Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum se desfac stopurile?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
razvant
vreau sa-mi vopsesc stopurile pe interior.Nu stiu daca se poate detasa partea de plastic de la exterior. Mie mi se pare ca este turnata si face corp comun cu partea pe care vine fixata consola cu becuri. A desfacut cineva pina acum?Se poate sau nu?
free_fiber
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=17818
Vezi ca sunt moderatori care nu sunt de acord cu asta si o sa se supere pe tine tongue.gif
Dsign
posed una bucata stop un pic crapat si NU poate fi desfacut geamul de pe dispersor. In tirg se gasesc doar geamurile, pentru cine are de gind sa dea un milion pe ele doar ca sa le vopseasca... Oricum, e o idee stupida, proasta timpita cretina sa vopsesti partea luminata a stopurilor... in orice caz, se poate vopsi si pe din afara, am incercat eu, dar e recomandabil sa se vopseasca DOAR PARTEA CARE NU SE APRINDE
Puiu
subscriu si eu la :

"e o idee stupida, proasta timpita cretina sa vopsesti partea luminata a stopurilor"


daca nu te deranjeaza sa-ti faca vreunul fundu' la masina praf ca nu-ti vede lampile...vopseste-le ....
Sony
Cand vrei sa fii smecher nu mai conteaza siguranta!
AL
in acest topic NU ESTE vorba de vreo imbunatatire...din contra!....de fapt e vorba de o cerere de informatii despre demontarea geamului stopurilor spate.... deci topicul se muta la diverse si ise editeaza titlul

ideea vopsirii stopurilor nu e agreata pe acest forum!!!!!!

P.S. chiar daca as sti, nu i-as spune!.... in opinia mea vopsirea stopucilor e dovada de inconstienta criminala...de ce?...pentru ca e treba fiecaruia sa-si rupa gatul si sa-si strice masina, insa daca implica si pe altul, atunci e cum am zis!
Flores
Nu cred ca poti desface dispersoarele de pe corpul lampii, dar daca totusi reusesti ai grija ce vopsea folosesti.
Dsign
geamul stopului NU se dezlipeste de dispersor... este turnata marginea la cald, si se poate desface doar prin spargere. cei care vor sa-l vopseasca prin interior, vor trebui sa sparga geamul vechi si sa cumpere altul nou pe care-l vor vopsi si-l vor lipi dupa cum ii taie capul.
Flores
Si unde gasesti numai geamul fara toata lampa Dsign?
razvant
multa lume suparata! cind am intrebat de vopsitul stopurilor nu am mentionat care anume parte din acesta, vina mea! dar nu sunt tampit sa vopsesc partile care trebuie sa lumineze, asa ce rost ar mai avea sa ai stopuri! ma refeream strict la partea care nu are becuri si care din pacate ocupa cam 40% din suprafata totala a stopului.
multumesc celor care au raspuns civilizat.............
Dsign
QUOTE(Flores @ 16 Jun 2005, 19:32)
Si unde gasesti numai geamul fara toata lampa Dsign?
*



in bucuresti se gasesc geamuri de tripla logan la emil, in tirg. am vazut eu pe raft intimplator, si l-am intrebat de pret, dar am uitat complet. era ceva cu 900 000, dar nu mai stiu daca bucata sau setul... cred ca setul, deoarece o tripla este 1.5 meleoane
AL
Toate mesajele offtopic despre vopsirea triplei au fost sterse...daca mai apare vreunul se va lasa si cu sanctiuni!!!!... de ce?.... despre efectele vopsirii s-a mai discutat si e problema generala si nu specifica loganului... aici va rog sa va limitati la informatii despre cum se poate sau nu demonta/inlocui geamul triplei...

P.S. a ramas doar precizarea initiatorului, doua mesaje mai sus....a dreptul sau la replica!
Flores
Eu zic sa nu te bagi sa schimbi numai dispersoarele, o sa fie dificil sa le lipesti perfect pe cele noi si in timp vei avea probleme de etanseitate.
Plus de asta cele din targ nu cred ca sunt originale si pot exista mici diferente de marime, iar dupa ce montezi lampa pe masina constati ca nu se mai potriveste perfect cu linia caroseriei.
klaus
Am schimbat eu geamurile de la triplele spate cu noua gama. 25 RON bucata, deci 50 RON setul.
Problema este, ca si la SLZ, ca geamul este termosudat de corpul triplei spate. Geamul are o margine care se topeste si intra in suportul triplei.
Metoda de scoatere a geamului este prin spargere, pur si simplu. Eu am taiat initial o bucata cu freza, si apoi am rupt bucata cu bucata cu un patent cu cioc lung.
In zona de termosudare a geamului de suport este dificil de spart tot plasticul respectiv. Am folosit pentru eliminarea aceli zone polizorul, cu care am polizat marginea respectiva care sa topit astfel si a putut fi indepartata cu usurinta.

Geamul triplei arata:
[attachmentid=46703]
Marginea care se termosudeaza trebuie indepartata, pentru ca nu se pozitioneaza geamul bine. Eu am taiat din loc in loc din ea si astfel am rupt bucata cu bucata acea margine:
[attachmentid=46704]
Modul de termosudare a partilor:
[attachmentid=46705][attachmentid=46706][attachmentid=46707]
Geamul nou l-am lipit cu silicon poliuretanic negru, cu cordon plin, fara goluri, pentru a nu permite intrarea apei si a prafului pe acolo. Am ales culoarea neagra pentru ca a dat o margine de culoare inchisa stopului, margine care cadreaza foarte bine (in opinia mea) cu stopul masiv.
[attachmentid=46708]

Si scula utila pentru aceasta operatiune (cu care am ctaiat initial geamul si cu care am mai curatat la zonele de migaleala)
[attachmentid=46709]

Timp de lucru:
La primul stop mi-a luat 3 ore, la al doilea a durat 1,5 ore, ca stiam care e mersul sforii.
Lostboy
Dnul Klaus, nu te supăra, dar chiar se merită pt niște geamuri de la semnalizare care sunt albe?
blink.gif
Sincer!?!?
Respect la maxim pentru munca depusă și pt d-voastră (fără bâză!!!) dar ....lasă...
Ești taree!!
klaus
De mare angajament remarcile...
Si ca sa inteleaga tot... romanul: Primul geam fuse spart in urma unui contact cu un obiect contondent. Iar cel de pe partea dreapta fuse facut ca ... era deosebit de cel de pe stanga (care tocmai fuse inlocuit).
Daca era sa schimb pe casco, tb sa ma plimb 2 zile, si schimbam doar unul, cu acelasi.
Asa, cu 50 RON le-am schimbat pe amandoua.
Si nu in ultimul rand, am fost dragut si am spus si la altii cat de naspa e treaba, ca sa stie la ce se inhama, sa aprecieze daca merita sau nu.

Alte intrebari, alte remarci?
Preferabil inteligente
Lostboy
Deci ideea era că nu se merită doar de amorul artei!
Înțelegi?
Nu a fost o remarcă de genul ”mă bag și eu în seamă”.
În explicația ta nu era precizat faptul că ai fost forțat de îmrejurări să faci chestia asta.
Dar ca să o faci pt design mi se pare că pierzi timp degeaba și nu câștigi mare lucru la capitolul design.
Deci rămâne un fel de ”don't try this at home” decât dacă nu esști dispus să cheltuiești mai mult de 50 ron!
NU?!?!
smile.gif
AL
gata cu vorbaria offtopic... s-a pus o intrebare punctuala, s-a dat un raspuns concludent... topicul se inchide
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.