Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vibratii directie pe viraj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
Pages: 1, 2
balcanic
Nu stiu daca sa mai discutat despre zgomotul aparut cand esti in viraj (in special cu rotile virate in stanga) pe piatra cubica sau pe spartura?
Problema se manifesta astfel : pe suprafete de macadam sau piatra cubica , numai atunci cand virez stanga sau dreapta ( se aude mai tare cand virez stanga ) aparte un zgomot si o vibratie in volan. Vibratia se simte pana in podeaua masinii dar numai pe viraj. Daca rotile sunt drepte nu apare acest fenomen.
Problema vine de la tija de la volan cea care intra in podeaua masinii , daca trag de ea in stinga si in dreapta bineinteles cu volanul luat putin stanga se constata ca la acest nivel se aude zgomotul /vibratia. Cu rotile drepte nu apare acest zgomot.
Am fost si la service si au constatat si ei aceasta problema si au zis ca este joc anormal al casetei de directie. A ramas sa se comande o caseta de directie si sa o inlocuiasca.
A mai avut cineva aceasta problema?
danielst
Intradevar, s-a mai discutat si in alt topic despre acest zgomot, si eu l-am observat la masina mea (il localizez undeva la tija/nuca coloanei de directie) dar la mine nu e un joc detectabil la acea tija (am verificat si eu nu doar ce a 'decretat' nenea mecanicu'). Chestia asta am observat-o acum cateva luni si doar la viteze mici si denivelari repetate de genul limitatoarelor transversale de viteza dinainte de trecerile de pietoni sau curbe periculoase.
Cand imi fac timp o sa revin si eu la service pentru o noua verificare.
balcanic
La mine se simte exact la baza de jos a coloanei volanului, unde este si surubul de prindere. Daca apuci cu mana de acolo cu rotile virate si misti se simte bine jocul.
cristic1982
Este o problema la caseta de directie... si eu am reperat-o pe masina mea de cateva luni.
Singura solutie este schimbarea casetei, dar nu garanteaza ca noua caseta nu va mai avea problema.
tzeegunoo
Dupa schimbarea casetei, zgomotele reapar dupa 1000 de km. Dacia probabil ca nu va face nimic pana nu se va incolaci vreunul dintre noi in jurul unui copac.
EUGEN2008
banuiesc ca orice masina trepideaza pe piatra cubica si pe liniile de tramvai , e normal caseta si coloana de directie sa absoarba din trepidatii ca doar nu se stinge tot in arcuri si amortizoare . Iar in viraje intotdeauna cu cat cremaliera iese mai mult din caseta cu atat incepe sa trepideze mai tare in zona respectiva. Exact ca la o antena telescopica , adunata e mai rigida decat intinsa , logic, nu? Nu cumva e un joc normal in conditii de exploatare extreme?
cristic1982
Jocul in caseta care genereaza acest zgomot nu este normal. Aceasta este o problema care exista si la Logan din cauza furnizorului casetei de directie.
Din pacate, momentan nu exista o solutie infailibila.
Nu exista risc securitar, singura problema este zgomotul.
D-Ice
Orice joc sau zgomot anormal la caseta implica schimbarea ei in garantie. Eu am schimbat 2 pe garantie, asa ca stiu ce vorbesc. icon_mrgreen.gif Suspectezi ceva, reclama pe garantie si se rezolva. Simplu. smile.gif Nu se joaca nimeni cu directia.
balcanic
Sincer, asa face masina de noua. Abia acum tot cautand sa vad de unde face acest zgomot am descoperit acest joc. De accentuat nu s-a mai accentuat, dar nici placut nu este cand treci peste ceva denivelari sa auzi hodorogind.
Acum astept sa vina caseta noua si sper sa fie ok.
Sper sa nu fie probleme pe la montaj excl.gif , adica sa nu dea buleala.
Ma gandesc ca totusi este un defect al casetei, ....., daca rotile nu sunt virate ,nu simti si nu auzi nici un zgomot dar daca treci prin acelasi loc virat apar zgomotele( asta chiar daca mergi incet).
luciango
"balcanic" in afara de ce s-a spus aici cred ca ar fi bine sa verifici si planetarele fata. S-a mai auzit ca unora le fac ca la vechile dacii si s-ar putea sa fie si la tine aceeasi problema.
balcanic
Am sa fac o verificare si la planetare. Cu masina suspendata daca tragi de roti , nu are joc din bieletele de directie. Joc pare sa aiba doar din coloana de directie ( unde se imbina coloana cu caseta).
tzeegunoo
QUOTE(D-Ice @ 18 May 2011, 20:27)
Orice joc sau zgomot anormal la caseta implica schimbarea ei in garantie. Eu am schimbat 2 pe garantie, asa ca stiu ce vorbesc. icon_mrgreen.gif Suspectezi ceva, reclama pe garantie si se rezolva. Simplu. smile.gif Nu se joaca nimeni cu directia.
*



Eu am schimbat doar una pe garantie , pe a 2-a nici OPC-ul nu i-a convins sa o mai schimbe. Deci, nu se joaca nimeni cu directia, mai putin Dacia.
bobo77
Mai tu ai logan...poate si cei cu dusterul au voie sa schimbe 2 casete ca e masina mai scumpa...
EUGEN2008
pai si atunic care e rostul daca pui alta caseta si face la fel din prima zi?
balcanic
Acum nu stiu daca nu cumva asa or face toate( adica sa aiba acel joc).
A mai gasit cineva acel joc , deci si zgomot venit de la acel joc?
Squirrel
Dacă face de nouă, atunci este defect de proiectare…
balcanic
Squirrel- ai si tu aceasta problema?
IRONICK
QUOTE(bobo77 @ 19 May 2011, 21:43)
cei cu dusterul au voie sa schimbe 2 casete ca e masina mai scumpa...
radmasa.gif
EUGEN2008
dar e alta caseta decat pe berlina sau nu?
Squirrel
Înclin să cred că nu…fie sunt acaparat de peisajele de pe traseu, fie sunt foarte nesimțit .
D-Ice
QUOTE(tzeegunoo @ 19 May 2011, 10:46)
Eu am schimbat doar una pe garantie , pe a 2-a nici OPC-ul nu i-a convins sa o mai schimbe. Deci, nu se joaca nimeni cu directia, mai putin Dacia.
*


Uite ca Renault France au fost de nota 10. Eu cred ca si Dacia rezolva probleme de genul asta daca ai acte si argumente solide. OPC e vax, nu sunt in masura sa dea o solutie tehnica.
bobo77
Cum rezolva mai dacia? zicand ca-i zgomot tehnologic...
D-Ice
Zgomotul tehnologic e una, troncaneala e alta. Casetele defecte sunt foarte zgomotoase, mai ales iarna la rece.
bobo77
Mai citeste dracu inainte sa raspunzi, daca casetele au de noi la anumite loturi acest zgomot si dacia refuza sa schimbe pe garantie, motivand ca functioneaza normal caseta, doar este zgomotoasa dar nici acest zgomot nu depaseste nu stiu ce rahat si este vorba fix chiar de troncaneala de care spui tu...
D-Ice
QUOTE(bobo77 @ 22 May 2011, 22:42)
Mai citeste dracu inainte sa raspunzi, daca casetele au de noi la anumite loturi acest zgomot si dacia refuza sa schimbe pe garantie, motivand ca functioneaza normal caseta, doar este zgomotoasa dar nici acest zgomot nu depaseste nu stiu ce rahat si este vorba fix chiar de troncaneala de care spui tu...
*


No coment!
pavel diaconu
am duster dci 110 cp laureat.am facut revizia la 15000 km apoi dupa un drum facut din Vrancea pana la Iasi am auzit un zgomot care s-a repetat si s-a accentuat cand viram la dreapta.Imediat am mers la service si dupa o proba au constatat ca planetara din dr fata are burduful defect si ce m-a contrariat f.f. mult este ca direct fara ezitare,au zis ca vina este a soferului.Mentionez ca constatarea au facut-o la 17000 de km.S-a mai intamplat cuiva asa ceva?
D-Ice
Ce firma sunt, ca sa ne ferim de ei? Ti-au refuzat reparatia pe garantie? Daca da, sa dea scris motivul. Burduful de planetara se rupe datorita uzurii (nu e cazul la 17000km) sau montaj defectuos.
bobo77
@pavel diaconu fa constatrea la ei la service cu nr de inregistrare si cere sa-ti dea in scris ca este din vina ta. Trimite un e-mail la vocea clientului si daca e nevoie fa si o reclamatie la OPC.
D-Ice
QUOTE(D-Ice @ 28 May 2011, 12:14)
Ce firma sunt, ca sa ne ferim de ei? Ti-au refuzat reparatia pe garantie? Daca da, sa dea scris motivul. Burduful de planetara se rupe datorita uzurii (nu e cazul la 17000km) sau montaj defectuos.
*




QUOTE(bobo77 @ 28 May 2011, 22:38)
@pavel diaconu fa constatrea la ei la service cu nr de inregistrare si cere sa-ti dea in scris ca este din vina ta. Trimite un e-mail la vocea clientului si daca e nevoie fa si o reclamatie la OPC.
*



excl.gif
pavel diaconu
luni m-au programat pentru a fotografia dusterul vor trimite apoi fotografiile pe email cred ca la Pitesti si agentul care se ocupa cu garantiile va da verdictul. revin cu detalii.

30 May 2011, 16:07:
au fotografiat-o si rezultatul a fost urmatorul:CAUZE EXTERNE SI NU FACE OBIECTUL GARANTIEI. Am vorbit cu cei de la vocea clientului care mi-au spus ca-mi vor da un rasp. in 24 ore
klaus
Sa-ti arate unde scrie in manualul de utilizare cum trebuie sa conduci ca sa nu existe "cauze externe"pentru probleme la burduful planetarei.
Daca nu pot arata asa ceva in manualul de utilizare, nu poate fi invocata vina conducatorului auto.
Eu as sustine ca a fost defect de montaj, pentru ca nu am actionat asupra burdufului decat in mod normal, presupus de conducerea autovehicului conform cu manualul de utilizare si utilizarea normala a unui astfel de produs.
D-Ice
Poti sa pui niste poze clare, facute de aproape? Sa ne dam si noi cu parerea.
pavel diaconu
am primit raspunsul de la vocea clientului care mai degraba s-ar numi vocea daciei si mi-au spus ca si mecanicii de la service "cauze externe" .Astia sunt hipnotizati in a folosi termenul acesta si chiar cineva de la un alt service decat "DAC PANCIU" mi-a confirmat ca este o expresie bine cunoscuta. Nu mi-au dat nici o lamurire cu privire la aceasta defectiune si doamna de la vocea clientului mi-a zis ca asta i s-a transmis sa-mi spuna .Nici macar nu mi-a dat lamuriri cineva de specialitate .Vrea cineva "PRAFUITORUL" care-i praf din nastere?
EUGEN2008
da, ar fii bune niste poze clare, presupun ca , virgula, "cauze externe" se refera ca e intepat burduful de ceva , daca ai luat o creanga sau o sarma pe drum si s-a taiat burduful nu prea ai ce pretentii sa ai la garantie , nu trebuie sa scrie cum sa mergi cu masina cum zice klaus , ca daca ti-au gasit urme clare de zgarieturi "externe" nu prea ai ce obiecta. Nu poti sa te legi la infinit de ce scrie si nu scrie in ghid , ca de exemplu nu cred ca scrie ca -Dusterul nu e vehicul subacvatic- si daca nu scrie banuiesc ca nu merita sa incerci sa treci pe langa pod doar ca sa demonstezi ceva radmasa.gif
klaus
La Duster prin insasi definitia lui utilizarea "normala" presupune posibilitatea de "off-road" (mai subtire, dar off-road).
O sustinere ca e de la o creanga sau asemanatoare, din folosirea pe drumuri necorespunzatoare inseamna ca e inselaciune la vanzarea produsului ca nu a fost conceput pentru ceea ce i se face publicitate (si anume polivalenta fata de o berlina)
danielst
fara suparare @klaus dar asta e o interpretare foarte relaxata. Si in oras poti calca pe o creanga sau sarma care sa-ti intepe burduful, la orice fel de masina, suv sau nu... nu cred ca o sa-ti schimbe cineva burduful ala in garantie.
klaus
Aici e vorba de "burduf intepat"?
Ca eu am impresia ca e vorba de "burduf iesit din colier"
La iesirea din colier de unde e dovada ca a fost factor extern si ca nu a fost colierul strans prost?
D-Ice
POZEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CA FARA ELE VORBIM SA NE AFLAM IN TREABA. smile.gif
pavel diaconu
cand au ridicat masina ,burduful era iesit din colier pe o portiune de 1 cm apoi un mecanic a scos restul de burduf cu o surubelnita ,cu mare usurinta .Ar fi trebuit sa- l fi lasat asa si sa faca poze sa le trimita la mioveni . in cartea de garantie se spune clar ca intre alte obligatii (la reviziile tehnice ) serviceul tr sa controleze starea burdufurilor fata si spate .Eu am fost la revizia de 15000 si la 17000 problema Cat despre sarme sau crengi cade ,traseele folosite focsani Iasi Focsani Bucuresti vidra livezile si cine a avut o astfel de problema Aceleasi drumuri au fost folosite de mine timp de 11 ani cu o dacia 1310 si am dat-o la remat cu 134000 km si cu o planetara originala iar pe dr am schimbat-o la80000km si ce drumuri au fost si cum sunt acum . cinstit regret mult alegerea facuta Intre timp am mai facut 800 km nu va spun ce urat face cine isi bate joc de 17000eu si nu-si protejeaza masina?Si uitati-va pe unde a fost testat dust. pt a atrage clientii ? dar bine a zis cineva ca la traseul respectiv "au adus vreo 10 dustere si filmul trucat ca fiind un duster Am fost la opc ,sa vedem ce iese. Iar poze voi face vineri ,sa-mi spuna cineva cum se pot da pe forum.
danielst
am citit mai tarziu ca era burduf iesit.
In cazul asta eu cred ca trebuie sa mergi mai departe cu plangerile (Dacia, OPC) pentru ca un burduf prins cum trebuie la montaj in colier n-ar iesi la nici un factor extern (accidental, ca nu cred ca te-ai apucat sa-l scoti cu surubebita) fara sa se rupa (intepe).
Tre sa le explici la aia de la uzina ca scoaterea totala cu surubenita a facut-o 'Dorel' la service.
EUGEN2008
Dar colierul in ce stare era? Ca banuiesc ca e tot colier de unica folosinta ca la logan , colier care trebuie sa fi fost rupt ca sa permita iesirea burdufului de pe gulerul capatului de planetara. Ca daca a plesnit colierul atunci intr-adevar e greu tare de realizat minunea asta cu sarma si crenguta
P-A-C-O
QUOTE(bobo77 @ 21 May 2011, 18:30)
Cum rezolva mai dacia? zicand ca-i zgomot tehnologic...

ce nu-telegi domne' .... e prea scump sa puna oamenii o greutate de cauciuc pentru a elimina vibratiile sleep.gif

QUOTE(bobo77 @ 28 May 2011, 21:38)
@pavel diaconu fa constatrea la ei la service cu nr de inregistrare si cere sa-ti dea in scris ca este din vina ta. Trimite un e-mail la vocea clientului si daca e nevoie fa si o reclamatie la OPC.

la WC face degeaba, mai degraba faci intai la OPC si apoi la WC atasandu-le atat PV de la service cat si pe cel de la OPC wink.gif
D-Ice
OPC sunt varza, ca sa ai succes cu reclamatia la ei iti trebuie expert autorizat, si costa mai mult decat amaratul de burduf. Daca te duci si cu constatarea de la service, pe aia or sa o ia in consideratie, si tot tu ramai cu buza umflata. Cea mai buna solutie e alt service, solicitare de reparatie pe garantie, si mai mult ca sigur ca va avea succes. Sau reclamatie la Renault France, insotita de numele service-ului cu pricina. Si nu de tampit ziceam de poze, acum erau perfect utile. Cei de la service nu trebuiau sa se bage sa dea jos burduful, acum ar fi fost buni de plata.
bobo77
QUOTE(D-Ice @ 5 Jun 2011, 09:15)
Sau reclamatie la Renault France, insotita de numele service-ului cu pricina.
*


Cum sa trimita reclamatia? vorbesc serios.
EUGEN2008
sa presupunem ca exista undeva disponibila o adresa de mail ....are vre-o relevanta? Adica nu tot de la Dacia a venit raspunsul negativ? Ca daca-i dadea Dacia burduf ei plateau burduful si nu service-ul in care s-a reparat masina. Si daca Renault France s-ar implica si ar da burduf tot din banii lor ar lua! In fine....ce-ai mai rezolvat Pavel?
D-Ice
QUOTE(bobo77 @ 5 Jun 2011, 22:37)
Cum sa trimita reclamatia? vorbesc serios.
*


Aici. In English, ca nu cred ca se baga la Google Translate. Dar reclamatia sa fie insotita de poze, serie si numar constatare service, si descriere exacta a evenimentelor. Altfel nu te baga in seama.
QUOTE
sa presupunem ca exista undeva disponibila o adresa de mail ....are vre-o relevanta? Adica nu tot de la Dacia a venit raspunsul negativ? Ca daca-i dadea Dacia burduf ei plateau burduful si nu service-ul in care s-a reparat masina. Si daca Renault France s-ar implica si ar da burduf tot din banii lor ar lua! In fine....ce-ai mai rezolvat Pavel?

In momentul in care te ridici in picioare si iti ceri drepturile stabilite prin contract, nu te vor mai trata ca pe maimute. Nu e vorba de valoarea infima a amaratului de burduf ci de faptul ca indiferent ca pe firma scrie Dacia, Renault, Skoda, sau ce vrei tu, angajatul roman de la director la paznic te trateaza cu fundul. Atunci e timpul sa le informezi superiorii straini de apucaturile "romanesti" ale colaboratorilor lor de la Romania. De aia le e frica lor, nu de OPC, RAR sau alte autoritati. Astia sunt vax, telefonul dat unde trebuie aranjeaza tot. Cu strainii in schimb nu le merge. Aia vor cifre cu plus si clienti multumiti. No complaints!
bobo77
Te-am intrebat pentru ca se zvoneste ca e-mailurile trimise catre reno franta sunt redirectionate inapoi fie la dacia fie la reno asa se zvoneste...
D-Ice
Asa si e, numai ca diferenta, cel putin in cazul meu, a fost ca a doua oara madam de la capatul celalalt a fost deosebit de amabila si si-a dat concursul ca sa se rezolve problema. Si s-a rezolvat. Prima data m-a trimis la plimbare din start. icon_mrgreen.gif
Squirrel
Măcar de ne-ar trimite la plimbare cu rezervorul plin…
balcanic
Am inlocuit caseta de directie si deocamdata se pare ca am schimbat de acele trancanituri pe viraje( pe macadam). Am inlocuit si rulmentii ...aveau joc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.