Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alimentare cu canistra
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
aphophis
Salutare. Momentan conduc un jaf de espero, care are probleme cu afisarea corecta a cantitatii de carburant din rezervor. S-a intamplat sa raman de 2 ori pana acum in pana prostului si de fiecare data am avut probleme in a cumpara carburant intr-un recipient de plastic. Zilele astea o sa cumpar si o canistra . Vreau insa sa stiu, care e cadrul legal care reglementeaza comercializarea carburantilor din acest punct de vedere. Daca merg cu o canistra de metal, sunt sau nu obligati aia de la pompa sa ma serveasca?

Daca se poate cu citat din lege si indicarea acelei legi..
argon
QUOTE(aphophis @ 26 May 2011, 22:13)
pana prostului
*



Fiecare dupa posibilitati.
C a t a l i n
Nu știu să-ți zic exact care e cadrul legal, dar cu siguranță trebuie să cauți printre reglementările pentru transportul mărfurilor periculoase.
Marian66
sa nu fim rai, dar in general fiecare stim cati km facem cu o cantitate de combustibil. din moment ce vand canistre la benzinarie, nu vad de ce nu te-ar servi, ca doar nu le cumperi pentru pompa de acasa smile.gif)
argon
Te serversc legal in orice recipient destinat pentru combustibil, nu se mai prea folosesc metalice , toate sunt de plastic, nu e cam deplasat sa ceri paragrafe din lege pentru asta? Drept e ca aia ce obisnuiesc sa faca pana prostului, se duc cu peturi de plastic de 5 litri, de scartari ce sunt, si in alea nu iti vor da benzina.
aphophis
pana acum am gasit pe alt forum, chestia ce interzice folosirea recipientelor de plastic:

QUOTE
nterzicerea utilizarii bidoanelor, canistrelor si a altor recipiente din mase plastice la transportul, stocarea sau manipularea benzinei, petrolului si a altor lichide inflamabile;


http://www.legestart.ro/Dispozitia-2001-ge...-(NDczODU-).htm

insa unde dracu scrie negru pe alb ca , canistrele alea de metal ar putea fi interzise? Ca daca se mai intampla, sa stiu sa-i dau peste bot alora de la statia de alimentare
argon
Da rezervoarele la mai toate masinile din ce pana mea-s facute? Sunt interzise recipientele PET, care-s din alt fel de plastic, ce intercationeaza cu benzina, dar canistrele speciale difera, desi tot plastic ii zice generic.
Tamango
La toate benzinariile exista canistre de plastic de vanzare. Nici alea nu-s bune ? M-am uitat si eu la una, sunt mai ordinare decat 1 bidon de plastic de Bucovina
argon
Mai bine repara-ti sau schimba sonda din rezervor, e mai constructiv decat sa umblii cu canistrele dupa tine ca taximetristii. Sau fa plinul, si stii ca 500 de km nu ai treaba, cat de greu poate sa fie? blink.gif
sorin1983
cand faci plinul de 20 de lei si vrei sa mergi 300 km ai sanse sa ramai fara.
M i h a i
QUOTE(argon @ 26 May 2011, 21:22)
Te serversc legal in orice recipient destinat pentru combustibil, nu se mai prea folosesc metalice , toate sunt de plastic,
*


ai inceput bine dar ai terminat cu o eroare pt ca recipentul ala 'legal'' este din fier wink.gif .In B nici eu nu am putut sa bag , a chemat ala de la omv pe baiatul responsabil cu paza(de la bgs) ca avea marea teama ca sa nu dau eu foc la omv icon_mrgreen.gif asa ca in B nu mai bag.Pana acum nu am facut pana prostului si nu cred ca o sa o fac vreodata pt ca rareori am rezervorul sub jumatate.Cand ajunge acul la jumatate fac plinul si tot asa.Totusi imi trebuie benzina la bidon pt ca la bunici am cateva ''unelte'' care merg pe benzina plus un scuter icon_mrgreen.gif asa ca bag de la peco din Bz.In bz te lasa sa si bei de la pompa icon_mrgreen.gif Era unu cu un papuc plin de sticle de plastic, a luat omul furtunul s-a suit in papuc si a inceput sa umple sticle icon_mrgreen.gif Nimeni nu a zis nimic.Toti faceau asa acolo.Era unu cu o sticla de juma' , dadea mai mult pe jos decat in sticla , si nu se mai supara nimeni/nu a mai luat foc pompa.Oricum la omv scrie ca nu ai voie sa alimentezi in recipiente de plastic. Parca este si un desen pe pompa.
aphophis
deci in concluzie , daca ai recipient de metal, nu au nici un motiv legal sa te opreasca sa alimentezi in canistra aia de metal...
cristio_79
Poti baga linistit in canistra de metal special facuta pentru carburanti. Ca mai sunt si diverse bidoane metalice care nu sunt pentru carburanti, in special benzina. Vezi ca sunt prin hipermarket-uri de diverse capacitati si sunt mai ieftine decat in benzinarii. Eu am vazut de 5l, 10l, 20l. Sunt de culoare kaki, identice cu cele folosite pe vremuri in armata. Nu stiu cine le produce ca nu m-a interesat.
Daca te plimbi cu benzina in portbagaj, sa iei si bonul de casa, ca nu se stie cine te opreste.
dizzy
Legal vorbind trebuie sa fie canistra din metal speciala pt combustibil.
Plasticul are prostul obicei de a se electriza si asta nu bun pe langa benzina.
Ia o canistra de 5 litrii de tabla si gata. Sau repara litrometrul.
EUGEN2008
si eu tot repararea litrometrului il recomand , scapi de zgomote in portbagaj , de miros de benzina in masina ramasa de pe palnie sau de la eventuale scurgeri , de maini murdare etc... E un espero pana la urma cat poate costa un plutitor?
george_scala_2004
stie argon... wink.gif
Markos
QUOTE(aphophis @ 26 May 2011, 22:13)
S-a intamplat sa raman de 2 ori pana acum in pana prostului si de fiecare data am avut probleme
*


Cu timpul, o sa te obisnuiesti.
bygy007
asta in functie de combustibilul din rezervor , eu nu am mai facut deloc de cind nu am mai mers pe benzina , inainte de vre-o 2-3 ori
Alex4u
QUOTE(aphophis @ 26 May 2011, 21:13)
Salutare. Momentan conduc un jaf de espero,


*


i-a legatura cu argon.. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.