Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Display LCD Duster ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Imbunatatiri - Dacia Duster
Rudegirl
Salut,
Vroiam cateva referinte in legatura cu niste display uri pentru Duster eventual sa fie incastrate in bord si sa se muleze frumos cu el. GPS, muzica, bluetooth ar fi ideal.
Idei, poze (daca aveti careva montat).
Mersi!
Squirrel
Așa ceva?

user posted image

Rudegirl
Da cam asa ceva dar nu stiu cum ar veni pe bord ca e bordul cam drept la Dacia. Si inca o chesti daca pleci din masina seara spre exemplu ce poti sa iei de pe el sa nu le luceasca ochii la niste maini agile?
Squirrel
Ecranul este escamotabil, iar fața este detașabilă…
dussster
Este o sugestie , numai ca e cam scump si din ce stiu de la unii care au avut modele asemanatoare , problema lor este la ecranul LCD , destul de sensibil si care cedeaza primul.
Squirrel
Eu ochisem un WayteQ x960BT pentru genul acesta de operațiuni…avantajul este multiplu: cost (25% din cel încastrat), mobilitate (poate fi luat și în modul pieton), dacă se strică este mai ușor de depanat, dacă devine depășit tehnologic, se schimbă foarte ușor.
Rudegirl
Frumos - asta poate fi pus numai GPS gen, nu incastrat in bord cum era celalalt sa se muleze pe bord. Dar au si pro-uri nu te costa instalarea iar de schimbat e usor de schimbat dupa cum ai spus si tu;
Vad ca asta e ca pret 5 milioane. La acelasi pret ma mai uitasem dupa un Smilo
Lumea destul de multumita de smilo-uri
PaulT
Nu prea se pot compara... Citeste specificatiile tehnice ale ambelor modele. Wayteq-ul este mult peste Smailo(dar mult mult). La 300-350RON gasesti si Wayteq X850, muuult peste Smailo dar cu ecran de 4,3"(ceva mai mic dar arhisuficient ca dimensiune pentru navigator auto).
klaus
Pentru discutii despre gps, exista sectiune speciala.
mdaniel2x
exista in lucru un proiect chiar aici
Peter Blood
QUOTE(Squirrel @ 3 May 2011, 15:04)
asa ceva?


Eu cred ca omul se referea la un bord cam asa:
Dsign
Se poate face, insa adaptarea nu-i usoara. Se modifica ornamentele cu fibra de sticla, se repozitioneaza butoanele, luminile de avertizare pt airbag si centura
venusake
Intrebare:
Are cinve poze cu masca de pe consola centrala scoasa ? Ma refer la poze / schite in care sa se vada cum este sistemul de fixare pt Radio-CD si pt butoanele de climatizare. Ma bate gandul sa ma apuc de modificat consola centrala si de integrat in ea a unei unitati 2DIN (in genul pozei puse de Peter Blood).
masiu
Sper sa te ajute.
Nu sunt sigur daca este la fel si la Duster. Ornamentul (rama) cica ar fi de Sandero.
Poate pui si tu dupa aceea ceva poze.
venusake
Multam Masiu, pana aici .... ar fi ok, dar ..... eu imi pun problema si referitor la sistemul de prindere/fixare al CDplayerului si al butoanelor de climatizare.
Adaptarea se poate face doar prin intervenirea asupra acestora.
masiu
Acum ca sti unde sunt clemele de prindere a ramei, nu ramane decat sa o scoti si vei vedea ce este in spate. Eu am scos suportul de jos de la bricheta pentru a trage un fir pentru bricheta in portbagaj si a iesit usor. Trage usor in dreptul fiecarei cleme cu ajutorul unei spatule din plastic.
venusake
Mercy ! Maine (daca ma lasa raceala), imi atac prafsteru sa vad ce si cum are p-acolo!
cristic1982
Pentru initiatorul topicului, uite ce au reusit unii sa monteze pe un Duster:

Navigatie Duster

Link-ul deja a mai fost postat pe forum.
venusake
DA! Asta vreau sa fac, in prima faza.

In faza a doua, vreau sa redesenez intreaga consola centrala si s-o adaptez cu o cotiera de Laguna II (o cotiera ADEVARATA!!!)
bobo77
@venusake vezi ca la "imbunatatiri logan" pe topicul "cotiera logan" era cineva care si-a montat cotiera de laguna, poate te ajuta cu ceva.
venusake
Stiu. Am vazut cotiera adaptata.

Astazi, am dat si eu jos masca de la panoul consolei centrale si am studiat nitel problema "redesenarii" .... nu este imposibil.

Referitor la cotiera de laguna .... uitandu-ma, la prima estimare, .... nu stiu daca incape intre scaune. Momentan sunt in Severin, dar cand ajung acasa la Arad o sa fac niste masuratori si comparatii vis-a-vis de spatiul pe care-l am intre scaunele de pe Laguna!

Ceva, ceva .... tot traznesc io! Nu stiu cand (timpul ma omoara), dar tot o comit! smile.gif
alexis
Salutare, mi-am montat eu o unitate 2DIN pe Dusterul meu; are touchscreen, radio, navigatie, car kit, DVD, camera marsarier si senzori de parcare, slot microSD, conexiune usb si iPod. Se mentin aproape toate comenzile satelitului de pe volan, mai putin rotita de scroll si functia mute. Martorul pentru airbag si centuri a fost mutat pe consola de jos, langa controlul tractiunii. O sa pun si poze.
Rudegirl
Asteptam poze!!! Si la ce pret te-a dus investitia?
alexis
Pret: 2200 lei (2DIN + camera marsarier + senzori parcare + manopera)

Poze:
bobo77
Frumos, bravo.
venusake
SUPER! Te invidiez si mi-ai facut pofta!
l_stoian79
QUOTE(alexis @ 25 Feb 2012, 14:05)
Salutare, mi-am montat eu o unitate 2DIN pe Dusterul meu; are touchscreen, radio, navigatie, car kit, DVD, camera marsarier si senzori de parcare, slot microSD, conexiune usb si iPod. ....
*




fain montajul. Nu ti se pare incomod sa ai navigatia atat de jos pe consola? practic trebuie sa te uiti in jos daca vrei sa modific ceva la ruta, sau nu ti-e clara vreo ghidare vocala si vrei sa confirmi pe ecran pe unde trebuie sa mergi...
dizzy
Ce mama ciorilor sunt asa scumpe unitatile astea?
Mi se pare prea jos pusa unitatea asta pentru GPS.
Si in plus tenteaza borfasii.
Mi se pare mai okay sa pui o unitate normala 1DIN cu fata detasabila si navigatorul pe parbriz cu o ventuza.
nick58
Mie mi-au furat cd-ul din Logan, dar sa mai am o scula de aia... wacko.gif am spargerea asigurata.
alexis
QUOTE(l_stoian79 @ 6 Mar 2012, 12:14)
fain montajul. Nu ti se pare incomod sa ai navigatia atat de jos pe consola? practic trebuie sa te uiti in jos daca vrei sa modific ceva la ruta, sau nu ti-e clara vreo ghidare vocala si vrei sa confirmi pe ecran pe unde trebuie sa mergi...
*


Nu este foarte jos si nici incomod. In plus sistemul de voice-over iti taie boxele pe fata ca sa-ti comunice ce ai de facut.

QUOTE(dizzy @ 6 Mar 2012, 13:08)
Ce mama ciorilor sunt asa scumpe unitatile astea?
Mi se pare prea jos pusa unitatea asta pentru GPS.
Si in plus tenteaza borfasii.
Mi se pare mai okay sa pui o unitate normala 1DIN cu fata detasabila si navigatorul pe parbriz cu o ventuza.
*


Receptorul GPS este montat pe mijlocul bordului, langa parbriz. Borfasii sunt tentati chiar si de 1DIN cu fata detasata. O alarma mai serioasa poate descuraja doritorii; ei in general merg pe varianta rapida de a procura ce au nevoie.
Navigatorul cu ventuza pe parbriz l-am purtat si eu ani de zile; concluzia mea a fost ca mai bine am vizibilitate buna.
In plus alegerea mea aduce si camera marsarier, DVD, TV, SD card, usb, conectivitate iPod. naughty.gif
criss_8923
exista duster cu navigatie? asa am auzit
zerookool
Din cate am citit este, pe varianta Renault Duster.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.