Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: amortizoare dacia nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
bogdan890522
se potrivesc amortizoare de super nova pe nova????? fara sa se faca nici o modificare, nova mea e din 96. va multumesc
G I M
Da.
BLUE R 19
Nova, SN, Sole dar sa fie ambele la fel pe punte
Razvan_Ionut
BLUE R 19 ai idee cumva daca arcurile de solnitza sunt mai tari ca cele de dn/dsn? astea care le am pe masina n-au rezistat 6 luni fara sa se lase....
BLUE R 19
Razvan_Ionut stiu ca arcurile originale fata de la Solenta au spira mai subtire decat Nova si SN. Mai tari nu au cum sa fie pt ca Solenta este mai confortabila-deci logic asta se datoreaza arcurilor probabil mai ''moi'' si amortizoarelor care absorb mai bine socurile. Este vorba de echipamentul original, altfel putandu-se adapta foarte bine de la una la alta.

PS.
Eu am pus pe fata la R 19 arcuri de Nova cele mai ieftine. Grosimea spirei este aceeasi, cele de Nova cu aprox 2 cm mai lungi, dar si motorul este mai greu....oricum nu s-a ridicat din cauza asta.

Razvan_Ionut
la mine spatele se lasa mereu si ma gandeam sa iau niste arcuri mai tari sa reziste....
PH-06-BOA
Pune arcuri de camera de franare de Raba, sunt identice la diametrul arcului. Cu putina imaginatie le faci sa stea si paralela masina, si nici nu se lasa. Eu am doar unul pe stanga, iar cel de pe dreapta e original dar si prost. Pentru ca sta dreapta si nu se lasa, nici nu-l mai schimb.
Pentru ca masina sa fie mai confortabila, nu numai grosimea arcului dicteaza, ci si distanta la care e pus, fata de axa de oscilatie a basculei. Cu cat arcul e mai aproape de roata, cu atat e mai rigida masina, indiferent de cum arata arcul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.