Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: planetara scurta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
b 45 bwy
Buna ziua,de cam jum atate de an mi sa spart burduful din spre roata de la planetara scurta(pe partea soferului)atunci am rezolvat repede la recomandarea unui prieten,am bagat vasilina si am imbibat un tifon cu mult silicon rosu pe care la-am infasurat pe burduf. A tinut el ce a tinut dar dupa un timp vasilina si a facut loc pe unde era spart burduful si a fost aruncata din nou.Acum as vrea sa schimb burduful ca sa scap de problema.Vreau sa va intreb dak se desface usor planetara si dak exista riscul sa curga uleiul din cutie(asa am auzit).la dacia berlina care am avut-o lam schimbat usor(adik dat fuzeta jos scos stiftul de la intrarea planetarei in cutie si scos planetara). As vreau sa stiu dak e la fel si la nova mea?
Si mai am o problema cu avansul masini,adik am observat ca masina trage doar dak dau avansul aproape de maxim. Motorul 'merge bine' cu avansul asa doar ca se aude ceva ca o bataie. Sa fie oare de la delcou pt ca este de dacia 1400?
BLUE R 19
Nu curge nici un ulei, ca nu e supernova . Planetara este prinsa la cutie la fel ca la 13xx. Stifturi la cutie si o piulita la butuc.
valytz4
korect
nicuviv
am si eu o intrebare scuze ca nu am deschis alt topic.trebuie neaparat stiftu acela la planetara??ce probleme poate sa apara dak nu ai stifturile??multumesc
G I M
Iti poate iesi planetara intr-o curba mai stransa.
BLUE R 19
QUOTE(nicuviv @ 23 Mar 2011, 13:46)
am si eu o intrebare scuze ca nu am deschis alt topic.trebuie neaparat stiftu acela la planetara??ce probleme poate sa apara dak nu ai stifturile??multumesc
*



Intrebi pt ca nu-ti iese montajul lor nu-i asa ?
danciusergiu84
este vre-o smecherie? sau cum se pun la loc mai bine zis?
BLUE R 19
Pt un montaj usor e bine sa ai un dorn care sa vina cu joc cat mai mic in gauri pt aliniere si stiftul cel mare trebuie introdus incat sa scoata dornul pe masura ce intra in canal. Stiftul mic se introduce ulterior in cel mare deja montat. Pt usurarea operatiunii se teseste usor cate un capat la stift, ele fiind executate cam grosolan si se mai agata, mai ales la o centrare proasta a gaurilor.

La manual spune ca stiftul mare se aseaza cu crestatura inspre roata iar cel mic cu ea la 90 grade fata de a primului. Eu de obicei pe cel mic il asez opus.

Se recomanda schimbarea stifturilor la fiecare montaj. Cele vechi mai puteau fi refolosite insa de niste ani buni acestea sunt casante si se cam rup cateodata, oricat de bine ai stapani tehnica.
b 45 bwy
Si mai am o problema cu avansul masini,adik am observat ca masina trage doar dak dau avansul aproape de maxim. Motorul 'merge bine' cu avansul asa doar ca se aude ceva ca o bataie. Sa fie oare de la delcou pt ca este de dacia 1400???????????????
b 45 bwy
nu stie nimeni?
volint
QUOTE(b 45 bwy @ 31 Mar 2011, 18:56)
Si mai am o problema cu avansul masini,adik am observat ca masina trage doar dak dau avansul aproape de maxim. Motorul 'merge bine' cu avansul asa doar ca se aude ceva ca o bataie. Sa fie oare de la delcou pt ca este de dacia 1400???????????????
*




Distributia (lantul intins, patina tocita, pinioane uzate) si/sau pinion intermediar, axa cu scame.

Mai poate contribui si jocul la culbutori.

Delcoul e identic cu cel de 13xx.
G I M
Delcoul nu e chiar identic cu cel de 13xx. Ca arata la fel da, dar are alte curbe de avans.
b 45 bwy
ideea e ca dak nu dau avansu mare nu trage masina,parca ar merge infundat.

b 45 bwy
nici o idee?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.