Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme directie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
kata25
Prieteni am si eu o solenza si de ceva timp imi trage stanga de nu stiu ce sa i mai fak. Am fost am reglat si giometria rotilor,am facut presiunea in roti.Kare sa fie problema?????bieletele le am schimbat in toamna prin octombrie . nushhh dak stie cineva kare ar fi problema?????
Maskatu
In primul rand nu mai scrie cu "mirc-isme". In al doilea rand, legat de problema ta, daca tot ai facut toate cele amintite mai sus incearca sa schimbi si rotile intre ele, sau cele de pe fata le pui pe spate si invers. Cand ti-au reglat geometria au spus ca masina este in regula la unghiuri?
BoR
Da,o posibilitate este ca rotile sa aiba greutati diferite,cauciucuri cu grad de uzura diferit.Incearca sa le inversezi si vezi daca iti va trage in directia opusa.
vallyyy
QUOTE(kata25 @ 31 Mar 2011, 21:34)
Prieteni am si eu o solenza si de ceva timp imi trage stanga de nu stiu ce sa i mai fak. Am fost am reglat si giometria rotilor,am facut presiunea in roti.Kare sa fie problema?????bieletele le am schimbat in toamna prin octombrie . nushhh dak stie cineva kare ar fi problema?????
*




Am refacut toata directia la solenza si apoi am facut geometria si-mi tragea dreapta ,am facut ce mi-a zis colegul mai jos (adica am inversat cauciucurile intre ele) acum imi trage stanga ....din lipsa de buget cauciucurile mele au fost cumparare Sh deci nu pot avea pretentii .Mari sanse sa fie asa si la tine

QUOTE(BoR @ 31 Mar 2011, 22:13)
Da,o posibilitate este ca rotile sa aiba greutati diferite,cauciucuri cu grad de uzura diferit.Incearca sa le inversezi si vezi daca iti va trage in directia opusa.
*

bogdanel88
aceeasi problema am avut-o si eu.tot cu cauciucuri SH.pana la urma am schimbat cauciucurile,dar nu credeam ca 200g pot influenta atat de mult
BoR
La mine nu au fost sh,am schimbat la un moment dat o roata de pe spate cu una de pe fata,care evident avea cauciucul mai tocit.Asa mi-am dat seama de aspect.
kata25
da geometria au spus ca sunt in regula.

1 Apr 2011, 18:15:
Am schimbat si rotile intre ele(pe cele de iarna) si tot asa face akma am pus genti noi si cauciucuri noi si aceiasi problema este.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.