Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 24Iunie+iulie10-Mergem in Muntenegru si Croatia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
SAVAGE
Plecam in Muntenegru si Croatia cu masina / se mai cupleaza cineva?

In principiu este vorba despre o vacanta de 15 zile care va trebui sa marcheze si cateva puncte de interes:

Rafting pe Tara (posibil si ceva sarituri) 2 zile
Budva 2 zile
Kotor 2 zile
Dubrovni+Split 1 zi
Plitvice 1 zi
Pag+Rab 2 zile

Rezerva la acest moment inca 5 zile.
Ce parere aveti?Cu ce sfaturi ne puteti ajuta?Cine este doritor si poate sa ajute este binevenit.

aleksanders
sa incep asa:
Budva - cea mai frumoasa statiune a lor - merita mai mult de 2 zile, plus imprejurimile insula Sveti Stefan si poate un drum pana la Bar, Ulcinj;

Kotor este un orasel de vazut in 2-3 ore - nu merita sa ii aloci 2 zile -

Dubrovnik - un oras scump, mare grija cu parcatul, se gasesc destul de greu locuri de parcare, de preferat sa ajungi cat mai devreme pentru ca se aglomereaza teribil dupa ora 12
Split - neaparat sa vizitezi turnul si ruinele romane, in rest un oras absolut normal

Plitvice - o zi este suficienta - recomand 2 randuri de acumulatori pentru ca o sa ai ce fotografia;

Pag+Rab - foarte frumos- eu as mai adauga o zi in detrimentul Kotorului biggrin.gif

nu rata Sibenik - mai precis Skradin - Np Krka - este lafel de spectaculos ca si Plitvice

daca mai doresti amanunte da un pm- bafta
SAVAGE
ok,multumesc ptr sugestii,o sa ma documentez si cu privire la Sibenik / Parcul National Krka.
La Kotor,ce sa zic am vazut ca au si o cetate,am vrea sa mergem cu"talpa" sa intram un pic si in atmosfera locului,nu ne grabim.
Ai perfecta dreptate cu Dubrovnik, dar poate scapam in cateva ore(pana in 14.00LT).
SAVAGE
In general lucrurile au ramas asa cum am stabilit,pana acum suntem 4 persoane cu 2 masini.
SAVAGE
Mai sunt 14 zile si se da startul.

Intre timp traseul a suferit o modificare radicala,in loc de Croatia am ales in unanimitate sa mergem dupa cum urmeaza:
2 zile Serbia
4-6 zile Bosnia
4-6 zile Muntenegru

aleksanders
4-6 zile pentru bosnia...... - aveti de vazut mostar si sarajevo in rest nu prea e nimic de vazut in comparatie cu croatia dar oricum bafta si vacanta placuta - va atasez si o harta sa stiti ce lume aveti in jurul vostru biggrin.gif
SAVAGE
Multumesc pentru harta,ideea este ca in Bosnia am facut un "aranjament" la rafting pe Neretva si drumetie pentru 4 zile asa ca inca 1 sau 2 zile chiar nu mai conteaza
aleksanders
foarte tare - daca aveti de pierdut 2 zile mergeti pana la dubrovnic, eu zic ca merita - iesiti pe la metkovic - nu cred ca sunt mai mult de 250 de km - bafta
ipiq
La Mostar e intr-adevar spectaculos! Merita! (poza 1,2)
De la Mostar la Dubrovnik faci aprox 3ore de mers lejer. Merita sa faci drumul asta chiar si numai pt peisaje si pt placerea de a conduce biggrin.gif (poza3)
Poti pleca dimineata din Mostar, vizitezi Dubrovnikul cateva ore, si dupamasa-seara esti inapoi la Mostar...
SAVAGE
Ipiq...frumoase poze,ai sarit sau nu de pe pod?

In croatia am fost...de nu stiu cate ori...dar, da este posibil sa mergem si pe ruta aceasta,doar ca undeva intre Mostar si Metkovic este si o cascada ce merita vizitata.
Ne vom orienta la fata locului.
ipiq
nu am sarit de pe pod tongue.gif dar am vazut anu' trecut la Eurosport concurs de sarituri in apa de pe podul ala biggrin.gif
In Mostar se vad foarte bine urmarile razboiului: poti sa-ti iei din bazar de la magazinele de suveniruri gloante de 6,67 sau 9 mm, echipamente de soldat etc smile.gif si e plin de cladiri bombardate, arse si cu urme de gloante...

...si inca una cu leguma pe drum spre Dubrovnik tongue.gif
SAVAGE
...si inca una cu leguma pe drum spre Dubrovnik ...

Ehe, prin ce locuri frumoase te-a carat Leguma.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.