Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motor Mobra 4 viteze...
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Ciumonk
Nu reusesc sa desfac un motor de Mobra cu 4 viteze.La cel de Hoinar(cu 5 viteze )trebuia sa scot un pinion si sa desfac suruburile de la carcasa cutiei de viteze si se desfacea.La asta nu pot sa scot pinionul de pe arbore,pur si simplu e blocat.Am incercat cu diferite extractoare dar nu iese.I-as ruga pe cei care au mai desfacut atfel de motoare sa-mi spuna si mie cum se face.Mentionez ca motorul e diferit fata de cel de Hoinar si nu se poate aplica acceasi tehnica....sau cel putin eu nu am reusit sa o aplic...
Ciumonk
Haideti ma chiar nimeni nu a avut Mobra?
St
Nu cred ca a avut cineva mobra pe aici, ca daca stia te-ar fi ajutat.
Incearca search pe google.
ydaniel
vere din ce an e?eu m-am chinuit odata sa-i scot capacul de la motor!vb pe yahoo....seara asa...mai am mobra si e parfum....
vulsi
QUOTE(Ciumonk @ 16 Jun 2005, 13:26)
Nu reusesc sa desfac un motor de Mobra cu 4 viteze.La cel de Hoinar(cu 5 viteze )trebuia sa scot un pinion si sa desfac suruburile de la carcasa cutiei de viteze si se desfacea.La asta nu pot sa scot pinionul de pe arbore,pur si simplu e blocat.Am incercat cu diferite extractoare dar nu iese.I-as ruga pe cei care au mai desfacut atfel de motoare sa-mi spuna si mie cum se face.Mentionez ca motorul e diferit fata de cel de Hoinar si nu se poate aplica acceasi tehnica....sau cel putin eu nu am reusit sa o aplic...
*


vulsi
QUOTE(Ciumonk @ 16 Jun 2005, 13:26)
Incearca sa desfaci capacul cutiei din stanga unde este magnetoul. Eu am desfacut motor de mobra si nu am dat jos pinionul de pe ax.
*


Buyaka
Vezi sa nu aiba siguranta, ceva... nu-mi dau seama bine despre ce ax e vorba... poate cu o poza ceva?!?! am si eu mobra in 4 si am desfacut de n ori...numai ambielajul cand n-a iesit am batut in el cu o pana de lemn in rest... siguranta si gata...
heaven
Scuze ca ma bag in postul tau dar am si eu nevoie de ajutor cu o piesa de Mobra si se pare ca aici sunteti cativa cunoscatori. Am postat o poza a piesei la Cafenea.
Pls 1zhelp00.gif worship.gif
Ciumonk
Ti-am trimis MP.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.