Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dimensiuni pneuri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
david79
Am o nedumerire. Am o SLZ scala si vreau sa schimb cauciucurile originale. Am genti de 14" si vreau sa-mi pun niste gume ceva mai late, dar cu acelasi talon.
Din cate stiu gentile de 14'' au latimea de 165 mm. Vreau sa stiu daca se potrivesc gume de 185 mm, nu mai mult. Am auzit ca dc. cauciucul e cu mult mai lat decat geanta se uzeaza mai mult pe "calea lui de rulare". sad.gif
Pentru cine si-a schimbat gumele si a pus unele mai late, si poate stiti unde e un magazin cu gama mai variata de cauciucuri si preturi bune.

Multumesc mult !
free_fiber
Poate ma insel, dar vad ca nu prea le ai cu dimensiunile astea...
Deci tu pe Scalla ai pneu 165/65/R14 si janta 14x5,5.
165 - latimea benzii de rulare; 65 - talonul (inaltimea), cat la suta din Pneu: 165 repr. inaltimea; R14 - diametrul rotii pentru care este facut pneul (in ").
Janta: 14 - diametrul in "; 5,5 - latimea in ";
Deci ca sa pui un pneu mai lat va trebui sa ai talon mai mic ca sa nu ai nici erori la vitezometru si nici sa nu-ti atinga pneul de caroserie pe undeva. Pe Solenza s-a pus si merge fara nici o problema, nu ating deloc pneuri 185/55/R14, dar aceastea au fost puse pe jante cu latime de 6 si veneau perfect. Ca sa nu "stresezi" prea mult pneul, iti recomand sa alegi pneuri de 175 latime.
P.S. DUpa ce le iei si le montezi, fa-ti timp si du-te si pe la RAR sa-ti faca omologare (o prostie - dupa parerea mea - ca oricum sunt mai sigure si mai bune niste pnenuri mai late (asta VARA)).
Bafta
AVT
Daaaa, matale faci topicaiala!!!! Pai o intrebare de genul asta ai dat si la "Piese Auto SLZ". Deci, acelasi raspuns:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=20999
david79
intrebarea era daca se potriveste ca latime un pneu de 185mm. stiam ca talonul este inaltimea cauciucului. Nu inteleg ce legatura are talonul cu latimea, de ce sa pun niste gume cu alta dimensiune a talonului. Eu m-am referit strict la latime si anume 175-185 mm. Din cate am vazut exista in oferte gume de 14" : 175/60,175/65, 185/60, 185/65,etc. Vreau sa stiu daca atinge pe undeva daca am un cauciuc mai lat
dragosdia
QUOTE(david79 @ 20 Jun 2005, 19:12)
intrebarea era daca se potriveste ca latime un pneu de 185mm. stiam ca talonul este inaltimea cauciucului. Nu inteleg ce legatura are talonul cu latimea, de ce sa pun niste gume cu alta dimensiune a talonului. Eu m-am referit strict la latime si anume 175-185 mm.  Din cate am vazut exista in oferte gume de 14" : 175/60,175/65, 185/60, 185/65,etc.  Vreau sa stiu daca atinge pe undeva daca am un cauciuc mai lat
*



daca "vrei sa stii" cu atata ardoare nu-ti ramane decat sa incerci!
free_fiber
Io zic ca am fost destul de clar in postul meu de mai sus.
MosBabacu
Poate te ajuta asta: http://www.chris-longhurst.com/carbibles/tyre_bible.html.
pt mine a fost util desi am amanat investitia deocamdata...
Dsign
talonul este procent din latimea cauciucului. deci daca pui un cauciuc mai lat, va trebui sa ai un procent mai mic din acea latime... 165/60 nu este deloc acelasi lucru cu 185/60, acesta din urma fiind mai inalt. putina atentie nu strica, forumul asta e plin de informatii utile, mai cauta si dumneata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.