Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sa scapam de rugina!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Raelpilotu
Buna ziua.

sunt fericitul/ghinionistul posesorul al unei nove...
de ceva timp a cam inceput sa imi rugineasca (aripile spate )deasupra rotii. [attachmentid=1627711727]
(poza de pe site)
ma intereseaza cum as putea sa o repar mai repede si de ce scule as avea nevoie.

as dori sfatul uni tinichigiu.daca este cumva printre noi...
ma intereseaza cum se aplica chitul...

7 Apr 2011, 23:07:
VOI NU AVETI PROBLEME DE ASTEA??
vallyyy
http://www.daciaclub.ro/-t135053.html

Mai e un topic de 26 de pagini pe acest subiect ! Sa ai spor la citit si spor la lucrare ,sa iasa cum trebuie
Raelpilotu
sa avem si noi topicul nostru cu reparatii la nove smile.gif
vallyyy
Inca nu am gasit diferenta la caroserie dintre nova si supernova ,poate doar cateva minore ,e cam aceeasi mancare de peste
Raelpilotu
QUOTE(Raelpilotu @ 7 Apr 2011, 23:55)
sa avem si noi topicul nostru cu reparatii la nove smile.gif
*




acel topic, pe care mi-l artasei tu, l-am vazut si eu dar, nu gasisem nimic care sa fic cu aceeasi problema!

dar, NU ESTE LA DACIA NOVA.
in primul rand tu esti de la dacia clasic.
klaus
adevarul e ca dacia nova are o tabla generatia 4.7 care nu se comporta la rugina ca mai vechea generatie de tabla 3.2 de pe dacia clasica.
De aici si procedeele diferite de tinere sub control a ruginii, cele aplicabile tablei tip 4.7 de pe nova fiind procedee bazate pe plasma si entropicitate ridicata in solventii cheratinosi ai izomerilor de hidrocarburi aromatice de dimetilbenzen, pe cand la dacia clasica lucrurile sunt mult mai simple.
Raelpilotu
gata! problema s-a rezolvat!
am preparat chitul de tabla cu intaritorul si apoi am dat cu vopseaua respectiva.
acum este exact ca din fabrica.smile.gif
bucatzel
Avand in vedere ca s-au prezentat toti pasii necesari tratarii de rugina, recomand si eu topicul acesta: http://www.daciaclub.ro/-t135053.html

Aici se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.