Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1305 cu AC
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
GL 01 NJL
Exista dacia 1305 cu AC ? Am auzit undeva ca ar fi si mai vazusem scriind pe una .. Are cineva? Vreo poza ceva?
Cioby92
Da au existat dacii papuc cu AC, s-au montat instalatii de AC doar pe masinile cu motor pe benzina si din cate stiu erau pentru export dar se vindeau si in tara.
argon
Una singura am vazut mai demult, aerul nu mergea, si nu avea cine si cu ce piese sa-l repare, personal mi s-a parut o tiganie instalatia, parea montata artizanal in spatele blocului, desi era de fabrica. Motor 1.6 injectie mono, ca nova Gti.
GL 01 NJL
QUOTE(Cioby92 @ 17 May 2011, 15:17)
Da au existat dacii papuc cu AC, s-au montat instalatii de AC doar pe masinile cu motor pe benzina si din cate stiu erau pentru export dar se vindeau si in tara.
*


Exact asa scria la cea care am vazut-o eu 1.6i A/C ,credeam ca e un kitch pus de el .. Vad ca e adevarat ! Stiu ca doar la cele pe benzina , ca doar 1305 sunt papucurile pe benzina si 1307 sunt cele diesel !
HUMMER H1
Are un vecin deal meu pe papucul de la firma ac din fabrica si functioneaza chiar bine din cate mia spus iar 1305 sunt cele cu doua locuri iar 1307 cele cu 5 iar la cele cu 5 locuri diesel (cel putin la mine )e trecut in certificat Double cab smile.gif
bolidu
Pai atunci roaga-l sa te lase sa ii faci si tu cateva poze la instalatia de ac, butonul din interior si toata masina per asamblu. Sunt tare curios cum arata. Daca pe papuci au putut pune ac, pe berlina 1410 de ce nu au pus ?!
argon
Pentru ca nu se vindea la export in perioada aia, iar al papuci au pus AC ca altfel nu-l puteau vinde in unele tari, si acum sunt multe asemenea tari in care nu se poate vinde o masina noua fara AC, cum e cu ABS-ul obligatoriu la noi.
cosmin_2300
AC a fost pus de fabrică și pe Dacia berlină.
Avea un membru al acestui forum Dacia berlină cu AC din fabrică (atașase și o copie a facturii), dar mașina fusese făcută "la comandă"dacă-mi amintesc bine.


L.E.: uite și aici poze cu papuc cu AC smile.gif
bolidu
Pozele nu sunt foarte sugestive cel putin pt mine. La unul din motoarele din poze are 2 caburatoare duble si un fel de intercooler, prefer niste poze live decat unele de marketing.

Numai bine all !
cosmin_2300
Dacă te referi la postul meu, vezi că acolo sunt 2 mașini!
Papucul cu AC avea motor pe injecție, deci nu ai ce carburatoare să vezi wink.gif
Cioby92
am gasit o Dacia Pick-Up cu A/C, de vanzare aici

Poze
[attachmentid=1627722991] [attachmentid=1627722992] [attachmentid=1627722993]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.