Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O mica plimbare 100-150km de Bucuresti
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Lexy
Weekendul asta am chef de o plimbare prin exterioarul Bucurestiului?CE ati recomanda exceptand Valea prahovei sau terasele dragute din Ploiesti?...chestia asta o s-o fac doar intr-o zi de aceea distanta trebuie sa fie relativ micuta....
Stefan.A
QUOTE(Lexy @ 22 Jun 2005, 10:44)
Weekendul asta am chef de o plimbare prin exterioarul Bucurestiului?CE ati recomanda exceptand Valea prahovei sau terasele dragute din Ploiesti?...chestia asta o s-o fac doar intr-o zi de aceea distanta trebuie sa fie relativ micuta....
*



pai baga un Transfagarasan pana la Balea la aprox 200-230 km de Buc.
sau un Buc-Pitesti-Campulung-Bran-Rasnov-Zarnesti-Bv si retur pe Valea Prahovei.(asta iese ceva mai lung)
sau o Cheia, cu salina de la Slanic Prahova
sau Cabana pestera (cu masina) pe Valea Ialomicioarei, cheile Zanoagei (e pe langa Sinaia, oarecum).
Ant
Sau te duci la Mamaia , ca e si sezonul , tot vreo 220-250 km sunt .
Lexy
Nu vreau....cred ca o sa ma duc inspre Valcea...dealu'negru..poate ajung si la Calimanesti biggrin.gif
AIX
Dealu' Negru, niste mici, apoi spre casa 04.gif
asarban
pai sa o luam pe rand!
Spre Nord zici ca nu vrei valea Prahovei!
Ok!
Sa inteleg ca nici Slanic Prahova si salina nu te tenteaza?
Mai spre Est ai "drumul vinului" Valea Calugareasca, da' tre sa pacalesti pe careva sa conduca fara sa bea
Mai spre Est ai Vulcanii Noroiosi, Sarata Monteoru
Curat Est ai Lehliu
Sud/est ai Oltenita, eventual casa memoriala I.I.
La Sud ai Giurgiu cu Neajlovul, Comana, Calugareni, campuri de maci, ciorba de peste in Giurgiu
SVest...Alexandria cu soseaua spre Zimnicea unde vei vedea ale mai mandre case cu turnulete din SE Europei!
Vest???? neee
NV ai Pitesti-curtea de arges (se incadreaza in 150 km), eventual mai lungeste pana la Vidraru
Apoi poti ajunge la Rm Valcea, calimanesti (dar deja ai 200 km)
Mai spre N ai Targoviste (turnul Chindiei) drumul spre Moroeni, cabana cota 1100, pe sub Paduchiosu, Cuibu Dorului, Sinaia si retur
Mai la nord iesi iar in Valea Prahovei si zici ca nu vrei
Lexy
Mercic Asarbane chiar facusi treaba buna!!!
De consus eu o sa conduc si de baut nu se pune problema ca nu-mi place...deh fata cuminte!!! biggrin.gif
lar
QUOTE(asarban @ 22 Jun 2005, 12:36)
....
La Sud ai Giurgiu cu Neajlovul, Comana, Calugareni, campuri de maci, ciorba de peste in Giurgiu
....
*



Da, chiar in port este un restaurant pe un vapor, specific pescaresc misto. In rest dezolant orasul si cam tot ce poti vedea pe acolo.
Lexy
Da stiu am mai fost la Giurgiu....
lar
N-am mai fost demult pe acolo, dar as incerca o fuga la Cabana Voina. Traseul este Bucuresti-Pitesti-Campulung Muscel-Voina. Din Campulung iesi prin comuna Leresti, iar de acolo peisajul are un pitoresc deosebit (treci si peste Barajul Rausor). E frumos. Cred ca merita.
madalina
QUOTE(lar @ 22 Jun 2005, 12:00)
In rest dezolant orasul si cam tot ce poti vedea pe acolo.


DacaGiurgiu este dezolant, Oltenita, Calarasi, Alexandria etc chiar nu au ce cauta pe harta locurilor de vazut.
vv
Curtea de Arges insa merita. Mi se pare cea mai valabila optiune, impreuna cu Slanic.

La Calugareni merita sa iesi la mici&bere, e aproape si nu e inghesuiala (cum e la Baneasa de ex.)
alx
Asta e plimbarea pe care mi promiseshi sa-mi arati ca stii sa schimbi viteze?
asarban
QUOTE(alx @ 22 Jun 2005, 15:31)
Asta e plimbarea pe care mi promiseshi sa-mi arati ca stii sa schimbi viteze?
*


E..te-ai invartit de o plimbare de 10%
costi
hai mai Andrei......
N-ai deloc fior poetic in tine!
"this could have been the begining of a beautiful friendship" smile.gif

Lexy
LolLolLo.gif LolLolLo.gif
Vezi cine stie...ia exemplu de la Costi..vezi se cunoaste experienta..invata de la un om cu nevasta LolLolLo.gif ..ce haiosi sunteti uneori!!!!
asarban
Numai uneori???
costi
tu da smile.gif
vezi ca umbla ssilviu dupa tine smile.gif
asarban
O umbla ma, dar sunt om insurat....
Ghidioneanu
La asa distanta poti sa vezi si gunoaiele de la Snagov , eventual Maybach-ul lui Jiji ,sau daca vrei mai departe , poti sa ajuti la numararea oualelor lui AN ! wink.gif
lar
Am fost acum 2 saptamani in weekend la Voina, asa cum ii recomandasem lui Lexy. Drumul este ok pana la Campulung Muscel, dar de acolo mai sunt 18 km pana Voina din care vreo 10, in special in comuna Leresti sunt numai gropi. Dar a mers SLZ brici, ce-i drept incetisor, dar a mers. Am sa pun cateva poze de pe traseu cu lacul de acumulare de pe Raul Targului (barajul Rausor) poate va trezesc interesul. Peisajul are un pitoresc deosebit si pentru cine este pasionat de pescuit am vazut ca erau oameni care dadeau la peste pe lacul respectiv.

[attachmentid=11774][attachmentid=11775][attachmentid=11776]
aurbrz
daca vrea cineva sa vada maybach-ul lui jiji , poate sa mearga la marriott , eu zic ca e mai aproape decat sa bati drumul pana la snagov ( dar cred ca ai vrut sa spui pipera) smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.