Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat lichid de racire intra la Solenza Diesel?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
vili
Saptamana trecuta mi s-a spart un furtun de la racire. Forta majora m-a obligat sa adaug 3 litri de apa dupa ce am reparat provizoriu. Rezulta o concentratie de 25%(la 6 litri lichid, cat scrie in carte ca incape).
Astazi am golit instalatia, am taiat furtunul in zona in care fusese ros de furca ambreiajului(atentie, verificati daca sta bine furtunul, in caz contrar, mai legati-l cu ceva, cum am facut eu dupa patanie...) si l-am imbinat cu un niplu de bronz de juma de tol, din ala pt instalatii sanitare, fixand capetele furtunului pe niplu cu coliere.
Pentru golire, am desfacut colierul cu surub dinspre intrarea in pompa(partea de jos, unde da si iesirea din radiator). Am lasat surubul de purjare deschis, am inceput sa torn lichid si l-am inchis dupa ce a curs prin el lichid fara intreruperi, semn ca se cam dusese aerul.
Am lasat motorul sa functioneze pana s-a declansat ventilatorul, timp in care, conform cartii, se purjeaza automat aerul din instalatie. Dupa toata operatiunea, constat ca mi-au intrat numai 5 l de lichid, concentratie 50%(in borcan este imediat sub semnul de maxim).
In carte scrie ca intra 6.
In acest caz, sa inteleg ca ramasese in instalatie 1 litru cu concentratie 25%?
Daca este asa, acum am o concentratie de aprox 46%.
Rog pe cei care au schimbat lichid si stiu sigur, sa-mi spuna cat intra, sa stiu daca trebuie sa mai completez cu lichid nediluat pentru refacerea concentratiei de 50%.
Ar insemna cam 240 ml concentratie 100%? In carte scrie ca la 50% merge pana la -40 gr, iar la 48%, pana la -33.
HUMMER H1
la suvul meu care are acelasi motor intra 6 l de lichid de racire
dorelus
Eu în șapte ani de când am mașina am schimbat lichidul antigel doar o data acu vreo doi ani. Au curs aprox 4 litri, am desfăcut futunul de jos de la radiator și de la pompă. Am suflat și cu compresorul, nu a mai ieșit mai mult. Tot atâția litri au intrat.
Lichidul antigel arata și arată bine în borcan, nu mai este chiar verde dar nici închis la culoare. Așa că nu umblu la el decât în caz de avarie a instalației.
Aritmetica ta mi se pare corectă vili , -33 gr.C e deajuns de bine,dar pentru liniștea ta mai pune 100-200 g antigel concentrat în borcan.
Asta dacă mai ai vre-un rest.
Sper că ai pus Glaceol.
vili
Glaceol Rx tip D. Dupa ce am desfacut colierul, am apasat furtunele sa aiba partea libera cat mai jos si sa aiba scurgere dinspre partea inferioara a radiatorului. Nu pricep unde a ramas lichidul, ca avea doua prize de aer, si prin borcan si prin surubul de purjare.
Sa vad daca in mers mai scade. Daca nu, adaug antigel concentrat, sper sa nu dauneze o concentratie cu 2-3 procente mai mare, ca n-o fi farmacie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.