Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
nicuviv
salut tuturor am si eu o problema cand pun frana sau aprind farurile sau dau drumu la ventilator imi cresc acurile din bord si scade puterea motorului ce poate sa aiba??sau daca dau semnalizare,avarie mi se misca acurile din bord dupa avarie,semnalizare ce se intampla??
tehkid
si la mine licare prea repede semnal dreapta si pe spate nu se vede :| dar nu stiu de ce
Razvan_Ionut
tehkid verifica tripla de la stopul din dreapta , sigur ai un scurt acolo .
tehkid
m.am tot uitat pe la ea, pare inregula




cumva stii de ce licare asa repede?
bygy007
posibil contact electric defect (cheie)depistarea se face cu aparatul de masura masurind intrarea si iesirea lui

la problema ca se aprind farurile cind pui frina este un scurt intre pozitii si frina , ori daca ai schimbat un bec recent sa nu il fi pus bine
scripcariu_mihai
QUOTE(tehkid @ 24 Apr 2011, 12:02)
m.am tot uitat pe la ea, pare inregula
cumva stii de ce licare asa repede?
*


am avut si eu aceeasi problema. e de la un contact imperfect in mufa aia de la stopuri. trebuia sa misc mereu de ea pana isi revenea. la mine a fost nevoie sa le refac (le-am cositorit eu) si de atunci nu mai am nici o problema. culmea e ca tot pe dreapta imi facea si mie figuri
Razvan_Ionut
sunt proaste rau mufele alea si au probleme mai mereu..eu o sa le refac cu papuci sa nu mai am probleme cu contacte imperfecte sau scurt pe cablaj.
PH-06-BOA
Sau lipsa masa la caroserie. Conexa dintre cutie si cadru, trebuie pusa intre cutie si caroserie, ca acolo trece prin multe suruburi cu rugina.
nicuviv
si am mai observat cv incarca prea mult am schimat si releu, face la fel
danciusergiu84
e problema cu legaturile la masa, curata-le pe toate si verifica starea cablurilor (un aparat de masura te poate ajuta daca te descurci cu el)
nicuviv
multumesc am rezolvato era de la un fir de la borna plus
ORIJINAL21
QUOTE(tehkid @ 24 Apr 2011, 08:43)
si la mine licare prea repede semnal dreapta si pe spate nu se vede :| dar nu stiu de ce
*




QUOTE(tehkid @ 24 Apr 2011, 13:02)
m.am tot uitat pe la ea, pare inregula
cumva stii de ce licare asa repede?
*




mai poate licari repede si atunci cand sunt led-uri montate pe semnalizari.
nicuviv
nu am avut leduri
nicuviv
iarasi a inceput sa faca cand intru in gropi sau se misca masina imi scade lumina si merg ceasurile aiurea deci cred ca nu este de la ala toata problema este din fata cand intru cu fata in gropi atunci incep sintomele
ORIJINAL21
verifica firele/circuitele wise_guy.gif
nicuviv
pai ce sa verific ca sunt multe
ORIJINAL21
verifica firele de la faruri, releele, verifica instalatia (fire sa nu ai fire impuscate intre ele)si sa se atinga atunci cand se "balangane tare" (gropi/sociri)
nicuviv
se poate sa fie de la alternator??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.