Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa scot sticla de la indicatoarele de bord?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
stef88
Salutare tuturor!!!

Am o problema mai delicata. Am niste praf alb foarte gros intrat in spatiul gol dintre sticla si indicatoarele din bord (turometru, vitezometru etc.). Cum as putea sa dau jos cat mai simplu sticla aia ca sa pot sterge praful de acolo deoarece arata foarte urat. Nu prea as vrea sa demontez tot bordul pentru operatiunea asta.

Praful ala a ajuns in acel spatiu prin crapaturile de la butoanele de unde resetezi kilometrajul dintr-o prostie de-a mea. biggrin.gif

Poate ma ajuta cineva cu o solutie simpla.

Va multumesc.
ex-silentio
Nu știu dacă te ajută cu ceva, eu având nova cu primul model de bord (ăla pătrățos ), dar la mine dădeam capacul de la volan jos (partea de sus), scoteam rama aia care acoperă ceasurile, și apoi desprindeam geamul ăla cu o șurubelniță. La mine sunt niște clame, dacă depărtezi puțin carcasa în care sunt toate ceasurile, iese. Puțin forțat, dar iese.
Sper ca și la modelele mai noi să fie la fel. Dacă nu, îmi cer scuze smile.gif
BLUE R 19
Chiar daca difera bordul, tabloul este identic.
scorpion
Este exact cum spunea ex-silentio , daca fortezi putin cu bun simt poti scoate gemuletul de plastic relativ usor. L-am mai scos si eu de vreo 2 ori ca sa-l curat. Iar eu am bordul de tip nou care-a fost pus pe DSN.
Ca o recomandare nu folosi o surubelnita ca sa nu-ti scape si sa zgarii ceva si incearca cu rabdare , ca nu-i masina japoneza sa fie totul perfect fixat : daca-o tragi in sus , partea superioara a bordului se deformeaza putin si geamul iese ...
stef88
Problema e ca n-am reusit sa scot rama aia de plastic care acopera ceasurile...am desfacut suruburile din partea de jos am tras-o putin inafara, dar n-am reusit sa o scot total din cauza la butonul ala de unde reglezi inclinarea la faruri...am tras de el, n-am reusit sa-l scot si m-am lasat pagubas sa nu rup ceva. E prins in vreun surub sau e prins in altceva ?...bordul la mine e model nou de DSN.

Am observat totusi ca ceasurile alea nu merg trase afara...si nici clema care fixeaza sticla nu am vazut...sa inteleg ca ar trebui sa bag o surubelnita ca sa despart sticla de cadrul din plastic ?

Nu prea ma pricep sad.gif si de asta va cer mai multe detalii.
Razvan_Ionut
butonul il scoti usor afara. pe interior are o fanta mica si pe acolo impingi afara butonul de care misti si in interior o sa gasesti 2 suruburi. le desfaci si vei putea scoate rama afara
Raelpilotu
este o operatie usoara pe care o poti face cu indemanare si multa rabdare.
ai doua suruburi care se gasesc fiecare desdesupt la:reglaj faruri si butonul de avarii.
scripcariu_mihai
e simplu. eu l-am desfacut chiar ieri (precizez ca am bord de SN). pasii sunt urmatorii:

-lasi volanul cat mai jos
-desfaci capacul de sus ce acopera contactul, blocul de lumini etc (iti va fi mai usor pe urma)
-desfaci suruburile de prindere (sub butonul de avarii si cel de reglaj faruri)
-tragi usor de masca aia neagra din jurul ceasurilor. vezi ca sus are un arc dry.gif . mai bn il scoti ca sa fie mai usor

Dupa aia e floare la ureche. trebuie doar sa ai grija sa nu rupi clemele de prindere excl.gif , k e un plastic cam ciudat.

sper ca ti-a fost de folos. Salut si spor la treaba wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.