Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incarcare telefon nokia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
axabrt
Salut,
Pe scurt problema mea. Am cumparat un telefon nokia care a venit la pachet cu un incarcator "eficient" de 5V si 850mA.
Am asteptat sa se descarce si am facut o incarcare completa. S-a incarcat intr-o ora jumate. Capacitatea acumulator 1350mAh.

ma intreb daca n-ar fi mai corect sa il incarc cu un incarcator de il am prin casa de 350 mA si sa incarc mai incet ( i-ar lua cam 4 ore dupa mine)
Deci intrebarea : E recomandat o incarcare fast sau slow ?
vyrrutzu
la noile telefoane ce au baterii de generatie noua, normal nu este nevoie de formatare a bateriei. daca intr-adevar doresti sa faci asta, trebuie lasat sa se descarce bateria singura, pana la inchiderea telefonului si apoi formatata bateria. mentionez ca formatarea pentru bateriile mai vechi se facea cu telefonul inchis si il tineai in priza intre 10 si 14 ore.
dar repet, daca ai baterie litiu sau litiu-polymer nu mai este nevoie de formatare. acum tu stii ce faci!

salve
axabrt
intreb de incarcarea uzuala a bateriei, de formatare si eu stiu ca nu este neaparat necesara
cosmin_2300
Crezi că ăia de proști au pus încărcătoare de 850 mA?!

Cred că unii aveți prea mult timp liber mellow.gif
corbex
Pe al meu l-am incarcat de trei ori in cada plina, dupa aia a mers brici. Cica polimerii aia de litiu sint hidrofobi, se aseaza ordonat, in stive, in prezenta apei.
tribunul
Poate n-are omul cada.
Filip
N-are nici o treaba cu ce il incarci, daca este incarcator de Nokia, si se potriveste mufa. Si chiar de nu s-ar potrivi, exista adaptor. Eu folosesc numai 850mA si-l incarc cand am chef, tin bateria cat vreau la incarcat, si 15 minute, nu tin cont, si nu cred ca dauneaza semnificativ. Sunt doar niste baterii.
bmwh548
He's ALIIIIIIVE!
Marty
Piliiiiiiif..... imbratisare.gif
DannyY
QUOTE(corbex @ 20 Mar 2011, 12:49)
Pe al meu l-am incarcat de trei ori in cada plina, dupa aia a mers brici. Cica polimerii aia de litiu sint hidrofobi, se aseaza ordonat, in stive, in prezenta apei.
*


Merge si cu cada pe jumatate, da-ti trebuie apa grea ca sa compenseze densitatea electrolitului bateriei.
Marty
Da' si tu pe unde umblasi, pasarica mica? nedumerire.gif
Merced
Eu ma uit la avatar-ul sau si vad un scorpion. De unde "pasarea"?

Edit: Nu mai conteaza, eu chiar am citit "pasare mica". Se vede ca am febra. radmasa.gif
Filip
QUOTE(bmwh548 @ 20 Mar 2011, 15:33)
He's ALIIIIIIVE!
*


De fapt netu` e alive. Mai astept 1 saptamana pana imi pun net acasa, momentan scriu de la un vecin. smile.gif Ce naiba, credeati ca imi dau "kill in consola" Madalina Manole style? tongue.gif radmasa.gif
ydaniel
Filipe ai inviat?
i-ai dat rotile?
Filip
Da, i-am dat rotile lui Dragos.
ady77
QUOTE(Filip @ 20 Mar 2011, 17:07)
Ce naiba, credeati ca imi dau "kill in consola" Madalina Manole style?  tongue.gif  radmasa.gif
*





da radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Merced
Era si un topic despre asta. unsure.gif
L-am gasit. radmasa.gif
DannyY
QUOTE(Marty @ 20 Mar 2011, 16:00)
Da' si tu pe unde umblasi, pasarica mica? nedumerire.gif
*



Ai probleme oftalmologice daca nu distingi cocoselul de pasarica, dar treaca de la mine, libienii tai (sau libanezii sau liberienii, ca-i tot aia) au necazuri serioase, deci ai circumstante atenuante.

Merci de intrebare, incerc sa-i integrez pe unii intr-un fel de absolut. Daca nu reusesc, o iau pe urmele tale in somaj, ceea ce nu-mi doresc smile.gif

Marty
Io n-am stat nici o clipa-n somaj, numai financiar stau cam rau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.