Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-A BLOCAT VOLANU IN MERS
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
culturism
CHIAR DE PASTI VENEAM ACASA SI S-A BLOCAT VOLANU LA 90KM/H, IN VIRAJE TROSNEA AM CREZUT CA E CASETA DE DIRECTIE.
AM SCOS SIGURANTA DE LA CONTACT, NU SE MAI BLOCHEAZA NU MAI TROSNESTE DAR IAU VIRAJUL FFF GREU DE LA CE SA FIE?
ghitza
ceva din caseta parerea mea.bine ca nu ai patit nimic
PH-06-BOA
Una e blocajul de la siguranta de la contact, care e ferm, alta e la un rulment al pinionului de la caseta care, si de rupeai caseta, tot se mai rotea putin volanul, sa o controlezi cat de cat pana opresti. Acum, spune care din ele. N-ai umblat degeaba la contact, cu toate ca eu as recomanda ca toata lumea sa-si scoata acea tampenie.
Adrian_Boy
QUOTE(PH-06-BOA @ 26 Apr 2011, 10:17)
N-ai umblat degeaba la contact, cu toate ca eu as recomanda ca toata lumea sa-si scoata acea tampenie.
*




cum?
PH-06-BOA
Dai contactul afara, desfaci cele doua suruburi,si rupi cu patentul piesa de otel, care e prinsa in acea platbanda.
argon
'acea tampenie' se numeste antifurt, si il au mai toate masinile.
PH-06-BOA
Sunt sigur! De aceea nu se poate fura nici macar o masina pe...minut.
argon
Aia e din cauza contactului Daciei, dar la o masina mai acatarii, nu invarti contactul cu surubelbita, si prin urmare deblocheaza si volanul.
G I M
La dacie cu si fara antifurt tot aia este.
nikuniku
culturism--scoate cuplaju de la volan si invarteste de volan,daca merge usor ai probleme in caseta de directie,daca merge volanu greu vezi sa nu fi cazut ceva din contact,surubel,arc,in locasu unde vine el montat
stabil777
Vezi sa nu fi prins firele de la instalatia electrica pe acolo, asta daca ai umblat p'acolo, e ceva deosebit de periculos .

Cele mai multe fire se afla pe sub volan iar daca se incurca pe acolo apare imprevizibilul monstruos!
Cu instalatia electrica nu te joci ,poate lua foc foarte usor, printr-un singur fir de plus care atinge orice metal al masinii!
culturism
am rezolvat cu contactul dar vad ca a ramas cu un joc la volan am cumparat o nuca cardan si vreau sa o montez, exista vreo procedura anume?
ghitza
da,desfaci cele 2 surubutri de la cuplaj (nu ii zice cruce cardan ci cuplaj volan)in fine nu asta e important,important este ca la montarea celei noi sa fie rotile drepte si nu virate
daniel93
si mie imi merge foarte greu directia, dar numai cand e cald afara.. parca mi-ar infrana ceva volanul, mi-a zis taicamiu ca asa face de cand a condus-o prima oara. Aseara de exemplu am dat cateva ture de oras si viram cu podul palmei.. de pasti am facut un drum mai lung, era cald si abia puteam sa stau in banda mea de la 80 km/h in sus...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.