Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Parere pachet statie si antena
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
sorin1983
V-as ruga sa va dati cu parerea la aceste 2 produse daca stiti ceva despre ele... mentionez ca n-am nici o idee despre statii smile.gif Antena vreau sa fie fixa(in plafon mai exact) si as mai vrea sa stiu cat as putea sa tai din ea...

Antena:
Sirio - CB 27 SPECIAL
Antena mobila emisie-receptie 27MHz
Antena radio mobila CB27, 27-28,5MHz, imbracata in fibra de sticla SWR < 1,3, 181cm, putere continua/temporar : 300W/900W, greutate 430gr, cu montura fixa mufa "N" Pret: 73+tva lei

Statie:
INTEK - M-150
Statie Radio CB27
Statie radio mobila 27 MHz (CB27), INTEK, AM/FM, 4W, 13,8VDC
Pret: 230+tva lei

Merita asta de 4w sau sau caut de putere mai mare?
Per total e o alegere buna pachetul? Daca aveti alte pareri si alte recomandari va rog sa nu va abtineti smile.gif
M-ar interesa(pachet si instalare eventual) in jur de 300-400 lei.
Nu exclud nici achizitionarea second-hand.
contLord
Eu ti-as recomanda statia asta: "Cobra 19DX IV EU" am mers mult cu ea pe un boxer in schimb nu stiu ce antena avea, in tot cazul una lunga ca abia incapea inauntru ca nu o lasam afara smile.gif
yo4lhr
cam lunga antena aia; o sa arati ca troleul; glumeam, cauta o antena ceva mai mica, stiu eu, ceva sub 1,6m; eventual ML145 cea mult laudata/apreciata
eu am o chinezarie de 1,2m care merge excelent, DAR are montura cu surub+fluture ceea ce este un MARE dezavantaj in timp

parerea mea blush.gif
Dan P
Mie imi pare ok pachetul, pretul la fel. Ai squelch automat si difuzor frontal la statie, mai putin important alimentare 12/24v si roger beep. Intek -ul e o marca buna, chiar daca 150-ul e facut in China. Eventual poti lua in calcul si Intek 550 Power la 4 sau 12w cu/fara ecou, tot difuzor frontal, produsa in Thailanda, mai scumpa cu vreo 100 lei. Cobra 19 nu are squelch automat.
ipiq
din cate stiu eu sqeelchu automat merge numai in AM. deci daca stai pe 22fm 99% din timp nu te ajuta cu nimic.
sau stiu eu gresit? smile.gif
eu la masina am intek M100 (ala cel mai banal) si o antena mica de 20 de cm cu baza magnetica. isi fac treaba decent amandoua. antena merge +210 km/h ca nu o ia vantu' biggrin.gif
la camion trebuie sa iau sapt asta ceva mai de doamne ajuta. cred ca statia ramane tot intek m100 ca e cea mai ieftina dar ma orientez la o antena calumea de 1,6m cu printere surub-fluture.

==> go for intek!

stima!
Dan P
Squelch-ul automat merge si la FM, M-100 e OK, numai ca nu are. In schimb e mica, fiabila, ieftina. Mie mi-a placut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.