Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu directia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
iulianANTONESA
ce pot face pentru a nu imi mai uza cauciucurile de pe fata partea interioara?
tehkid
pai numai freca directia fara a te misca macar putin smile.gif)
Raelpilotu
QUOTE(iulianANTONESA @ 23 Apr 2011, 11:52)
ce pot face pentru a nu imi mai uza cauciucurile de pe fata partea interioara?
*




te poti duce frumos la un service auto autorizat si iti poti face echilibrari roti + unghi fuga care iti va regla rotile in asa fel incat sa nu ti traga nici stanga nici dreapta si nici nu-ti uzeaza cauciucurile/anvelopele.
bafta!
PH-06-BOA
De ce il trimiti la servis, cand e mai ieftin sa le faca acasa si e si mai sigur? Daca uzeaza egal, regleaza din bieleta de directie convergenta, masurand distanta intre fata si spatele rotilor din fata, si facand-o egala sau cu 2mm mai mica in spate. Sigur ai diferenta mare, mai lunga in fata de cat cea din spatele rotilor de fata. La sevie e posibil sa intre masina pe o parte si sa iasa pe cealalta neumblata, cum mi s-a intamplat mie cu masina firmei. Era in garantie, i-a schimbat caseta de directie, a trecut-o la standul de unghiuri si i-am urmarit trei ore, timp in care n-au pus mana pe ea, ei nu stiam cine sunt, si in final sunt chemat la receptie ca e gata. Norma, am luat masina, i-am spus sefului ca n-a pus mana pe reglaj directie, si a trimis-o la alta unitate pentru reglaj.

23 Apr 2011, 14:35:
Scuzati greselile!
Raelpilotu
PH-06-BOA ti-am citit posturile cu multa rabdare si cu o sete de placere smile.gif (te admir esti priceput in toate)

dar, tu crezi ca toata lumea are atelier,cunostiinte de cauza si mai ales in cazul de fata crezi ca se poate pune problema sa si faca singur echilibrarea..??
mai vezi maine -poimaine pe la pro tv...(doamne fereste!)nu vreau sa fiu de prost gust! dar, asta este realitatea...
eu sustin varianata cu un service autorizat!
ghitza
eu incerc aks cu metoda lui cu tija telescopica si sa vezi ca nu ma vedeti la 5 la PRO TV,pentru un pivot tot la service mergi?trec prin service doar la ITP ca acolo e statia nu de alta asa ca nu mai fiti asa comozi si imediat la service a aia abia va asteapta
Raelpilotu
pt un pivot, bucsa (schimburi,) le fac cu baietii ori singur.dar, de facut unghiul de fuga,echilibrari roti, merg la service deoarece nu am acele scule(computere)cu care sa ma ghidez.
eu merg pe ideea ca nu este caruta si nu mergi cu masina numai cu 20km/h.(o masina buna nu are voie sa traga nici stanga si nici dreapta.
Asa ca fiecare face cum stie si cam cat de mult tine la viata lui si al pasagerilor...
tehkid
io cred ca masina ar trebuii sa traga putin dreapta, foarte putin smile.gif pentru ca asa ies din fabrica .. daca adormi pe autostrada.. trage spre dreapta pe banda aceea... sa te trezeasca
PH-06-BOA
Imi pare rau ca te lasi mai prejos de cat o masina pe care o exploateaza unii pe care-i doare fix in pix de viata ta. Tu , daca ti le faci acasa, esti sigur pe ce faci. Nu sti, explicam pana intelegi. Nu ai cu ce, fai posibil sa ai, chiar de stai la bloc. Pa mine ma doare mult principiul lor de a trata clientul, se cred a tot superiori, si daca nu sti ce sa ceri, e si mai grav. Scapa de tine cu orice aberatie si tu o crezi. Am vorbit in numele tau, dar nu cu rautate, ci durere, ca incredintati altora ce puteti face singuri si cu suflet.
Unghiurile sunt unghiuri si la masinile care merg tare si la cele care merg incet (care-o fi aia). Garantez si pun pariu, ca ala de la servis, in putine cazuri e capabil sa explice ce face acolo, de ce asa si nu asa. El stie ca asa zice calculatorul. Stau langa o vulcanizare, si m-am saturat sa vad oamenii venind dupa ce-si schimba cauciucurile si fac geometria, din nou sa se planga ca i-a terminat uzura. I-a pus gaz omului pe masina, si a venit in doua pistoane, ca l-a pus dracu' p-ala sa umble la culbutori, si afacut totul aiurea. I-a schimbat amortizor pe fata, si i l-a pus invers, de atingea talerul de contraaripa iar unghiul de cadere era cu 6 grade mai mare. I-a spus ca asa e bine, si omul a plecat cu roata la " 45 " de grade. Normal, ca si convergenta s-a inchis. Unde uza? Iertati-ma ca-i incriminez atat, dar nu vor decat banii vostri.Si doare. Sunt si eu la fel ca voi, numai ca am o pregatire reala in auto, mai ales in fiare si ce tine de ele.
tribunul
QUOTE(tehkid @ 24 Apr 2011, 13:14)
io cred ca masina ar trebuii sa traga putin dreapta, foarte putin smile.gif pentru ca asa ies din fabrica .. daca adormi pe autostrada.. trage spre dreapta pe banda aceea... sa te trezeasca
*


radmasa.gif
Raelpilotu
pe lumea cealalta poate wink.gif)
PH-06-BOA
Nu cred ca i-ar surade cuiva, sa stea cu mana incordata, pe o autostrada, ca masina trebuie sa traga dreapta. Inteleg ideea, in 200m sa devieze spre dreapta, sa zicem , 2m. Nici asa nu cred.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.