 22:04)
ungurii romani in schimb, stau in vize, ca orice cetatean roman.
*


hehe, dar asta nu pentru mult timp icon_mrgreen.gif
spy_oh_joy1389
http://en.wikipedia.org/wiki/Hungarians
kaspersky
QUOTE(george_scala_2004 @ 17 Mar 2011, 13:15)
apoi in al doilea razboi horthy-stii au ocupat 45000 km patrati cu 3,5 milioane de romani dintre care aproape 1,5 milioane au fost izgoniti, casele si paminturile au fost luate cu forta...dintre cei care au ramas citeva zeci de mii su fost deportati, ucisi, schingiuiti...sa nu uitam evreii care au fost deportati in masa de horthysti dar sint pusi in circa romaniei...
*


tu iei de buna chiar tot ce citesti pe linkurile tale???? nu ai cap sa gindesti putin??? pe zonele ocupate de horthy ponderea populatiei romane la vremea aceea era de 50-60% din totalul populatiei. sa zicem 60%. daca calculele mele sint corecte asta inseamna ca populatia totala pe cei 45.000 km^2 era de 5.830.000 locuitori radmasa.gif rezulta o densitate medie de 130 de locuitori/km^2. ca tot le ai cu linkurile, vezi cam cit e densitatea populatiei in romania de azi radmasa.gif
Alexu7
&feature=player_detailpage

RO_flag.gif


banana_bailando.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.