Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Megane 1.6 16V
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa
alinake
Pentru ca orice masina noua la un moment dat inlocuieste una "veche", iata ca a venit momentul sa ne despartim de Meganul nostru atat de drag.

Masinuta ne-a fost un adevarat prieten care ne-a dus peste tot pe unde am dorit, dar trebuie sa ne paraseasca, pentru ca, a trebuit sa o inlocuim cu ceva mai mare, nevoia de spatiu facandu-se simtita la fiecare drum mai lung impreuna cu Andreuta (bebe-le nostru) si toate bagajele ei smile.gif
user posted image

Masina este impecabila din punct de vedere functional, fiecare mica problema care a aparut de-a lungul existentei ei fiind reparata din timp, nelasand-o sa se dezvolte in ceva grav, cum fac poate altii carora nu le pasa de masina.

Inclusiv acum, inainte sa o vand, masina a fost in service pentru o revizie generala, cea de 120.000 km (desi km reali sunt undeva in jurul a 109.000). Intotdeauna reviziile le-am facut mai devreme decat necesar, neastepand cei 15.000 km intre revizii, astfel s-a ajuns la un decalaj in avans, lucru deloc rau pentru motor si componentele transmisiei.

Numai aceasta revizie a costat aproximativ 650 de euro, pentru ca am vrut sa schimb tot ce putea crea probleme mai tarziu (distributie, pompa apa, pinion decalor, rola+curea accesorii, etc.). Cei din service mi-au zis ca sunt nebun, ca bag atatia bani intr-o masina pe care o vand, insa eu am facut-o pentru ca tin foarte mult atunci cand dau cuiva ceva, sa stiu ca nu are defecte ascunse sau mai stiu eu ce alte probleme. Astfel, masina vine cu garantie 6 luni pentru orice problema la blocul motor si transmisie (mai rar asa ceva la o masina SH)
user posted image

Noi am avut-o de la varul meu, asa ca istoricul ii este cunoscut de la primii km, si am pastrat absolut toate facturile si fisele de service de la inceput si pana acum.
user posted image

Nu mai are rost sa insist cat de ingrijita a fost masina, si chiar daca la exterior prezinta cateva urme din razboaiele parcarilor din Bucuresti, nu e ceva ce nu ajungi sa treci cu vederea pana la urma. In primii ani, ii disperasem pe cei de la Casco, remediind absolut orice zgarietura cum aparea, insa cu timpul, am ajuns sa imi dau seama ca e mai important timpul pe care il petrec cu masina la indemana, decat cu ea in service smile.gif

Masina se vinde impreuna cu statia si subwoofer-ul pe care le-am montat inainte de a se naste bebe, si pe care nu prea le-am mai folosit dupa ce s-a nascut ea, din motive lesne de inteles. Au functionat pe masina, insa la volum si putere minime smile.gif
user posted image

O dau cu 2 randuri de cauciucuri: cele de iarna sunt noi, iar cele de vara au uzura medie. De asemenea, ofer si lanturile (inca sigilate) pentru situatii extreme, atunci cand gumele de iarna nu te pot scoate din bucluc. Pe mine m-au scos intotdeauna, asa ca nu am apucat sa folosec niciodata lanturile.

Pe plafon sunt montate bare transversale, si ele raman, mai putin suportii de bicicleta care vor trece pe noua masina de indata ce o voi “impodobi” cu bare de transport.
user posted image

La interior masina arata impecabil, a facut recent o vizita si la un detailing, si asta tot din dorinta de a se prezenta demna in fata viitorului posesor.
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

In caz ca nu va intereseaza direct, daca stiti pe cineva care isi cauta o masina, va multumesc foarte mult daca dati mai departe smile.gif.

Fisa autoturismului, precum si pretul:
user posted image

Multumesc,
Alin Popescu
DanCVA
Se incarca foarte greu pozele asa cum le-ai adaugat.
Un pret separat pentru barele transversale?

PS: Nu am vazut pretul cerut pentru masina.
alinake
Chiar sunt mirat ca se incarca greu, am testat din mai multe locuri si parea ok.
Pentru cei care nu vad pretul, acesta este 4900 de euro.

Barele nu se dau separat, cel putin pana nu se vinde masina, daca viitorul proprietar nu le doreste.
cosmin_2300
Prețul l-a trecut într-o poză .... 4900 EUR.

L.E.: scz, nu am mai dat refresh înainte să postez biggrin.gif
luciandu
Din pacate, nu se incarca toate pozele. sad.gif
alinake
Ce pot sa zic, imi pare rau ca unora nu li se incarca anumite poze. Chiar nu inteleg de ce, serverul pe care sunt gazduite e chiar serverul unde imi tin site-ul si blog-ul si nimeni nu s-a plans vreodata ca ar avea probleme cu vreo poza sa nu o poata vedea (si sunt ani buni de cand sunt la acelasi provider).

Pot trimite pe mail toate pozele celor interesati, in caz ca nu va apar aici!.
Multumesc pt heads-up, voi mai investiga.
Tommy_Design
Frumos anunt, si pozele, si masina, bineinteles:)
Mai rar gasesti o masina SH de peste 4 ani cu garantie:))
Felicitari si bafta la vanzare!!!

PS.: la mine a deschis toate pozele;)
luciandu
Da, si eu am reusit sa vad pana la urma pozele.
Frumoasa masina, pacat ca-mi lipsesc banii momentan smile.gif Bafta la vanzare!
alinake
Multumesc tuturor pentru aprecieri. Pe zi ce trece devin mai trist ca trebuie sa o dau.

La fel am patit si cu Matizul, cand deja aveand Megane-ul, am pus la vanzare vechea masinuta. Si acum imi lipseste ...
clr
Mda. Credeam ca sunt singurul "berbec" care si-a vandut o masina dupa ce si-a facut o revizie majora care a inclus si distributie smile.gif
Ca sa nu mai zic ca si la Megane am un kit de ambreiaj + o revizie majora in conditiile in care am facut ~ 20.000 km in 3 ani smile.gif Doar ca asa cum spui, nu prea suport sa nu stiu masina pusa la punct cand am nevoie de ea, sau sa dau tepe la vanzare. Chiar daca voi pierde o gramda de bani la chestia asta.

Un free up de la mine, sa nu fiu off topic smile.gif
alinake
UP to date smile.gif
alinake
UP. Am adus de la garaj din provincie si cauciucurile de vara, sunt in masina, pregatite de "livrare" catre viitorul proprietar smile.gif
alinake
De actualitate
horus_bds
va intereseaza un schimb cu
http://www.daciaclub.ro/-VAND-SCHIMB-Logan...ml#entry2949032
si diferenta din partea dvs?
alinake
Nu multumesc. Am cumparat deja alta masina, de aceea o vand pe aceasta!
jhonp
Pretul este fix sau negociabil? UP smile.gif
camazga
In ce masura putem negocia pretul?
In cazul in care nu l-ai vandut.

Salutari.
alinake
Pretul este negociabil in limita bunului simt.
Multumesc.

alinake
Interesant, desi pana acum m-au sunat destule persoane, s-au aratat interesate si au si negociat la pret, pana in ziua de azi nici macar o singura persoana nu a venit macar sa vada masina smile.gif

E ceva normal? blink.gif

19 Apr 2011, 20:06:
Chiar merita vazuta. UP
alinake
post-336-1110552475.gif Multumesc de sugestii celor care mi-au scris pe PM. Din pacate nu pot raspunde, mi se spune ca nu am suficiente posturi pentru a folosi serviciul de PM.

Revenind on-topic:

Update de pret - 4700 euro
alinake
up
alinake
Masina am vandut-o azi - 4500 de euro fara bare si suporti bicicleta.

QUOTE(DanCVA @ 5 Apr 2011, 07:16)
Un pret separat pentru barele transversale?

*



Acum pot vinde barele de care ma intrebati. Pret 125 euro.

bgcnet
Ai pm.
alinake
Cum am spus, nu pot folosi sistemul de PM, cica nu am suficiente postari sad.gif
Pe scurt, masina a stat in fata blocului cu anunt in geam, si clientul a vazut-o acolo. Nu m-au ajutat forumurile, nu anunturile pe site-uri de specialitate, nu "reclama" la prieteni smile.gif

Live!
bgcnet
Am inteles, multam de raspuns, ai facut exact ce am omis eu sa fac, bafta in continuare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.