Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsea auto
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
alinworm
in luna mai mi am programat sa ii fac tinichigeria si sa o vopsesc! Culoarea ei este Alb 40. Ce producator de vopsea recomandati?
Multumesc!
Cioby92
Masina mea a fost vopsita de caurand, este rosu imperial iar vopsitorul mi-a recomandat vopsea Duralchid, este in jur de 90 lei/l iar 20 de lei intaritorul.La mine au intrat aproape 2 cutii+intaritor deoarece rosul acopera foarte bine... la alb stie vopsitorul tau smile.gif
tunderbird
Policolor inca mai face la o fabrica prin Bulgaria vopseaua clasica Emaur dar cu codul actualizat Bej 400 care este echivalentul lui Alb 40.

Daca tii neaparat sa o vopsesti cu vopseaua clasica, o gasesti la magazinul Policolor din Teodor Pallady.

Daca nu, Duralchid recomand si eu... este destul de buna raportat la pret.
alinworm
chiar acum am intrat pe site-ul http://www.duralchid.ro/ Crem 400 este corespondentul la alb 40?
tunderbird
Exact!

De fapt si la Policolor tot Crem 400 se numeste.
alinworm
duralchid de policolor nu prea se mai gaseste sad.gif! am tot sunat si nu au pe stoc


hai ca am gasit pe theodor palady alb 100 sau alb boreal....o sa aleg din astea 2. dc imi schimb culoarea pot sa o trec in talon in acelasi timp cu GPL-ul?

ce variante as avea pt vospea metalizata?
Adrian_Boy
alb boreal merita... arata foarte bine...

acuma exista masini doar cu o anumita culoarea (ex:rosu, verde, galben)... nu mai exista nuante (boreal, alb 40 etc.)
dobre
Duralchid este vopsea cu intaritor. Din pacate, se pare ca nu se mai fabrica. Eu nu am gasit la mine in oras.
Nu recomand sa iei emaur, este fara intaritor.
alinworm
am gasit duralchid dar nu crem 400 cum vroiam eu ! o sa iau alb 100 sau boreal!
multumesc
G I M
QUOTE(Adrian_Boy @ 19 Apr 2011, 16:15)
alb boreal merita... arata foarte bine...

acuma exista masini doar cu o anumita culoarea (ex:rosu, verde, galben)... nu mai exista nuante (boreal, alb 40 etc.)
*



Ai dreptate, la a mea in vechiul talon scria bej metalizat iar in cel nou scrie galben.
alinworm
deci dc eu am in talon trecut ALB 40 si o vopsesc ALB Boreal nu o sa am probleme la ITP nu?
G I M
Nu
mihai7575
QUOTE(alinworm @ 21 Apr 2011, 15:38)
deci dc eu am in talon trecut ALB 40 si o vopsesc ALB Boreal nu o sa am probleme la ITP nu?
*


Nu vei avea probleme la itp,sigur suta la suta.,masina va fi tot alba.
alinworm
acum am vazut! in vehiul talon era ALB 40! Asa scrie si in portbagaj dar in noul talon scrie CREM! ce fac? mai e ok ?

26 Apr 2011, 10:23:
am sunat la o statie ITP si a zis ca echivalentul lui CREM este GALBEN???? Deci dc o vopsesc ALB e nasol...
ghitza
pai si a mea in vechiu talon ear BEJ si dupa ce am acumparat-o si am trabscris-o imi scrie MARO acuma dara fara nici un cod ,sa vezi cand ma duc la magazin dupa vopsea cand le zic la aia ce scrie in talon sa uita mirati si sa aflu ca nuanta mea nu se mai fabrica si ca au ceva apropriat in paleta lor de culori de vopsele din gama RENAUL care tinde spre a masini mele si ii zice BEJE SHEBE
PH-06-BOA
Daca scrie crem, trebuie sa o vopsesti numai in nuante asemenea, pana aproape de galben. Altfel ramai fara talon, intri-n RAR, si acolo alte aratari... Asa, si cu bidineaua, dar fa-o cum scrie. Si ce daca e fara intaritor? Daca ti-o faci acasa, mai repede o vopsesti de cat a-i spala-o.
alinworm
deci...pot sau nu sa o vopsesc ALB BOREAL fara sa fie nevoie sa modific culoarea in talon? am sunat la RAR si au zis => CREM= ALB sau Galben .....
G I M
Daca au zis alb, da, o poti vopsi si alb boreal.
maho
QUOTE
alinworm      Posted 26 Apr 2011, 15:35
  am sunat la RAR si au zis => CREM= ALB sau Galben ....

Pai da, pt. ei alb sau galben e totuna (probabil isi sparsesera in cap oua de lemn), important e sa te ia pe tine la "maciuci", cand te duci la itp.
Referitor la intrebare, du-te si tu cu masina la o firma mai marisoara de vopsele, care au si cataloage, si vezi cu ce se potriveste.
abarth_mcm
Mai exita magazinul Policolor de pe Theodor pallady?

Daca da, a cumparat cineva recent de la ei? Ma intereseaza sa aiba marfa proaspata..si nu veche de ani de zile...
De pret..stie cineva ceva?
Ma intereseaza alb boreal.
Daca tot veni vorba de alb, care e diferenta intre alb 100 si alb boreal?
merci
alinworm
am luat eu ALB Boreal! Este foarte frumoasa! Eu am luat din Buzau, la fabrica nu mai aveau! 2 cutii +intaritor+diluant= 180 RON
abarth_mcm
Ai si vopsit masina?Poti pune poze? Eu tot boreal as vrea..

Deci la fabrica nu mai aveau...ma interesa sa fie cat mai proaspata..de aceea cautam undeva mai safe si nu la magazine auto unde poate sa fie de ani de zile in raft...
De la ce magazin ai cumparat?

Oricum, mie imi trebuie mai mult de 2 litri, probabil in jur de 4 sau chiar 5 pentru a vopsi masina. Vopsitoul mi-a zis ca imi ajung 3 litri si ceva, dar vreau sa fiu eu mai safe. Este de vorba despre o masina mai mare ca Dacia, un Fiat 1800 (vopsit exterior+la motor un pic+portbagaj). In interior nu prea am ce vopsi.
alinworm
mi a si ramas putina vopsea! important sa nu fie expirata sau in curs de expirare! te uiti si tu la ea! Crezi ca are vreo importanta daca este foarte proaspata??

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=208306&st=30
Grasu-1300
Am dat cu vopsea alchidica peste emaur( vechi) si in locurile unde la slefuit se trece de stratul de vopsea , face reactie cu vopseaua veche (emaur).
Cum s-ar putea evita acest fapt ?
Multumesc !
sport1299
cine imi poate spune codurile de la vopseaua rosie folosita de dacia in 1986?
erau mai multe nuante?
ce producator actual are codul respectiv in gama?
Ov
[attachmentid=1627825428]
sport1299
Ov astea sunt culorile folosite la Dacia 1300 in anii 70
pe mine ma intereseaza culorile (doar nuantele de rosu) de la Dacia 1310 din anii 80
iulica89
Dupa anii '90 s'au bagat si nuante metalizate, dar si inainte se faceau doar "la comanda"...
Astea au fost (din cate stiu eu) culorile "oficiale":
cielo99
Ca producator e Klar, care este de fapt Policolor. Asta ca intrebai si cine are aceste culori.
krapcarasu
daca e trecut galben in certificat se ia garda de mine daca o fac portocalie?
Maskatu
Galben nu-i tot una cu portocaliu. smile.gif
krapcarasu
da,stiu smile.gif
intreb daca nu cumva se poate asimila in nuantele de galben, cum am vazut portocaliul trecut cod galben auriu 493 in poza de mai sus
PH-06-BOA
Si portocaliul, nu e tot galben? Ia uita-te la maimutoiul din postul de sus, ce culoare are? E galben? E si portocaliu? Daca nu ai fi cunoscut portocala, ce culoare era? Rosu? Galbenul poate lua aspecte de la crem pana aproape de rosu. Iata un galben! E vopsea emaur, in care am pus si putin intaritor, care aduce un plus de luciu si o face si mai rezistenta, dar si uscare mai rapida.
razvan_78
Va salut.La anu in luna iunie sunt programat la vopsit masina si as vrea sa cumpar vopseaua de acum. Mar interesa o vopsea buna si ieftina, adica sa-mi recomandati un producator si ce cantitate imi trebuie pentru o supernova.Va multumesc!
BennyORWO
Buna seara.
Am si eu o intrebare.
In CI a daciei mele,la culoare scrie grey green 224397.
224397 este codul culorii?si daca eventual vopsesc masina,la laborator unde se fac vopselurile,ii spun codul asta?
Ma scuzati daca este o intrebare tampita,dar nu ma precep la asa ceva.
nikuniku
da,dar asta este cod romanesc nu stiu daca laboratoarele care lucreaza cu vopsea/pigmenti din afara au acest cod,cel mai bine sa fie vazuta masina sau o piesa vopsita si sa compare vopseaua ta cu vopseaua care o au pe paletele de culori,pe spatele paletei de culori sunt puse cantitatile si tipurile de pigmenti care se amesteca pentru a face culoarea masinii tale
uite un spray cu culoarea masini tale
http://www.spraydosen-shop.de/spray-can-da...etalic-basecoat
masina mea a avut culoarea de fabrica verde montan(un verde inchis,camuflaj perfect la iarba verde)dar am revopsito verde primavera (un verde deschis mult mai placut la vedere)
plus 2 straturi de lac
asa arata dupa 4-5 ani de la vopsire
BennyORWO
Misto verdele ala,da foarte frumoas pe masina.
Asa o sa fac,ma duc cu masina sa ia mostra,de vopsea,si daca e,le mai zic eu daca o vreau mai deschisa sau mai inchisa(am auzit ca se poate face si treaba asta).
Asa estimativ,cam cati litri de vopsea trebuie pentru break?si cat ar costa?ca a mea e si metalizata,si ma gandesc ca este mai scumpa vopseaua.
nikuniku
cand am luat vopseaua(se gasesea foarte greu, atunci)am dat cam 250(doua milioane cinci sute) lei pe 3 cutii in care era 900 grame de vopsea,si este(era)facuta de policolor,la un magazin pe soseaua chitilei
vopsit doar exterior,total interior/exterior intra 4 cutii si 2 de lac 1 de intaritor vopsea
dar intreaba vanzatoru si te va lamurii el ce si cum
Andyno
verde dasta are varmiu la bmw e46 din 2003 smile.gif)))))
Scotchguitar
Va recomand Alb Arktica de 2k...e incredibil de frumos...smile.gif inca nu stiu cat tine dar pana acuma e foarte ok la mine smile.gif
payty
un lac de calitate stie cineva? Am vopsit anul trecut niste aripi si aratau bine, dar la soare s-au matuit intr-un an de nu se poate.


Arata mai rau decat restul masinii care are vopseaua originala de acum 17 ani.


maho
Cu ce-ai vopsit, sa stim sa ne ferim ?
payty
ceva bicomponent, nu mai stiu. ma uit cand ajung la garaj.
razvan_78
ce parere aveti despre vopseaua Breckner ?ms
pais_valenciano
Salutare, vreau sa-mi carpesc si eu petele de rugina, masina este alba dar nu stiu ce fel de alb. Cum aflu ce fel de alb am si ce vopsea i-mi recomandati, ce trebuie sa mai cumpar, grund..?
alinworm
salutare! EMAUR CREM 40 este asemenator cu vopseaua originala ALB 40? As vrea sa o aduc la culoarea initiala.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.