Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CD player & Difuzoare usi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
ddorin
Am o laguna 2 luata SH , si vreau sa i pun cd player si difuzoare noi. Acum am pe ea casetofonul original iar difuzoarele din usile fata-spate sunt sparte , in momentul de fata ascult radio cu bassul pe 0 si cu volumul incet.

M -am oprit la urmatoarea configurare
CD Player http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...ood/KDC-4051UG/
si 2 perechi de difuzoare http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...iale/KFC-E1352/
sau 2 perechi http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...dio/MP/MP_13.2/

vreau sa am un sunet decent si cu un pic de bass.

ce parere aveti despre alegerile mele . ms
razvy_zeus
In mare e ok ... eu unul as schimba boxele cu unele sistem gen Mac Audio MP 2.13
ddorin
cd playerul pe care vreau sa-l iau are putere rms 4 x 30 W , iar boxele astea care au 40-60 W rms , presupun ca fara o amplificare suplimentara nu am nici un avantaj fata de unele care au 30 W rms ..sau gresesc ?
remesh
QUOTE(ddorin @ 1 Apr 2011, 12:47)
cd playerul pe care vreau sa-l iau are putere rms 4 x 30 W , iar boxele astea care au 40-60 W rms , presupun ca fara o amplificare suplimentara nu am nici un avantaj fata de unele care au 30 W rms ..sau gresesc ?
*



Sunt pareri si pareri, eu zic ca e mai bine ca difuzorul sa fie mai puternic un pic decat amplificarea, astfel are o viata mai lunga. Daca pui dif. cu o putere mai mica sau egala cu a amplificatorului (poate fi si head unit) dupa un timp e posibil ca bobina dif. sa se defecteze (apar gajaituri, si alte zgomote nedorite).
razvy_zeus
Asa zic si eu ... E bine ca diful sa aiba un 50-60W ... sunt cazuri in care puterea este exagerata si poti sa pui si difuzoare de 100W (defapt tot 50-60W au)

Eu zic asa .... stabileste un buget in care vrei sa te incadrezi cu toata configuratia si asteapta propuneri ... dupa ce vezi propunerile cauta cel mai bun pret ... cam asta e tot. wink.gif
rs09
ddorin cel mai bine cumpara boxe pana in 40W rms.Pentru boxe cu putere mai mare iti trebuie un amplificator.
cynegeticos
QUOTE(remesh @ 1 Apr 2011, 13:03)
Sunt pareri si pareri, eu zic ca e mai bine ca difuzorul sa fie mai puternic un pic decat amplificarea, astfel are o viata mai lunga. Daca pui dif. cu o putere mai mica sau egala cu a amplificatorului (poate fi si head unit) dupa un timp e posibil ca bobina dif. sa se defecteze (apar gajaituri, si alte zgomote nedorite).
*




Este cat se poate de gresit, intotdeauna amplificarea trebuie sa fie mai mare decat difuzoarele!!!
Nu puterea mai multa dauneaza difuzoarelor, ci semnalul care ajunge la ele. Daca ai difuzoare mai mari decat amplificarea ca sa compensezi lipsa de sunet trebuie sa ridici foarte mult volumul la player si de aici distorsiuni foarte mari si implicit daunarea difuzoarelor.
In schimb daca amplificarea este mai mare decat difuzoarele, poti sa tii amplificatorul cu gain-ul cat mai mic si ai un semnal fara distorsiuni mari la difuzoare!
Si apropo, acel player nu o sa aiba niciodata 30W rms, poate maxim 17-18W...
bmwh548
Dupa ce i se ard primele seturi de difuzoare cumparate pe principiul ala ii decontezi tu omului cheltuielile? Fa niste calcule de gimnaziu ca sa afli cam ce diferenta de curent apare intre 30w si 50w si apoi ia in calcul sectiunea conductorului din care e realizata bobina difuzorului si curentul maxim pe care il poate suporta (nu mai vorbesc si de temperatura maxima pe care o poate suporta atat suportul bobinei cat si izolatia conductorului folosit).

Difuzoarele trebuie sa fie intotdeauna mai mari ca si Pmax decat amplificarea pentru ca trebuie sa pastrezi o marja de siguranta. Daca amplificatorul HU-ului are 30w RMS pe canal (mai greu de gasit asa ceva) atunci difuzorul ar trebui sa aiba ~50w RMS ca sa nu le arzi.

Atentie la comparatii: RMS cu RMS (adica puterea maxima a amplificatorului la punctul superior al sinusoidei), PMPO cu PMPO (adica puterea muzicala) si puterea continua cu puterea continua (oricum nu o mai gasiti pe nicaieri in ziua de azi pentru ca producatorii nu o mai declara).
cynegeticos
Tu ai citit exact ce am scris eu acolo sau ai vrut doar sa ma contrazici...
Cu cat amplificatorul este mai mare decat difuzoarele cu atat tii gain-ul mai mic la el, de unde rezulta distorsiuni mici, putere suficienta si nici statia nu o sa intre in clipping vreodata... Daca nu am dreptate spune-mi exact unde gresesc!
Nu spun sa pui amplificator de 150W pe canal de difuzoare de 35W si sa-l dai blana ca normal ca le prajesti imediat... Merge foarte bine si combinatia asta dar sa se aiba foarte mare grija la reglaje
Mai tine cont ca amplificatoarele nu au intocmai specificatiile aberante pe care le dau producatorii...

QUOTE(bmwh548 @ 2 Apr 2011, 16:54)
Difuzoarele trebuie sa fie intotdeauna mai mari ca si Pmax decat amplificarea pentru ca trebuie sa pastrezi o marja de siguranta. Daca amplificatorul HU-ului are 30w RMS pe canal (mai greu de gasit asa ceva) atunci difuzorul ar trebui sa aiba ~50w RMS ca sa nu le arzi.


Spune-mi acum tu cand omul depaseste volumul de 3/4 din player, (nu stiu ce player are la ora actuala 30W rms) cate distorsiuni or sa se duca in difuzoarele alea si cam cat or sa reziste fara filtrare?
Totul depinde de reglaje...
rs09
cynegeticos HU JVC Arsenal KD-AR8500 scoate 35w rms.
http://www.sonicelectronix.com/item_5378_J...-KD-AR8500.html
cynegeticos
QUOTE(rs09 @ 2 Apr 2011, 20:39)
cynegeticos HU JVC Arsenal KD-AR8500 scoate 35w rms.
http://www.sonicelectronix.com/item_5378_J...-KD-AR8500.html
*



Tot ce se poate, chiar nu-l vazusem dar... exista un dar...
Producatorii nu spun cat timp poate sa produca 30W rms pana se incing finalii si procentajul de distorsiuni, daca la 30W rms are 10% THD mai bine ma lipsesc (distorsiuni foarte mari)... Faza asta cu 30W rms tine foarte mult de marketing...
bmwh548
Urechea ta serveste drept voltmetru ca sa stii cand ai atins puterea maxima pe care o pot suporta difuzoarele? Poti sa dai linistit amplificatorul la un volum la care sa nu distorsioneze, dar care sa fie prea mare pentru difuzoare si sa nu stii de ce le arzi, de asta ansamblul amplificator-difuzor trebuie dimensionat corect (difuzorul sa aiba Pmax cu vreo 30% mai mare decat cea a amplificatorului). Distorsiunile de care tot vorbesti (si care sunt in spectrul audibil, deci in spectrul pe care difuzorul e capabil sa il redea) conteaza mult prea putin pentru durata de viata a difuzorului comparativ cu o supraincarcare.
remesh
Din acest motiv mi-am inceput justificarea cu " Sunt pareri si pareri ", acum cred ca initiatorul topicului a inteles ideea (in caz ca nu mai vine si el cu o varianta smile.gif), deci nu are sens sa mai tergiversam discutia.
cynegeticos
QUOTE(bmwh548 @ 2 Apr 2011, 23:49)
Urechea ta serveste drept voltmetru ca sa stii cand ai atins puterea maxima pe care o pot suporta difuzoarele? Poti sa dai linistit amplificatorul la un volum la care sa nu distorsioneze, dar care sa fie prea mare pentru difuzoare si sa nu stii de ce le arzi, de asta ansamblul amplificator-difuzor trebuie dimensionat corect (difuzorul sa aiba Pmax cu vreo 30% mai mare decat cea a amplificatorului). Distorsiunile de care tot vorbesti (si care sunt in spectrul audibil, deci in spectrul pe care difuzorul e capabil sa il redea) conteaza mult prea putin pentru durata de viata a difuzorului comparativ cu o supraincarcare.
*



Nu te supara dar faci niste greseli elementare, ce treaba voltmetrul cu puterea maxima care o suporta difuzoarele???
Ce legatura are Pmax (putere maxima care o poate suporta un difuzor pentru cateva secunde) cu amplificarea??? Nici un fel de legatura...
Iar ce ai scris in ultima parte nu mai scriu nimic pentru ca am mai scris de doua ori sus si vad ca tot nu intelegi ce vreau sa spun...
Intereseaza-te, informeaza-te si ai sa afli ca nu spun prostii!!!
De fapt explica-mi o chestie care in judecata ta este in regula, ai difuzoare de 100W rms si amplificator de 70W rms...
Dupa tine asa este in regula?
Pai amplificatorul ala ar trebui sa-l tii mereu in blana (si tot nu ar fii suficient pentru difuzoare) ceea ce rezulta distorsiuni imense si o sa intre cam tot timpul in clipping...



3 Apr 2011, 10:33:
QUOTE(ddorin @ 26 Mar 2011, 14:28)
Am o laguna 2 luata SH , si vreau sa i pun cd player si difuzoare noi. Acum am pe ea casetofonul original iar difuzoarele din usile fata-spate sunt  sparte , in momentul de fata ascult radio cu bassul pe 0 si cu volumul incet.

M -am oprit la urmatoarea configurare
CD Player http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...ood/KDC-4051UG/
si 2 perechi de difuzoare http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...iale/KFC-E1352/
sau 2 perechi http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...dio/MP/MP_13.2/

vreau sa am un sunet decent si cu un pic de bass.

ce parere aveti despre alegerile mele . ms
*



Si ca sa nu fiu total offtopic...
Sistemul care ti l-ai ales este un sistem entry, daca nu ai pretentii prea mari/exagerate o sa fie suficient sistemul ales de tine cu o precizare, incearca pe fata sa pui sistem de componente(cum ti-a sugerat si razvy_zeus) si o sa fie o diferenta destul de mare...
Daca difuzoarele acelea nu o sa aiba bass-ul de care ai nevoi poti sa-ti completezi sistemul cu statie+subwoofer mai tarziu.
Toate cele bune!
bmwh548
QUOTE(cynegeticos @ 3 Apr 2011, 11:04)
Nu te supara dar faci niste greseli elementare, ce treaba voltmetrul cu puterea maxima care o suporta difuzoarele???
Ce legatura are Pmax (putere maxima care o poate suporta un difuzor pentru cateva secunde) cu amplificarea??? Nici un fel de legatura...
Iar ce ai scris in ultima parte nu mai scriu nimic pentru ca am mai scris de doua ori sus si vad ca tot nu intelegi ce vreau sa spun...
Intereseaza-te, informeaza-te si ai sa afli ca nu spun prostii!!!
De fapt explica-mi o chestie care in judecata ta este in regula, ai difuzoare de 100W rms si amplificator de 70W rms...
Dupa tine asa este in regula?
Pai amplificatorul ala ar trebui sa-l tii mereu in blana (si tot nu ar fii suficient pentru difuzoare) ceea ce rezulta distorsiuni imense si o sa intre cam tot timpul in clipping...
*



Ai cea mai vaga idee cum se masoara puterea in regim de "amatori"? Daca ai fi avut ai fi inteles ce rol are voltmetrul. La fel si cu legatura aia pe care nu o intelegi.
Un amplificator nu se tine niciodata la mai mult de 60% din puterea maxima pentru ca apar distorsiuni (in functie de reglaje pot aparea si mai tarziu); 40w RMS pentru difuzoare de 100w RMS intr-o incinta "infinita" (cum e cazul la auto) e suficient.
Oricum observ ca unii au citit 2 almanahe si stiu tot despre domeniul audio asa ca ma opresc aici.
Maskatu
Am si eu ceva nelamuriri. In primul rand as vrea sa stiu daca intrarile usb de la mp3-uri merita, in sensul in care se aud la fel de bine precum un disc? Sau se aud mai prost? Si ce ati alege intre un kenwood sau jvc. Ma refer la modele entry level de genul acesta sau acesta. Nu vreau nimic performant, doar ceva ce sa se auda decent si a carui cd sa nu sara daca iau vreo groapa.
Iulikk
Eu am asa ceva

Muzica de pe stick mi se pare identica cu cea de pe CD.... Acum vad ca playeru meu a fost inlocuit de asta

Maskatu
Nu am avut ocazia sa "aud" un kenwood in actiune. In mare parte doar pioneer, sony si jvc. Din astea 3, jvc mi-a facut o impresie mai bunicica ca si claritate. Insa eram nedumerit cu calitatea sunetului primita de la usb. Dar judecand logic ar trebui sa se auda, la fel cum spui si tu, adica clar ca si cd-ul.

Banuiesc ca si pe line in se aude la fel de clar, mai ales de pe un ipod/mp3, nu?
Iulikk
Sincer sa fiu... nu stiu cum se aude line in. Atata timp cat am stick-ul (am un stick mic mic... abea se vede in slotul usb, ca sa il scot de acolo trebuie sa trag de o at(z)a)... nu am folosit deloc line-in. Nici nu stiu daca functioneaza tongue.gif .
Maskatu
Bun si ce recomandati? Pioneer sau kenwood?
Iulikk
Dar dintre alea postate de tine, nu are nici unu slot USB sad.gif . Sincer... decat sa dai 320 de lei pe Kenwood, mai strange o luna, doua inca 100 de lei si i-ati asta: Alpine 100EUB
rs09
Maskatu cumpara mai bine pioneer http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...eer/DEH-2300UB/
ddorin
deocamdata n-am luat nimic , dupa paste o sa incep sa achizitionez componentele.. cam ce marca de difuzoare cu diametru de 13cm s-ar potrivi sau s-ar auzi cel mai bine cu un cdplayer Kenwood KDC-4051UG
.. si cat de mult conteaza raspuns in frecventa a difuzorului ? se pierde ceva din sunet
intre cele cu 40Hz ~ 20kHz si cele cu 70Hz - 20KHz

QUOTE(rs09 @ 8 Apr 2011, 06:10)


vad ca majoritatea prefera sa si cumpere cdplayer Pioneer sau Alpine , ce au astea la aceeasi bani in plus fata de Kenwood?
cynegeticos
Daca te uiti la prezentari sisteme pe site-uri cu specialitate car-audio o sa intelegi de ce se folosesc Alpine/Clarion/Pioneer...
Eu de exemplu am avut acum vreo 2 ani un Sony 430u si un Kenwood (nu mai stiu modelul) si puteam sa jur cu mana pe inima ca se aud foarte foarte bine, asta pana mi-am luat un Alpine 9815 si distractia s-a schimbat radical, claritate, calitate mult mai buna + reglaje de care nici nu stiam ca exista, deja parca schimbasem toate sculele de pe masina si nu doar player-ul.
Iulikk
Daca vreau sa prind boxele fata de tabla... cum fac? Cumpar 2 inele de lemn pe care le prind cumva de tabla si apoi pun boxele in acele inele de lemn?
ddorin
Raman la Kenwood , dar la alegerea boxelor sunt cam dezorientat n -am inteles mai nimic din discutile de mai sus , deci Kenwoodul asta in specificatii spune ca are 4x30W RMS.
Cum ar fi mai bine sa mi iau boxe de max 30W RMS sau sa ma arunc mai mult la cele care depasesc 40W RMS , are rost se simte ceva diferente de putere , calitate ? in situatia in care cdplayerul nu poate mai mult de 30W RMS ?

Am mai adaugat la preferinte si boxele astea.. cum se aud ?
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...larion/SRS1326/
are cineva idee exista vreun magazin undeva pot auzi live diferite boxe? , normal ar fi sa si aud boxele respective inainte sa le cumpar .
cynegeticos
Poti sa incerci aici: http://www.be-loud.ro/pagini/contact/ si ai si posibilitatea sa asculti mai multe modele de playere si difuzoare...
Acesta este singurul care il stiu si care chiar mi-au lasat o impresie placuta!
remesh
QUOTE(Iulikk @ 9 Apr 2011, 10:05)
Daca vreau sa prind boxele fata de tabla... cum fac? Cumpar 2 inele de lemn pe care le prind cumva de tabla si apoi pun boxele in acele inele de lemn?
*



da. Exista si posibilitatea sa le confectionezi manual. Sunt cam scumpe cele din comert. Eu mi le-am facut singur. Era si un tutorial pe froum in legatura cu, conefcetionarea inelelor.
Iulikk
Inelele le am deja, dar nu stiam "procedeul" de prindere. Multumesc!!!
mariusd4
Iti recomand un player de 4x50 ai sa vezi ca merita, un player slabut necesita boxe slabute , cum vrei tu player de 4x30w si boxe de 4x50 nu e recomandat, poti pune boxe mai mari dar nu aproape duble decat puterea playerului, daca nu te pricepi cel mai bine e sa intrebi la magazin ce boxe iti recomanda pentru playerul ales, cum vrei tu e posibil sa nu-ti dea garantie la player. Stima
cynegeticos
QUOTE(mariusd4 @ 15 Apr 2011, 09:29)
Iti recomand un player de 4x50 ai sa vezi ca merita, un player slabut necesita boxe slabute , cum vrei tu player de 4x30w si boxe de 4x50 nu e recomandat, poti pune boxe mai mari dar nu aproape duble decat puterea playerului, daca nu te pricepi cel mai bine e sa intrebi la magazin ce boxe iti recomanda pentru playerul ales, cum vrei tu e posibil sa nu-ti dea garantie la player. Stima
*




Propune-i tu un player cu 50W RMS , chiar as fi curios si eu sa vad daca exista vreunul...
Poate sa puna difuzoare si de 5 ori mai mari decat valoarea rms a player-ului, nu are nimic de-a face cu garantia HU-ului dar nici pe partea de sunet nu o sa obtina mare lucru!
razvy_zeus
Hai ca asta e tare .... Deci daca pe un player care are 20-25 W RMS pui boxe care sunt cotate la 80-100W RMS risti sa pierzi garantia player-ului ??? Unde ai auzit tu asta ? ....

Nu conteaza diferenta de putere .... cel mai usor alegi dupa pret .... Daca tu ai un player nu are rost sa iti cumperi boxe mai scumpe de 350-400 Ron - aici e limita la boxele ,sistem , care sunt ok pentru player.
Nu ma intelegeti gresit , poti sa pui si boxe de 1000 RON pe player dar nu o sa le poti asculta la adevarata lor valoare decat daca le amplifici.

Cam asta e teoria wink.gif
Maskatu
QUOTE(rs09 @ 8 Apr 2011, 07:10)

Am avut un pioneer si facea figuri cu ejectarea cd-ului. Am luat alt pioneer si are aceeasi problema... deci in nici un caz nu as mai lua pioneer si nu as recomanda pioneer cuiva. Poate doar mp3-uri de la 500 roni in sus, unde sa zicem ca vorbim de o calitate mai bunicica.

La sub 400-500 roni, as merge pe JVC, Kenwood sau Alpine... Majoritatea au cel putin line-in, drept urmare le poti lega la mp3/ipod.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.