Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Chedere Dacia Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
justmechiry
Chederul din partea soferului s-a rupt ,cam vreo 10 cm din el , si as vrea sa schimb toate chederele : usi , haion .Vreau sa schimb pe toate deoarece masina trancane destul de urat , mai ales la gropi , asta si dupa ce i-am schimbat toate consumabilele gen amortizoare , arcuri , pivoti , bucse , bielete , rulmenti etc. Ma poate ajuta cineva sa mi spuna unde as putea gasi chedere pentru slz? In Iasi ar fi cel mai bine , insa daca nu undeva de unde as putea cumpara online . Ms anticipat
vallyyy
Nu am auzit nici macar in Pitesti , aici la mama lor sa aiba chedere la vreun magazin ,stiu ca cineva la nova a cumparat sh ,la suportul ala de boxe de la haion iti recomand ,sa cauti chedere de usa (usa de apartament ,sunt unele subtiri cu banda adeziva deja aplicata) sa lipesti sub suport scapi de zdranganelile alea .....o sa-ti pun o poza mai incolo sa-ti arat la ce ma refer
justmechiry
Sh ce sa fac cu ele , sunt deja uzate si cea mai proata faza e ca din cate stiu piese ar trebui sa se fabrice 10 ani .... dar se pare ca nu , ti-as fi recunoscator daca vii cu o poza
paradox_utopic
bonmarc

http://pieseauto.bizoo.ro/vanzare/cat/2631...maxcat_id=26317
justmechiry
paradox_utopic ... am gasit cheder portbagaj s-ar potrivi sa cumpar acelasi cheder si pentru usi ?? Multumesc pentru link
cristianrobert
ai gasit cheder original? ca facaturi se gasesc peste tot am cumparat eu unul pt portbagaj si sta cascat haionul,am renuntat sa-l montez,este o porcarie.
vallyyy
QUOTE(cristianrobert @ 6 May 2011, 23:07)
ai gasit cheder original? ca facaturi se gasesc peste tot am cumparat eu unul pt portbagaj si sta cascat haionul,am renuntat sa-l montez,este o porcarie.
*




QUOTE(justmechiry @ 6 May 2011, 19:43)
Sh ce sa fac cu ele , sunt deja uzate si cea mai proata faza e ca din cate stiu piese ar trebui sa se fabrice 10 ani .... dar se pare ca nu , ti-as fi  recunoscator daca vii cu o poza
*



D-asta zic nu prea ai sanse sa gasesti pe original , ala de-l cunosc nu a cumparat el sh degeaba ,parerea mea e ca sa cauti sa-l schimbi doar pe cel problematic de la usa ,la haion ti-am zis la la suportul de boxe pui chedere de usa de apartament (pun poza cand ajung la masina).Nu se mai gaseste el cadrul motor , care vorba aia e un reper esential al masinii ,dar chederul
justmechiry
Inteleg , dar in cazul asta ce ma fac cu trancanelile , ca nu este doar de la suportul de boxe , ca l-am avut scos ,inclusiv tot din portbagaj , pentru a vedea cauza trancanelii ,si am observat ca e de la portbagaj.
vallyyy
Haionul in sine nu cred ca-l rezolvi fara niste chedere originale zdravene .Pentru suportul de boxe dupa cum ziceam chederele de usa de apartament(am facut si poze astazi).La solenza am la fel si s-au dus zgomotele ....E 3 lei metru de cheder din asta si are adeziv deja aplicat pe el
gabislz
Daca trancaneala e de la portbagaj poti incerca sa il reglezi din cele 2 picioruse de cauciuc care se pot infileta sau desfileta dupa cum doresti. Daca te supara zgomotul care il fac sculele sau ce ai in portbagaj,poti lipii ceva care sa etanseze polita de haion si in felul acesta reduci din zomote.Eu am lipit burete gri care izoleaza conductele de apa,cred ca acum 3 ani si inca rezista ,dar poti gasi si altceva .Daca erai din IASI puteam sa iti arat cum am facut eu.
andri1940
Tot pentru usa de la sofer mi-a trebuit si mie in urma cu doua satpamani si am gasit pe Dumbravei, in Pitesti original cu 51 lei.

Si erau destule...
justmechiry
Gabislz Eu sunt in iasi , n-am masina aici insa daca ai timp si vrei sa mi arati ce-ai facut mi-ar fi de mare ajutor... Iti las idu de mess daca vrei justmechiry@yahoo.com .

7 May 2011, 13:49:
vallyyy , multumesc pentru poze , o sa incerc sa fac si eu acelasi lucru .Respect!
Iulikk
Valy, chederele astea de "apartament" din ce material sunt facute? Sunt din burete sau din cauciuc?
vallyyy
Sunt facute dintr-un cauciuc moale ,mie mi-au placut in mod deosebit pentru ca sunt discrete si autoadezive
justmechiry
din ce reiese din poze , par ar fi din cauciuc...

7 May 2011, 16:39:
Problema la mn cu suportul din spate este ca e un pic cam rupt , datorita faptului ca am pus boxe pe el. Gaurit si pus boxe. O sa caut la dezmembrari unul bun , o sa renunt la boxe , in favoarea unora care incap in locul special amenajat si atunci o sa pun acel cauciuc autoadeziv , in speranta ca aceasta sa mai reduca din trancaneli .
O alta problema ar fi inchiderea usilor . Atunci cand inchid usa , face un zgomot destul de urat, fapt ce m-a determinat sa vreau sa schimb chederele , presupunand ca aceasta ar fi cauza .
vallyyy
Sa stii ca si la usi strict pentru sunet ,pentru etansare mai putin , m-am gandit tot la chederul asta sa-l aplic pe muchia usii .Inca nu am probat ,oricum urat nu arata pentru ca e ceva discret ,cred ca te-am innebunit cu el biggrin.gif ....Nu stiu eu i-am gasit utilizari ,dar inca nu le-am pus in practica , adezivul ala al lui adera mult mai bine pe tabla decat pe plastic ,adica nu ar fi probleme de dezlipire sau ceva ,totodata l-am folosit cu succes pentru un rezolvarea unui "greieras" enervant
justmechiry
O sa cumpar si o sa probez... La 3 lei metru se merita sa pun toata masina:)) . Deci o sa incerc si o sa revin cu concluzia. Asta peste vreo 2 saptamani ca sunt la facultate acum .Multumesc !
cristio_79
Oare cele de Logan nu se pot adapta?
ramsen
chederele de solenza de la usi,parbriz,luneta si portbagaj singura fabrica care le produce in STAS -ul original care il cere uzina este VM Comp ...cheder portbagaj la magazinul lor costa 35 lei buc...am cumparat eu si este super OK...
justmechiry
Ramsen si unde putem gasi ?
vallyyy
Pai colegul zice din Pitesti , se gaseste pe Dumbravei ,firma VM comp din ce se pare are sediul la Stefanesti Arges , nu stiu daca se poate da comanda direct de pe site http://www.vmcomp.ro/index.php?pagina=contact.php
justmechiry
Le-am trimis un mail . Ms!
cristio_79
Din ce am vazut eu, astea de VM sunt niste panarame. Se taseaza imediat. Mai bine dau de 3 ori mai mult pe un cheder de masina straina si le adaptez. Deocamdata nu am probleme cu cele de la usi, de 2-3 ori pe an dau cu un spray special pentru cauciucuri si se mentin foarte bine. La portbagaj am pus unul de SRN ca nu am gasit pe nicaieri de SLZ si deja ma bate gandul sa-l pun inapoi pe cel vechi. Nu intra apa, dar arata ca naiba.
mihai1205
readuc in discutie acest subiect legat de chedere.
se mai gasesc pe undeva? ma refer la cele din punct de vedere calitativ.
din acestea de la VM se merita sau nu pana la urma. vad ca pe site-ul lor apare ca parteneri dacia,renault,volvo,fiat..
cgc64
dar poti sa le dai un telefon sa vezi daca mai fac si la care magazine distribuie.
shooter21
ati mai gasit chedere bune?
imi trebuiesc si mie pentru usile fata......multumesc!
Iulikk
Am gasit eu la un magazin de piese auto. 50 de lei bucata.
shooter21
daca ar fi de uzina....dar cred ca cer prea mult smile.gif
Maskatu
De uzina sau de srl, este foarte scump.
Iulikk
Oricum e mult mai ieftin decat sa iti șuiere vântu'-n freza.
COSMIN-uau
40 ron bucata
shooter21
nu am gasit decat de VM Comp...39 lei
am avut drum la Mioveni
neacsugabrie
Alea de usi de la VM sunt bunicele.Problema e cu cel de portbagaj.Apropos.Oare cat de lung este chederul portbagaj Logan break?Ca forma si textura seamana cu cel original de Solenza.
NKVD
Am luat eu cheder de portbagaj original de Renault din Pantelimon...70 ron. primul magazin pe partea dreapta cum te duci spre Cora...
shooter21
aveau cumva chedere de uzina si pentru usi?
NKVD
aveau si de usi dar nu erau originale la 40 ron.
Zaphod
Acum am comandat de la VM Comp si le livreaza prin curier, 85 lei + curier (aprox 30 lei) pentru usile fata. Dupa ce imi vin revin cu o parere despre calitate.
BLUE R 19
Parerea despre calitate o vei putea avea la o perioada...dupa utilizare, cand vei da ochii cu ele este irelevant.
Zaphod
Corect...dar am citit mai sus pareri destul de impartite despre presupusa calitate a lor...firma a fost subcontractor direct pentru chedere la linia de asamblare, deci am putea spune ca sunt "echipament de prim montaj"...ramane de vazut daca si-au pastrat standardul de calitate...chederele de pe masina sunt originale, de 12 ani...au tinut destul de bine pana acum...
danygaro
Si la mine, culisele de la usile spate s-au cam labartzat, motiv pentru care le-am schimbat anul trecut. Au costat in jur de vreo 25 lei/buc.
Chedere de la usi inca sunt ok, le-am tot dat cu silicon, sunt inca moi si elastice. Nu intra apa. in schimb cel de la parbriz ... imi cam face probleme. Cand ploua, uneori mi se scurge un mic firicel de apa, si se prelinge in dreptul pedalelor. Functie de cum bate ploaia, nu mereu.
O sa bag niste silicon sau aveti alte idei, solutii ...???
Zaphod
QUOTE(danygaro @ 7 Mar 2016, 20:27)
Si la mine, culisele de la usile spate s-au cam labartzat, motiv pentru care le-am schimbat anul trecut. Au costat in jur de vreo 25 lei/buc.
Chedere de la usi inca sunt ok, le-am tot dat cu silicon, sunt inca moi si elastice. Nu intra apa. in schimb cel de la parbriz ... imi cam face probleme. Cand ploua, uneori mi se  scurge un mic firicel de apa, si se prelinge in dreptul pedalelor. Functie de cum bate ploaia, nu mereu.
O sa bag niste silicon sau aveti alte idei, solutii ...???
*



Eu am avut aceeasi problema dar pe dreapta...pe pres aparea o mica balta dupa o ploaie mai zdravana...am fost la mecanicul care se ocupa de masina (nu ca nu as fi capabil si eu sa umblu in ea dar nu am spatiu si nici scule adecvate) si mi-a rezolvat cu un tub mic bagat pe sub cheder pe exteriorul parbrizului...postez maine o poza daca e...poate se rezolva si la tine asa. "Reparatia" asta a fost facuta acum aproape 1 an si nu am mai avut probleme.
Zaphod
Cum am promis...pozele cu "reparatia" de la chederul parbrizului...sper ca te ajuta
Bicicleta galbena
Da' nu mai bine bagai niste silicon transparent, de acvarii, si renuntai la tevile alea?!?



Zaphod
M-am gandit si eu la asta dar pana acum nu am avut nici o problema si au supravietuit si iernii...oricum vreau sa schimb parbrizul si automat trebuie sa schimb si chederul...asa ca numai are rost sa bag silicon acum...vedem dupa...
danygaro
Am ”siliconat” parbrizul de jur imprejur, cu simt de raspundere, cum am vazut ca a facut cineva pe un topic al Supernovei. Atat pe desupra la contactul dintre cheder si tabla, cat si la cel dintre sticla si cheder. Am prins intre timp, doua ploi zdravene. Nu am sesizat nicio scurgere. Si inainte, abia se scurgea un firicel de apa, si asta doar cand ploua dintr-un anumit unghi.
Personal, nu cred ca se mai gasesc chedere si in general cauciucăraie pentru SLZ. Iar ce exista ...au o calitate cam indoielnica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.