Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fluiera cutia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
chris.25iun
Salut am o nova gti din 2000 si de la un timp imi fluiera cutia cand apas ambreajul, dar nu e un fluierat continuuu e unul alternant, gen ovalizat nu fluiera rotund.... si am mai observat ca a inceput sa se auda o bataie in ea la relanti nu stiu ceva gen o bataie ca de rulment asa. Ce poate fi ? Precizez ca m-am uitat pe sub ea si am observat ca bucsile alea de plastic is duse cele cilindrice si ulei nu stiu sigur cat mai am pentru ca acum cand joc cu schimbatorul pe liber se aud pinioanele din cutie iar inainte nu facea asa .... Astept raspuns daca ii pot face ceva.... Multam!!!

25 Mar 2011, 14:32:
Nimeni nici o idee?
GL 01 NJL
vezi daca mai are ulei cutia de viteze wink.gif
chris.25iun
Doar ce am lasat masina in parcare si acum vad ca in tragere in vitezele 1 2 si 3 juruie ca un rulment asa in a 4 se mai aude vag acest huruit iar in a 5 deloc. Ma gandesc ca s-a dus rulmetul de presiune .... sa fie si asta. Maine ma duc sa vad dak e rulmentu si sa il schimb dak e cazu si sa ii vertific si nivelul la ulei.... Astept pareri . Ms
chris.25iun
Am completat cu ulei... este adevarat si-a schimbat sunetul cutia, intra mai usor in viteze, dar tot fluiera la calcarea ambreiajului.... din ce poate fi .... precizez ca masina trage bine si nu imi patineaza ambreiajul dar tot se aude acel fluierat din ea.... sa fie cumva rulmentul de presiune? si daca da ma poate ajuta cineva cu niste poze sfaturi cum as putea sa il schimb.... sau daca se pricepe cineva pe aici care ar putea sa repar cutia in schimbul a unui cost evident ..... multumesc
ex-silentio
Șuieratul de obicei apare de la lipsa de ulei în cutie, dar (cel puțin așa făcea la mine) este mai accentual într-a 5-a.
Dacă pe liber nu se aude nici un zgomot ciudat, iar când calci ambreiajul la fund se aude, problema este cel mai probabil de la rulment. Dacă tot umbli la rulment, verifică și placa, și eventual discul de ambreiaj smile.gif
bogdan890522
asa mi sa intamplat si mie, si mi sa blocat in viteza a 5 si a 4 si mi sa spart. ulei aveam in cutie
chris.25iun
este rulmentul mi-a spus un mecanic... dar cica mai pot merge asa cu el cat nush... oricum in max 2 3 sapt vreau sa il schimb ca nu mai merge vraajeala ca dak s duce dau de altele s nu vreau.... am venit acum d l constanta la bucuresti si am ajuns bn dar sa vedem cat mai duce smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.