Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
marian-j
Salutare! smile.gif
Se pare ca e cazul sa las lenea de-o parte si sa imi deschid si eu un jurnal.
Nu tineam neaparat dar deja mi-e jena sa tot fac deranj pe la altii pe topice si pe de alta parte sunt cativa colegi ce doresc mai multe amanunte privitoare la masina mea.
Bref:
-BMW318tds compact,a.f.1995,masa proprie 1215kg,mtma 1675kg
-motor turbo-diesel cu intercooler,4L,tip 174T1,1665cmc,66kW/4400rpm
Dotari suplimentare nu prea are.Geamuri electrice,trapa electrica,proiectoare de ceata,semnalizatoare albe si cam atat.Nu are clima.Initial am crezut ca nu e asa de importanta dar pe parcurs s-a dovedit ca m-am inselat grav.
I-am mai pus eu un eleron(prea se termina asa brusc ca elefantu'!) si niste "pleoape".Aaa si "aripioara" pe acoperis si "cerculete" in faruri. happy.gif
Masina am cumparat-o in februarie '07 la aprox 110000 km si urma unui "rechin" 316 de care am tras vre-o 10 ani.
Parcurge cam 10k pe an cu preponderenta in regim urban.Un drum de Germania,unul la Budapesta,cateva la Oradea si Bucuresti si cam atat.In rest loco.
Poze recente nu am ca nu-i fotomodel ca sa-i fac toata ziua buna-ziua pictoriale si la ce vreme urata a fost azi numa' sa-i fac poze nu mi-a ars.
Voi pune cateva mai vechi ca tot aia e.Acuma constat ca nu am salvat pozele cu rotile de iarna.Asta e.
Razvione
Arata bine !
Multi km in continuare fara probleme !
semit
eu am vazut-o live si arata beton.. un AC nu i-ai cautat sa-i pui Marian?
argon
Asteptam si eu jurnalul acesta icon_mrgreen.gif

QUOTE(marian-j @ 1 May 2011, 21:46)
Dotari suplimentare nu prea are.Geamuri electrice,trapa electrica,proiectoare de ceata,semnalizatoare albe si cam atat
*



Sper ca servodirectia e din ciclul are toate, si de aia nu ai mentionat-o mellow.gif
cosmin_2300
În sfârșit te-ai hotărât să-i faci jurnal pisoiului, bravo! icon_mrgreen.gif

QUOTE(semit @ 1 May 2011, 21:50)
eu am vazut-o live si arata beton.. un AC nu i-ai cautat sa-i pui Marian?
*


up.gif
marian-j
QUOTE(Alex4u @ 29 Apr 2011, 16:59)
destul de rare daca e e36 318 tds ..niste motoare nemaipomenit de bune ..dar rare..consum mic..
*


Intradevar colega Alex4u,sunt cam rare motoarele astea.
Consumul in regim urban e cel precizat de colegul argon si se invarte in jurul a 7,5-8 litri.In regim de autostrada mers "cuminte" la 130-135 km/h am alimentat la iesirea din Timisoara si am ajuns pana la frontiera dintre Germania si Austria cu trei persoane in masina si bagaje cate am putut sa ingesuim.Cam 5,5% in conditii de iarna cu un blocaj inainte de Viena si cativa zeci de km orbecaiti prin Alpi pe o ceata de s-o tai cu cutitu' de nu puteai sa mergi cu mai mult de 20 km/h.
Si ca sa-l fac pe taica argon sa zambeasca vreau sa mai fac o precizare privitoare la consum.In conditiile astea:
[attachmentid=1627718031]
consumul se duce lejer spre 9!Pana se dejgheata geamurile,pana o curat,pana o scot din curte,motorul mormaie acolo in legea lui. happy.gif
Colega mk2,motorul se comporta decent dar masina lasa impresia ca e submotorata.E destul lenesa si sub 2000rpm zici ca te calca tramvaiul in intersectie.
Viteza maxima cu care am mers cu ea a fost 200 km/h pe autobahn.Pana la 160 ajunge hai sa zic multumitor,Dupa aia cu pedala in podea mai faci vre-o 2 km pana sa vezi acul la 200.In consecinta nu cred ca se poate compara cu motoarele moderne.
argon
Eu vreau o tura in vara asta blush.gif

Ontopic, mis e pare grea, 1215 kg la gol, pentru cat de micuta e, tinand cont ce nentu merced spuse ca balena lui care o stii si care e clar mai mare decat a ta, are pana in 1000 kg.
marian-j
QUOTE(cosmin_2300 @ 1 May 2011, 22:00)
În sfârșit te-ai hotărât să-i faci jurnal pisoiului, bravo!  icon_mrgreen.gif
up.gif
*


Esti unul dintre autorii morali! tongue.gif
Da,colega argon!Am impresia ca la compacte,servo-directia,abs-ul si banchetele rabatabile fractionat sunt in standard.Eu n-am vazut nici una care sa nu aiba asa ceva.
Colega semit,si io si muierea suntem bugetari si casa ce mi-am cumparat-o trebuie renovata din temelii.Mai are rost sa continui?
Asa ca momentan pas cu clima.

<span class='edit'>1 May 2011, 22:23:</span>
Vrei o tura nene argon?Hmmm,pai de cand te tot lauzi mi-am luat gandul! sleep.gif
Si da coane,e grea.Asa o facut-o ma-sa aia nemtzasca!90 de cai sunt cam putini. sad.gif
Ultima "isprava":s-a spart turbina pompei de apa! sad.gif
Habar nu am din ce cauza.Varsta probabil.
Din cauza supraincalzirii motorului(si implicit a axului pompei de apa)s-a dus si vascocuplajul elicei de racire chit ca nu am mers mai mult de 2km cu pompa stricata.Totodata s-a distrus si termostatul!A ramas "cracanat" in pozitia deschis.
Sa nu va spun ce distractie a fost sa scot bucatile turbinei din locasul pompei! wacko.gif
Acum am pus o pompa Ruvile,un termostat frantuzesc si un vascocuplaj Vemo.Optasem initial pentru unul Behr dar ajungea prea tarziu si nu am avut chef sa stau cu masina desfacuta inca doua zile.In plus cel Vemo a fost si cu 200ron mai ieftin.
argon
Aha, deci frantuza lu' merced degeaba e usoara daca are par subrat.
semit
unsure.gif kiss.gif la vara sper ca faci un gratar biggrin.gif
Tamango
Frumos pisoiu' nene Mariane smile.gif
Alex4u
Foarte frumoasa masina...intretinuta..sper sa mai pun inca pe atata adica sa ma apropiu de 3 bete si sa gasesc si eu una tds..
cosmin_2300
Fi-v-ar bețele ale dracu ... dacă ziceți euro vă stă-n gât? happy.gif
argon
Daca te multumesti si cu Opel in loc de BMW, cu 3 bete iti iei masina din acelasi an, 4x4, 6+1 trepte, 204 cai, full opsion, sa nu te mai plangi ca Marian ca e submotorizata.
ArtVandelay
QUOTE(argon @ 1 May 2011, 22:14)
Ontopic, mis e pare grea, 1215 kg la gol, pentru cat de micuta e,
*




pai nu toate-s facute din tabla ca foaia de ceapa. cate kg are balana aia de espero, 1000 si ceva? biggrin.gif
argon
Vreo 1300? Dar esti offtopic, eu comparam cu pejou lu' merced care are 1000.
kamelot
Hopa! Inca un pisoi in peisaj. In curand se transforma in forum reno-bmw! tongue.gif

Frumos atelajul dom' Marian. Si ingrijit asa cum trebuie.

Felicitari inca odata.
marian-j
QUOTE(semit @ 1 May 2011, 22:24)
unsure.gif  kiss.gif la vara sper ca faci un gratar biggrin.gif
*


Face taica,cum sa nu! biggrin.gif
Va multumesc tuturor pentru aprecieri! grouphug.gif imbratisare.gif cheers.gif
Merced
Ba, la voi se stramba plafonu' daca puneti un sixpack de bere pe el? Nu se stramba. Asa ca lasati Perjotu' in pace.

Am vazut masina live, m-a plimbat Marian cu ea mai mult decat ar fi trebuit 04.gif , imi place. Daca-i monteaza clima, ceea ce nu-i chiar greu la astea dupa cum s-a vazut si la Kruger, o mai poate tine 20 de ani.
ArtVandelay
QUOTE(argon @ 1 May 2011, 22:39)
Vreo 1300?  Dar esti offtopic, eu comparam cu pejou lu' merced care are 1000.
*




poate cu 5 persoane, ca goala are ~1100
argon
Nah ca m'ai facut sa ma uit in cartea de identitate! 1190 kg gol, 1650 plin.
marian-j
QUOTE(argon @ 1 May 2011, 22:24)
Aha, deci frantuza lu' merced degeaba e usoara daca are par subrat.
*


Nu "pilozitatea" ar fi unul dintre motivele pentru care eu nu as avea ce face cu o masina ca a lui Merced.E prea mare si are prea multe usi!
Tine cont ca 90% din timpul petrecut in masina sunt singur.Pentru ce sa mai car dupa mine inca o jumatate de masina goala?Asa car numa' un sfert! wink.gif
Nevasta-mea are troaca ei(si ditai Fordalau' ala chiar ca-i mare!)asa ca fiecare cu aia a ma-sii.Mie imi ajunge asta a mea.

1 May 2011, 23:18:
QUOTE(Merced @ 1 May 2011, 22:49)
... o mai poate tine 20 de ani.
*


Aoleu,coane!N-am de gand sa ma ingrop cu ea! laugh.gif
Sper ca odata si odata sa apuc sa o schimb cu un 120 coupe.
Neaparat pe benzina.
Mie unul nu-mi mai trebuie diesel veci! sleep.gif
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 1 May 2011, 23:07)
Pentru ce sa mai car dupa mine inca o jumatate de masina goala? Asa car numa' un sfert!
*


Depinde de punctul de referinta. Posesorii de tico ti-ar putea zice ca plimbi doua masini, din care una perfect goala 04.gif .
cosmin_2300
QUOTE(marian-j @ 1 May 2011, 23:07)
Mie unul nu-mi mai trebuie diesel veci! sleep.gif
*


De ce?
Excludem din discuție că este "leneșă".
semit
un 120d de 163 de cai rupe tot si consuma cat 1.8 tds a ta .. biggrin.gif
marian-j
Pentru ca fac km putini si nu prea se justifica sa "frec" un diesel pe distante scurte.
In plus un litru-doi in plus la consum aproape ca nici nu s-ar simti la nici 10k parcursi pe an si scap si de zgomotul de tractoras. smile.gif
Performantele dinamice ai zis ca le excludem.
Coane semit,m-am dat cu un 118d(varianta "bocanc" ,adica cea mai urata masina ce au facut-o bavarezii vre-o data dupa parerea mea)si am ramas foarte dezamagit tinand cont de cati bani a costat.Nu mi-a zis nimic avortonu' ala a lui Bangle(manca-l-ar viermii de yankeu cretin).Cu exceptia scaunelor si a bordului nu mi-a placut nimic. sad.gif
Merced
@semit: Las ca si alea cand te gandesti la intretinere, te apuca groaza. Si-a luat un vecin una de la nemti, kilometri reali cica, da' nu as baga mana in foc. Are acu' vreo 103.000 parca.
Si a schimbat nu stiu ce rahat de fulie de vreo zece bastoane, uleiu' in cutia automata care cica era no maintenance, da' ma rog, i-a zis lui unu' ca mai bine da' 10 bastoane pe ulei si baia de ulei, decat sa dea 5500 de euro pe cutie. Uleiu' scos era absolut curat si fara nimic in el, da' trecem peste.
Ii haleste ulei motoru' binisor, cam dupa 5000km de mers "pe afara", adica mai tare, imi mai zice sa-i fac rost de un litru sa completeze. I-au furat oglinzile de nu stiu cate ori.
Acu' imi zicea ca simte ca vibreaza un pic la franare si vrea sa-i schimbe discurile pe toate rotile.
Nu mai zic cat a costat, ca e vorba de o suma cu care lua masina super noua pe vremea aia si-i ramanea de benzina. Da' ma rog, fiecare cu piticii lui.
marian-j
Cam tot atata ulei papa si a mea. sleep.gif
Merced
Si a mea un pic mai mult, da e alt soi de panarama. 04.gif
sobolan
un motor reusit,frumoasa masina mariane....
imi pac seriile e36 dar pacat ca-i "compact",nu prea-s "practice" daca ma intelegi wink.gif ...s-o stapanesti sanatos ! smile.gif
Diac
QUOTE(Merced @ 1 May 2011, 22:29)
Si a schimbat nu stiu ce rahat de fulie de vreo zece bastoane.....
*



fulie defazoare ? ca la Megane e 8 furios.gif
semit
QUOTE(Merced @ 1 May 2011, 23:29)
@semit: Las ca si alea cand te gandesti la intretinere, te apuca groaza.

*




eu ma gandeam ca cine si-o cumpara are si capacitatea de a o intretine corect. fuliile vibrochen la bmw sunt consumabile smile.gif
Merced
Pai stai linistit ca teapa e a gagica-sii, tatal ei i-a luat masina, si fraieru' asta acu' o intretine, ca el o conduce in general...
marian-j
QUOTE(sobolan @ 1 May 2011, 23:49)
imi plac seriile e36 dar pacat ca-i "compact",nu prea-s "practice" daca ma intelegi wink.gif
*


Dupa cum bine preciza colegul Merced:"fiecare cu piticii lui"! biggrin.gif
Iti multumesc si dumitale pentru urare! smile.gif
Coane semit,la mine fuliile sunt "pe viata"!
Pacat ca nu si pompa de apa! happy.gif
Naiba sa le ia de plastice!Rechinul l-am "casat" la peste 300k si nu am umblat la pompa de apa!E drept ca aia avea turbina din fonta.
Ma intreb cand or sa faca astia si pistoanele motoarelor din plastic! mad.gif
P.S.
Am uitat sa precizez!
Stiti ce nu mai am la masina?N-am greieri! 04.gif
Imi mai scartaie cateodata chederul haionului.Da' numa' cand ploua sau cand spal masina!Ii dau cu de spray de intretinere a chederelor si "tace".
br17rfg
Frumos pisoi...din ce am auzit cica TDS-ul de pe e36 ar avea o problema cu chiulasa(crapa cam repede...nu stiu exact ce si cum doar din vorbe)..
marian-j
Da,este adevarat.Am un prieten ce are un service si mi-a atras si mie atentia asupra acestui aspect.Chiulasa poate sa se fisureze intre cilindri in zona circuitului de racire.Toata treaba e sa nu-i dai talpa la motor cand e rece.Cand acul la "apa" depaseste cu o linie zona albastra asa-zisa problema dispare de la sine.

argon
QUOTE(Merced @ 1 May 2011, 23:29)
Ii haleste ulei motoru' binisor, cam dupa 5000km de mers "pe afara", adica mai tare, imi mai zice sa-i fac rost de un litru sa completeze.\
*




QUOTE(marian-j @ 1 May 2011, 23:41)
Cam tot atata ulei papa si a mea. sleep.gif
*



Voi creca glumiti, mercede, si tu faceai misto de mine ca-mi manca juma de litru la 10.000 km, da nah, and ai diesel e un avantaj ca nu se vede fumul albastru de fumalau' negru.
Merced
La el haleste turbina, la mine isi marcheaza teritoriul foarte mult, o mai si hali ca are o varsta, da' nu se vede fum albastru, ca nu haleste ca Daciile obosite un litru la 500km.
Cum nici a ta nu a dat fum albastru decat vreo doua-trei secunde, da' ideea era sa recunosti ca exista posibilitatea, nu sa te superi.
argon
Da cine s-a suparat blink.gif Numai ca stiam si eu ca atunci cand da cu fum consuma mult, la mine dupa 10.000 km e la jumate pe joja, deci jumate de litru, nici nu am completat vreodata.


Mariane, ce zici, m-ai trece inspectia cu rotile pe 15 la care nu se vede dimensiunea? Pe pm daca nu..
Merced
Pai nici tu nu stii cum mai zici cu uleiu'. Pe forum ziceai ca nu papa gram, live ai zis ca iti mananca cam 250ml, acum mananca juma' de litru.

Cat despre ITP, sunt o gramada care fac la Dacii cazute si carora nu le pasa, gasesti tu unu' prin Deva sa te rezolve.
argon
Tie stiu sigur ca iti spusei de 250 ml la 5000 km cand aveam atunci de la schimb, iar aialalta nu consuma gram, e nasol cand sunt mai multe ca te incurci in ele.

Si daca eu vreu sa ma duc la el, ce, ejgelos?
Merced
radmasa.gif Auzi ma, de ce bati drumu' pana la Marian, cand poti sa mergi la ala care ti-a facut ITP-ul cu xenoanele moka, ca la roti nici nu baga de seama. tongue.gif
argon
Poate nu ma duc doar pentru aia.
cdadan
QUOTE(Merced @ 2 May 2011, 09:10)
poti sa mergi la ala care ti-a facut ITP-ul cu xenoanele moka
*


Scuze, parca s-a marcat un pachet cu tigari. Mariane, cere-i doua pachete de tigari. Scapi de un stres.
Kruger
Brici motanul mariane.

Stiu si eu pe cineva cu un e36 touring aceeasi motorizare ca a ta, si iti impartasesc perfect parerile. Are si bune si rele, dar nu-mi place rontaiala de diesel nici sa ma tai smile.gif
bucatzel
Stiam io ca am un motiv bun sa nu-i dau cheie tongue.gif . Asa am ramas cu o impresie si mai buna despre masina.

Sa explic. Primul lucru care ma intereseaza la o masina e confortul la volan. Atat scaunul, cat si modul de dispunere al controalelor. Motorizare, design, etc, sunt irelevante, daca nu se indeplineste aspectul asta.

Iar martanul se descurca onorabil la criteriul aista.
MuciX
Sa-l stapanesti sanatos nea Marian. S-a cam lasat asteptat jurnalul asta smile.gif.
Poate cand oi vrea sa vinzi mâța o ia colegul 4u smile.gif
nalodaniel
sa-ti traiasca pisoiu' ! biggrin.gif
marian-j
Asta e de bine,coane bucatzel!Se zice ca prima impresie conteaza foarte mult! biggrin.gif
Din pacate este asa cum zice herr Kruger:motorul se aude destul de tare in habitaclu.
Coane argoane,am vazut la colegul bion o expresie care mi-a placut tare mult.Citez din memorie:"am suficient par pe piept incat sa fiu in stare sa-mi sustin opiniile."
Cu anvelopele sa zicem ca fac un compromis si "te iert" in virtutea faptului ca ne "stim" de mult si vei fi si oaspete.N-ar fi frumos din partea mea s-o fac pe ultra-constiinciosu' cu matale!O sa-mi "uit" ochelarii in birou cand iti verific gumele.Decat sa-mi vii cu cine stie ce plastice cu dot-uri de pe vremea lui Decebal si cu o adancime a profilelor de 2mm mai bine circuli cu niste gume aflate in buna-stare chiar daca is oleaca mai alaturi fata de ce zice civ-ul.Joi fac o vizita la RAR sa vad si cum sta treaba cu dimensiunile rotilor de woo dat fiind faptul ca nu mai avem reprezentante oficiale in tara.
In schimb daca ai de gand sa vii cu xenoane,nu te obosi ca vei bate drumul de pomana!Nu-ti dau drumul nici daca stai in cap!Presupun ca n-are rost sa mai explic inca o data de ce.
cosmin_2300
parcă a dat gzenoanele jos ... unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.