Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare amortizoare Nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Euinsumi
Salut baieti !


A schimbat cineva amortizoarele pana acum , cu ceva straine ? Am primit niste amortizoare de Clio si ma batea gandul sa le pun pe Nova .
Sincer n-am avut timp sa ma uit daca s-ar potrivi , de aceea va intreb pe voi . Sau daca se potriveste de la altceva . Ciurucurile care sunt acum pe piata nu merita nici 2lei , asa ca trebuie sa ne reorientam . smile.gif
b 45 bwy
adevarat,am bagat bilstein (noi) si sunt praf
Andyno
cred ca suspensia varza de la super nova e praf.
Euinsumi
Nu a incercat nimeni sa puna alte amortizoare ? sad.gif Mi s-a scarbit de troncanit dar nici nu vreau sa dau banii pe stifturile astea din piata . mad.gif
De fapt , majoritatea piselor de schimb sunt panarame .
G I M
Amortizoarele originale la mine au fost bilstein, asa ca tot dalea am pus si nu am probleme. De ce va plangeti, chiar nu inteleg.
b 45 bwy
pentru ca nu prea isi fac treaba
pulbur
De curand mi-am schimbat toate amortizoarele,fata spate,Bilstein.Se comporta foarte bine masina,chiar nu stiu ce va plangeti.

Daca vreti sa scapati de zgomote bagati o bara transversala intre suportii banchetei,ajuta mult si la stabilitate !

Sa fiu ontopic,am inteles ca pe spate merg cele de opel calibra,iar pe fata probabil renault r19 si cele de golf mk2(talerul arcului e putin diferit)

PS.2: Dupa cum arata amortizoarele Logan(spate),teoretic s-ar putea potrivi,dar aveti nevoie de acele bucsi de pe tije.
G I M
Ba isi fac treaba destul de bine, bilstein au fost puse din fabrica.
b 45 bwy
anul trecut am cumparat 2 amortizoare fata bilstein pe ulei(pt ca unul era curs),dupa schimbare eram convins ca va fi mult mai bine,cel putin la liniile de tramvai sau la gurile de canal de prin oras lasate cu 5 cm mai in pamant sau ridicate cum 5 cm (asa se face treaba in tara noastra),dar de unde totul e la fel,apoi am schimbat pivotii ,capetele de bara ,bucsile de la bara stabilizatoare,cam tot. Singurul lucru la care ma gandesc e ca poate cele de solenza pe gaz amortizeaza mai bine,deoarece am condus o solenza si e altfel.Poate ma insel dar in curand vreau sa pun pe spate amortizoare pe gaz ,si apoi sa vad diferenta.
G I M
Mergi cu o nova/supernova in mintile ei si ai sa vezi diferenta. De obicei zgomotele vin de la bucsi bara stabilizatoare, pivoti, capete de bara.
b 45 bwy
le-am schimbat pe toate,nu am schimbat pe fata flansele la amortizoare atata tot,doar asta s-ar putea sa mai fie.

23 May 2011, 18:33:
la ce te referi cand zici in mintile ei?eu am pus tot ce am gasit mai bun ca piese la a mea. Amortizoarele pe ulei bilstein au fost recomandate pe forum pt 'bucuresti',dar nu dau satisfactie
G I M
Pai facea asa si cand era noua maina? Nu cred.
ORIJINAL21
QUOTE(b 45 bwy @ 23 May 2011, 19:30)
le-am schimbat pe toate,nu am schimbat pe fata flansele la amortizoare atata tot,doar asta s-ar putea sa mai fie.

<span class='edit'>23 May 2011, 18:33:</span>
la ce te referi cand zici in mintile ei?eu am pus tot ce am gasit mai bun ca piese la a mea. Amortizoarele pe ulei  bilstein au fost recomandate pe forum pt 'bucuresti',dar nu dau satisfactie
*



daca, masina este goala (doar soferul)sau fara nimic greutate in portbagaj, masina v-a face galagie pt ca amortizoarele blistein actioneaza/lucreaza foarte bine la hopuri atunci cand ai si putina greutate pe spate.macar ce-l putin (30kg)in portbagaj.
sa vezi ce frumos v-a lucra dupa aceea.
si verifica si oalele spate sa nu fi' duse.../ruginite...
ghitza
Astazi am pus si eu pe a mea pe fata amortizoare bilstein ,am avut si pe fosta si sunt ff multumit de ele,recomand
Andyno
am mers cu s-nova cu 56000 km la bord amortizoare originuale(nu stiu de care) bucsi, etc tot ok...la gropi si linii de tramvai facea ca toate alea.

am mers cu solenza 76000 km si era mult mai inchegata si nu prea zdranganea. chiar am ramas surpins.
G I M
Solenza oricum e mai inchegata decat nova/supernova.
Euinsumi
De unde ati cumparat voi amortizoarele originale Bilstein ? Ultima oara mi le-am luat dintr-un targ din Pitesti dar sincer....sunt dezamagit . Intra-adevar , nu se compara cu cele vechi , dar tot fac urat la gropi .
Ma gandesc ca poate erau contra-facute , nu stiu , dar nu sunt ceea ce ma asteptam .

Spuneti-mi va rog unde sa le caut in Bucuresti si la ce pret sunt . Si inca o chestie : cum imi dau seama daca sunt originale sau nu ?
ghitza
Pai le iei de la magazin de piese auto,si sunt in jur 140 roni bucata cele de fata ,iti dau un link ca si idee http://www.bestautovest.ro/amortizor-fata-nova-bilstein.html
b 45 bwy
asa aratau si ale mele ,inca mai am cutiile,130 roni pe bd gloriei in sect 1 dar nu sunt cum ma asteptam
G I M
Si eu le-am schimbat ca am avut unu curs, batai tot se mai aud, dar trebuie sa mai schimb pivotii, bucsile de la bascula si axul de la volan.
Janel
Amortizor Bilstein fata 85/89 ron bucata,nu mai stiu exact. Mioveni,primul bloc pe dreapta.
pulbur
Incredibil,ce diferente de pret blink.gif
G I M
Eu le-am luat cu 115 parca.
Euinsumi
QUOTE(pulbur @ 25 May 2011, 06:44)
Incredibil,ce diferente de pret blink.gif
*





Asta m-a mirat si pe mine , de aceea am intrebat cum le deosebesc pe cele originale de cele facute in vagon . Eu le-am luat acum un an cu 90ron . Evident ca acum sunt in caruta.....si sincer , chiar am grija de masina , nu fac off-road .
Se pare ca trebuie sa mai fac o incercare . unsure.gif

Multumesc baieti!
b 45 bwy
crezi ca daca am dat mai mult(130) sunt mai bune?nu sunt ca in caruta si eu. INCEARCA CEVA PE GAZ DE SOLENZA!
ghitza
Cei cu solenza vor sa se scape de cele pe gaz si tu i le recomanzi,esti tare,cei de acolo recomanda MONROE pe ulei
b 45 bwy
nu m-am uitat pe forum la ei.dar am mers cu solenza si mi sa parut super fata de nova mea.

26 May 2011, 16:58:
sau poate merg cele de renault 19,nu stiu sigur dar am mers si cu r 19 si avea suspensia buna cu toate ca era din 1994.
bogdan890522
salut vreau sa imi schimb si eu amortizoarele , tre sa cumpar si flanse(ajuta la manevrarea volanului mai usor ??? ), si am mai auzit de un rulment , despre ce este vorba??? sau ce trebuie sa cumpar ??
b 45 bwy
rulmentul de care ai auzit ajuta la manevrarea mai usoara a volanului,flansa o schimbi doar dak e uzata ,oricum e scumpa(cam100lei) rulmentul costa 15-20 lei bucata. sa le pui si vasilina ca sa mearga usor.
andri1940
Salutare! Eu zic sa nu mai puneti bilstein pe masina, d-astea am si eu toate 4, dar sincer, daca stiam cat sunt de rigide luam altceva.

Incercati monroe, alea pe ulei sunt mult mai confortabile.
nik
Puteti sa le refaceti pe cele vechi. Eu le-am refacut la Vasile Gusuleac, cunoscut in Bucuresti pentru ca reface pentru masini, motociclete si pentru masini de curse / raliu. Toti sunt multumiti de el. Eu mi-am intarit suspensia spate de la Fiesta la el si sunt extrem de multumit.

Vasile Gusuleac 0765500588.
b 45 bwy
scump?????
nik
Depinde de ce trebuie schimbat in amortizor. Intre 100-150 ron de amortizor.
b 45 bwy
nasol ,asta ar fi pretul la unul nou.
nik
Da, dar le face mai bine ca pe cele noi. Daca nu le-as fi facut asa as fi zis si eu. Este ideal pentru cei ce vor o suspensie mai tare ca standard, sport.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.