Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: saxofon
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
dan supernova
Buna ziua , de cateva zile sa fisurat rau de tot saxofonu ...si am fost la cteva magazine de langa mine nu aveau acest saxofon ,mam uitat pe net nu am gasit ...stiti vreun magazin care are ? smile.gif multumesc ,toate cele bune
elvis&ionut
dute la dezmembrari
acolo au sigur
N E S
E totusi ciudat ca in constanta se gasesc...uita-te pe forum ca erau cativa colegi care dezmembrau supernove...poate ai noroc.
dan supernova
nu pentru supernova imi trebuie am uitat sa specific eu este pentru dacia 1300
de la dezmembrari sau remat nu vreau sa iau pentru ca nu stiu cat de bun este si acela , vreau unu nou smile.gif

15 May 2011, 15:45:
este primu din partea stanga a pozei
ghitza
Ala eu stiu ca nu il cheama saxofon ci tub coborare primar in fine nu asta conteaza sar trebuie sa se gaseasca ma mir ca nu se gaseste intra pe bestautovest.ro ca au sigur uite am cautat eu http://www.bestautovest.ro/saxafon-berlina-campulung.html bafta
dan supernova
ghitza multumesc ...mam uitat magazin ueste din arad , sa mai caut prin bucuresti poate gasesc daca nu voi comanda de acolo si sa mil trimita prin curier sau posta .
ghitza


<span class='edit'>16 May 2011, 10:16:</span>
prin curier acuma nush ce firm(DHL asa ceva nush exact )u nte costa mai mult de 25 roni transportu.le dai un telefon si ii intrebi cat te costa sa fi sigur
Adrian_Boy
Campulung ce inseamna... Conex?
ydaniel
nu e un srl in campulung care face tobe de aro si dacie.
conex e iasi.

http://www.lapromet.ro/piese.html
sorin1983
si ce are un d-ala de la dezmembrari?
bashtalu
ala de la dezmembrari poate sa fie fisurat, daca nu ai posibilitatea verificarii mai bine iei unul nou. pe unu de borla am dat eu 65 de lei,nou, l-am gasit la un magazin pe la apusului din intamplare
dan supernova
cu saxofonu am rezolvat am gasit de campulung la magazin de pe pantelimon , 45 ron , urmeaza sa il montez saptamana aceasta smile.gif sper sa nu ma chinuie mult smile.gif)
Adrian_Boy
Astept reactiile dupa montare, mai exact cat de bine se potriveste, pentru ca cele de conex, sunt facute din ochi.
razvan1985
poate ai sa fii uimit,dar am montat acum cativa ani unul de conex,si a picat f bine. ps:nu sunt fan conex/asam,sunt mizerii,dar e la noroc,bafta tuturor in proiecte.
Adrian_Boy
Decat la noroc, mai bine la sigur biggrin.gif
G I M
Lasa ca am luat eu tub coborare pentru nova de Conex si e mult mai solid decat cel de Borla. Tot traseul l-am schimbat acum 2 ani (in afara de tubul de tubul de coborarea care a fost de Conex totul a fost de Romcat Borla), ce e de Borla a ruginit ca naiba, in schimb tubul de coborare arate foarte bine.
dan supernova
eu inca nu lam pus ..nu mia permis timpu ..sper ca in viitorul apropriat sa il schimb ,am mai mers cu el asa , acu ma preocupa alta problema mai serioasa ,un soclu de becu de stop imi face figuri nu imi sta becu si daca il tin cu mana apasat si am pozitile aprinse imi sta aprins puternic ca si cum as ave frana apasata :| ,
dan supernova
ieri am incercat sa schimb saxofon ,nu am reusit smile.gif) am scos tot traseu de la saxofon pana in spate ,am dat scutu jos ,si ala de aer de la mtor smile.gif si nu inteleg cum este prins saxofonul de galerie :| parca este 3 suruburi dar au capetele taiate smile.gif cum sa desfac saxofonu de pe galerie ?
ghitza
Cum bine zici are 3 suruburi care il prinde de galeria de evacuare,p esub ea cu un prelungitor pus pe un criket si cu un cardan ca e pozitia dracului acolo la 2 suruburi si incerci sa le desfaci ,daca merge esti fericit daca nu va trebui sa desfaci galeria de pe chiulasa si sa scoti cu tot cu saxofon pe sus si pe urma te descurci tu,e treaba dracului dar asta e ce sa faci.bafta smile.gif
Adrian_Boy
Mult spray antigripant pe acolo, cum zice ghita, te bagi sub ea si cu un prelungitor incerci sa desfaci piulita, probabil la tine ca si la mine, vechimea si mai ales rugina au facut indescifrabila mecanismul de dezasamblare a saxofonului.
ydaniel
daca la montajul precedent se puneau piulite si seibi de cupru si pasta antigripare,nu mai era nici o problema cu demontatu.
maho
Sa-nviem nitel topicu'.
Intrucat saxofonul da semne de slabiciune, m-am pus pe cautat, si-am gasit deocamdata vreo 3 variante: Orizont s.a Campulung, Prompter (cica tabla aluminizata) si... evident Conex.
Ceva experiente cu respectivele, recomandari? Varianta custom din inox n-o agreez, inoxul se "arde" la temperaturi de-alea.
BN64FLO
Am intermediara de Prompter, diametru parca putin mai mare decat Conex, grosuta in carne, lucrata frumos...coafura rezista de anul trecut din Iunie
Adrian Frigo
Recomand cu cea mai mare caldura sufleteasca posibila PROMPTER!!!

Aia de Orizont e o si mai mizerie ca cea de Conex...
maho
QUOTE(BN64FLO @ 9 Apr 2019, 18:58)
Am intermediara de Prompter, ...coafura rezista de anul trecut din Iunie
*


Ma interesa strict saxofonul, ca toba (traseul complet) o am si eu din tabla aluminizata (de la Stelco), de 6 ani. Fasaitul e pe langa imbinari, restul e ok deci in principiu sunt multumit cu tabla "aluminizata".
Cred ca intai ii contactez pe aia de la Stelco sa vad daca nu produc cumva si saxofoane, si daca nu, iau de Prompter.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.