Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nelamurire masa maxima a autovehicolului
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Tamango
Un amic a avut urmatoarea intamplare:
Era stationat pe dreapta carosabilului in timp ce unul cu o duba se deplasa in marsarier de pe trotuar si s-a oprit exact in aripa lui dreapta. Amicul a claxonat dar degeaba, idiotul nu l-a vazut. Au fost la politie, au facut constatarea si urmeaza programarea la asigurator sa-si faca dosar de daune.
Cand a ajuns acasa a observat o problema la talonul masinii care l-a lovit: greutatea masinii era de 3500 kg, deci se putea conduce cu categoria B ... DAR la observatii era trecut masa maxima 5500 kg. Cel de la volan avea doar permis categoria B. Pentru asta nu se face dosar penal ? Sa nu fi observat politia ? Si acum intrebarea care-l macina: vor plati asigurarile dauna avand in vedere ca cel de la volan nu avea permis corespunzator categoriei ?

Edit: soferul vinovat a luat doar o amenda de 3 mil si 3 puncte penalizare
argon
Ce marca e duba? Nu are cum sa aiba masa proprie 3500 kg, aia e maxima autorizata, si probabil cu remorca e 5500.
Tamango
Un Renault Master ... scuze, am gresit eu, masa masinii + masa utila 3500 kg initial, modificat ulterior la 5500. Nu cu remorca, asa era B si E ... asa ii trebuia C pe permis. Oricum nu le are smile.gif
c_costel
La observatii se trece masa maxima plus remorca . Asa este si la mine la Vito ,masa maxima a masinii este de 2990 kg iar cu tot cu remorca este de 4600 kg , Se conduce cu B , daca se ataseaza remorca sare din categorie si trebuie CE.
argon
Exact, in cazul de fata se poate conduce cu B-ul.
b76bgaarh
cate locuri? ca peste 9 iti trebuie alt permis, parca.
Tamango
Renault Master e utilitara ... deci cred ca 2 locuri wink.gif
marian-j
Din cate imi amintesc eu,cand apare in talon masa totala a unui cuplaj de vehicule,inscrisul respectiv suna cam asa:
"Masa totala maxima autorizata in autotren:XXXX kg."In acest caz este insumata MTMA a autovehiculului tragator cu cea a remorcii.
In alte cazuri apare doar masa totala maxima admisa a remorcii.
Daca zici ca soferul ce a produs accidentul a scapata doar cu amenda+puncte inseamna ca Master-ul respectiv avea MTMA 3500kg.M-as mira sa nu fi observat politistul ca soferul vinovat conducea o masina pe care nu avea dreptul sa o conduca.
In consecinta, aci fiind vorba de un autovehicul din categoria N1 se poate conduce cu B-ul.Daca i se pune remorca se aplica ce ziceai matale mai sus.
Tamango
Nu e in autotren nene Mariane, are MTMA 3500kg, modificat apoi de RAR la 5500 kg. Politistul nu a observat si bine a facut, am impresia ca nu deconta asiguratorul daca era caz de permis neconform categoriei, similar ca si cazul in care nu ai permis deloc sau te prinde beat la volan. Mai bine sa mearga pe burta amicul si sa nu faca scandal pana deconteaza aia, sper sa nu observe nici asiguratorul smile.gif
gotty
QUOTE(marian-j @ 7 Apr 2011, 20:37)
M-as mira sa nu fi observat politistul ca soferul vinovat conducea o masina  pe care nu avea dreptul sa o conduca.
*




pe mine m a lovit o zburatoare acum 3-4 ani si dom'tablagiu n a observat ca asigurarea ii intra in vigoare in 2 zile de la data respectiva asa ca ce sa i ceri asemenea detalii nea marian...


@initiator:prietenul tau nu va avea probleme la decontare...
marian-j
Domnilor,mi-ati inchis gura!
Imi cer scuze pentru faptul ca am inteles gresit cum sta treaba si ma retrag din discutie.
Pur si simplu ma depaseste.
Cum naiba sa nu fie in stare politistii sa desluseasca cateva cifre? blink.gif
Coane Tamango,sper ca amicul matale sa scape cu bine din beleaua in care a intrat si iti multumesc pentru precizari.
Coane gotty,iti multumesc si dumitale ca mi-ai atras atentia!Mare-i gradina....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.