Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alcoolul si masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Daedalus
Inainte mai era cum mai era, acuma nici dracu nu te mai scoate din rahat daca te-a prins nenea politaiu baut. Ei bine am baut aseara asa vreo 2-3 sticle de vin (cred ca atatea au fost biggrin.gif ) si am baut pana pe la 2 si ceva spre 3. Apoi sa zic ca am adormit pe la 4 si m-am trezit la 11. Acum este 2 fara 20 si vreau sa stiu daca pot sa ma duc sa imi iau masina de unde am lasat-o. Mai am alcool in sange? Cum imi dau seama?

PS Scuze daca mai exista un topic asemenea, dar n-am gasit cu search
dizzy
Ia un taxi.
E mai sigur.
Ai putea conduce in siguranta pe seara, dupa ce mananci bine si mai tragi un somn. Mananca si ceva dulce, ajuta!
maxiK
eu stiam ca alcoolul iese din sange in 6-12 ore in functie de cantitatea "ingurgitata"
la cantitatea pe care-i ai consumat-o, eu stiu........
oricum, crezi ca o sa te puna sa sufli in fiola tocmai acum, ca doar nu te "balangani"
asarban
Iei un taxi pana la cea mai apropiata sectie de politie, ii rogi sa te lase sa suflii in aparat..si gata!
marafetu_80
Cum a mai zis un co-forumist , manaci bine de preferat cartofi prajitii , dulciuri si somn.
Manuel
Depinde de metabolismul fiecariua. Eu unul beau o bere si-s aproape muci. Oricum, dupa aproape 12 ore nu cred sa mai fie probleme. Ai putea doar sa nu mai stii unde ai lasat masina si s-o anunti furata. biggrin.gif
Ake
Imi pare rau ca nu am timp sa caut daca mai exista topicul, dar tin minte ca unul din doctorii de pe forum a postat la un moment dat o formula de calcul generica pentru perioada asimilarii alcoolului. Metoda e generica din cate stiu , deoarece fiecare organism are specificul lui.
SYL
QUOTE(Ake @ 22 Jun 2005, 14:12)
Imi pare rau ca nu am timp sa caut daca mai exista topicul, dar tin minte ca unul din doctorii de pe forum a postat la un moment dat o formula de calcul generica pentru perioada asimilarii  alcoolului. Metoda e generica din cate stiu , deoarece fiecare organism are specificul lui.
*



Da, eu o postasem.

Valoarea medie a ratei de metabolizare in faza descendenta este de 0.15g/1000ml/ora la barbat (0.11-0.22g/1000ml/ora) si de 0.18g/1000ml/ora la femeie. Juridic se considera rata de eliminaree 0.15g/1000ml/ora. La consumatorii cronici rat de metabolizare e de 0.27g/1000ml/ora (0.16-0.43g/1000ml/ora).
Trebuie sa mentionez ca alcoolemia maxima se atinge la 1/2-2 ore dupa ingestia alcoolului pe stomacul gol si la 1-6 ore pe stomacul plin.


Deci spre exemplu daca ai si mancat, alcoolemia maxima se poate atinge la 6 ore dupa ce ai treminat de baut, si apoi incepe calculul duratei metabolizarii metabolizarea...
Anto
QUOTE(Ake @ 22 Jun 2005, 13:12)
Imi pare rau ca nu am timp sa caut daca mai exista topicul, dar tin minte ca unul din doctorii de pe forum a postat la un moment dat o formula de calcul generica pentru perioada asimilarii  alcoolului. Metoda e generica din cate stiu , deoarece fiecare organism are specificul lui.
*



Din ce stiu eu, o cantitate de 1 la mie alcool in sange este asimilata, la omul sanatos, in aproximativ 8 ore.
dantes
Pentru un calcul pur orientativ, si pentru o ideea oarecare asupra starii noastre dupa o noapte d-asta...
Cate mg/1000ml produce: o bere, sau 100ml vin, sau 100ml palinca de 40* ?

Adica la o bere, acel maxim care ajunge pe stomacul gol in 1/2 -2 ore cat este? Idem la 100 ml la vin si 100 de tarie de 40*...
Asa orientativ, poate putem calcula ceva de genul...0,15g/1000ml/ora , o bere la maxim are 0,30g/1000ml, deci dupa 2 ore de la maxim esti fresh...adica la aprox. 4 ore pe stomacul gol, sa poti conduce... Nu stiu...d-aia intreb cat e maximul asta...Nu de alta da' mai o terasa la mare, mai o plaja, si trebuie sa incapa si masina....sau o dau soatei... sad.gif
asarban
Ghici!
Ba voi in afara de pretul berii nu mai citi nimic pe cutie?
5,5 %alcool va spune ceva?

teodor
5,5 % adica la o bere de 0.5 l cat alcool ??
teodor
adica la o sticla de bere :
5.5%x0.5l=2.75 ???
sau zic prostii
asarban
Cred ca v-ati dilit!
Bai..inginerilor!
Daca alcoolul e 5,5%
Regula ma-sii de 3 simpla
5,5----------100ml
y------------1000ml

y=5,5 x 1000/100
y=55grame pe litru!
Nu ma-nebuni, nea Nicu?
MAS
QUOTE(teodor @ 22 Jun 2005, 14:02)
adica la o sticla de bere :
5.5%x0.5l=2.75 ???
sau zic prostii
*



5.5% e taria alcoolului care este continut de bere
nu ca berea contine in proprtie de 5.5% alcool

Daca bagi 5.5% alcool rafinat de 98-99% intr-o bere, faci berea de 30-40% alcool tarie

Daca gresesc, sa ma corecteze cineva... nu sunt foarte sigur
Daedalus
E 3 deja si nu mai am nimic. Mi-a trecut demult si mahmureala (a fost usoara). Abia am mancat, fac un dus si ma duc sa imi iau masina. Treaba e ca am lasat-o pe la Obor, nu mai tin minte exact pe unde dar ma descurc eu biggrin.gif
Aseara am facut si o prostie mai mare ca mine de 1000 de ori si sper sa nu o mai repet. De la petrecere m-am intors cu un tovaras si prietena lui si am venit de la parcul Carol pana la Obor beat muci cu masina. Si de acolo am luat taxi-ul (sa nu cumva sa ma prinda politia beat blink.gif ) Am mers usor, am fost cat de atent am putut si nu am avut probleme, desi se cam clatinau semafoarele, cred ca de ale nabii ce sunt se faceau cand verde cand rosu si omuletii din semafoare dansau pe manelele mele din masina tongue.gif glumesc... le vedeam bine, nici chiar asa. Sper sa nu mai repet greseala asta.
vv
mas, gresesti foarte tare. e (aproape) cum zice asarban. Cu un amendament: 5.5% DIN VOLUM. Adica nu 55 g, ci 55ml - e o oarecare diferenta totusi.
marksman
QUOTE(Daedalus @ 22 Jun 2005, 15:14)

Aseara am facut si o prostie mai mare ca mine de 1000 de ori si sper sa nu o mai repet. [...] am venit de la parcul Carol pana la Obor beat muci cu masina. Si de acolo am luat taxi-ul (sa nu cumva sa ma prinda politia beat  blink.gif ) Am mers usor, am fost cat de atent am putut si nu am avut probleme, desi se cam clatinau semafoarele, cred ca de ale nabii ce sunt se faceau cand verde cand rosu si omuletii din semafoare dansau pe manelele mele din masina  tongue.gif glumesc... le vedeam bine, nici chiar asa. Sper sa nu mai repet greseala asta.
*



Exemplu negativ.
MAS
QUOTE(Daedalus @ 22 Jun 2005, 14:14)
E 3 deja si nu mai am nimic. Mi-a trecut demult si mahmureala (a fost usoara). Abia am mancat, fac un dus si ma duc sa imi iau masina. Treaba e ca am lasat-o pe la Obor, nu mai tin minte exact pe unde dar ma descurc eu  biggrin.gif
Aseara am facut si o prostie mai mare ca mine de 1000 de ori si sper sa nu o mai repet. De la petrecere m-am intors cu un tovaras si prietena lui si am venit de la parcul Carol pana la Obor beat muci cu masina. Si de acolo am luat taxi-ul (sa nu cumva sa ma prinda politia beat  blink.gif ) Am mers usor, am fost cat de atent am putut si nu am avut probleme, desi se cam clatinau semafoarele, cred ca de ale nabii ce sunt se faceau cand verde cand rosu si omuletii din semafoare dansau pe manelele mele din masina  tongue.gif glumesc... le vedeam bine, nici chiar asa. Sper sa nu mai repet greseala asta.
*


"mas, gresesti foarte tare. e (aproape) cum zice asarban. Cu un amendament: 5.5% DIN VOLUM. Adica nu 55 g, ci 55ml - e o oarecare diferenta totusi."

Ok, am inteles acum. merci pentru clarificare smile.gif


Sper sa nu dau de vreun inconstient ca tine pe sosea si sa mai am si vreun accident cu el, ca ii rup oasele p-acolo mad.gif
Esti inconstient rau de tot!!!! De la Carol la Obor, e o gramada de mers!!! Pe langa faptul ca ti-ai riscat libertatea si viata, ai mai riscat si viata si integritatea TUTUROR celorlalti participanti la trafic, fie ei motorizati sau nu!
Esti un INCONSTIENT!
Lexy
QUOTE(Daedalus @ 22 Jun 2005, 14:14)

Aseara am facut si o prostie mai mare ca mine de 1000 de ori si sper sa nu o mai repet.
*



Daca a recunoscut si constintizat greseala facuta eu zic ca nu mai este cazul sa dati cu pietre!!!
costi
"Pe langa faptul ca ti-ai riscat libertatea si viata, ai mai riscat si viata si integritatea TUTUROR celorlalti participanti la trafic, fie ei motorizati sau nu!"

Pai pa' cine ca sa zic asa !
Ca la 3 dimineata nici politia nu mai e in strada.
Dovada: a ajuns omu' la Obor!

Decit sa-i suflati in instrument politistului - cum de bine va invata asarban - mai bine va luati alcooltestere:

http://www.comenzi.ro/product_info.php?products_id=854



dantes
QUOTE(asarban @ 22 Jun 2005, 14:47)
Ghici!
Ba voi in afara de pretul berii nu mai citi nimic pe cutie?
5,5 %alcool va spune ceva?
*



Ba DA...marca! tongue.gif

Da' pe sticla scrie 5,5% sau 5,5* ??? Cred ca ma duc sa verfic mai pe seara...
MAS
Aaaaaaaaaaaaaa
Stati asa!!!!
Cumva prietenul/prietena prietenului tau a condus masina pina la Obor?
Daca tu nu ai condus, atunci imi fac Mea Culpa si-mi cer scuze
asarban
QUOTE(MAS @ 22 Jun 2005, 15:10)
5.5% e taria alcoolului care este continut de bere
nu ca berea contine in proprtie de 5.5% alcool

Daca bagi 5.5% alcool rafinat de 98-99% intr-o bere, faci berea de 30-40% alcool tarie

Daca gresesc, sa ma corecteze cineva... nu sunt foarte sigur
*



Gresesti..alcoolul se masoara in GRADE nu un procente!
Grade Plato
teodor
deci daca bei 1 litru de bere ai 55g, asta inseamna ca 1 bere se duce in 3-4 ore
MAS
QUOTE(costi @ 22 Jun 2005, 14:37)
"Pe langa faptul ca ti-ai riscat libertatea si viata, ai mai riscat si viata si integritatea TUTUROR celorlalti participanti la trafic, fie ei motorizati sau nu!"

Pai pa' cine ca sa zic asa !
Ca la 3 dimineata nici politia nu mai e in strada.
Dovada: a ajuns omu' la Obor!


*




Boon domnu'!!! sa stie si je... deci pe la ora 3 dimineata nu se circula, si se poate umbla beat cu masina fara probleme...
Ma intreb: de ce mai stam noi ca fraierii pe la semafoare sa respectam indicatiile, daca tot nu e nimeni prin Buc la ora aia???!?!??!?!?!
Ce ti-e si cu smecheria asta dom'le... si ne mai intrebam de ce mor atitia pe strazi...
D-aia: ca toti ie jmecheri si n-are constiinta si nici macar nu le pasa ca poate la ora aia poti sa te intalnesti cu un om care se intoarce de la drum lung, sau pleaca la drum etc si numa un idiot aburit nu-i trebuie....
Dar deh! Suntem romani in Romania!!!

"Gresesti..alcoolul se masoara in GRADE nu un procente!
Grade Plato"
Corect asarban! My bad! Am facut confuzie
asarban
DE cand ajunge alcoolul in sange!
1-2 ore daca bei pe burta goala si pana la 6 ore daca esti mancat!
teodor
Naspa rau, deci daca bei o bere mica amarata in 2 ore o asimilezi, astia baga in codul nou daca ai 0.80g/l in sange => 1-5 ani facultate ....
Concluzia nu mai bem nimic, cine are urechi sa auda, cine nu....
dantes
QUOTE(asarban @ 22 Jun 2005, 15:44)
Gresesti..alcoolul se masoara in GRADE nu un procente!
Grade Plato
*



Pai sa te mai citez?
ai zis %...

Deci nu asta e metoda...ideea era daca stie cineva (vreun medic ceva) care e valoarea maxima pe care o atinge o bere (dupa 2 ore sa zicem)?

Astfel mai putem calcula un pic...
costi
Mai MAS prima data ai inteles bine, omu' a condus pina la Obor.
Si sa stii ca la 3 dimineata poti conduce beat linistit ca-s numai boschetari, aurolaci si bagabonti pe carosabil. oamenii cinstiti merg pe trotuar.
Faci slalom cu grija printre ei, esti atent dupa caralii si te- ai scos !
Hai sa traiesti !
neumann
Io am vazut acum cca un an la 5 dimineata (eram in tramvai, dupa o betie) o masina de politie infipta intr-un stalp si vreo 4 caralii in jurul ei. Presupunere: Si capetele de creta se mai urca beti la volan si conduc si masina de serviciu... Corolar: deci nu e pustiu sambata dimineata pe sosea.
Later: cred totusi ca aia fac parte dintr-una din categoriile enumerate de tine, care ar trebui ocolite cu grija.
bomicabomic
QUOTE(dantes @ 22 Jun 2005, 16:02)
ideea era daca stie cineva (vreun medic ceva) care e valoarea maxima pe care o atinge o bere (dupa 2 ore sa zicem)?

*


Nu e ceva exact, depinde de fiecare organism in parte. La unul de 120 kg e posibil sa nu se simta, iar la unul de 50, da.
MAS
QUOTE(costi @ 22 Jun 2005, 15:03)
Mai MAS prima data ai inteles bine, omu' a condus pina la Obor.
Si sa stii ca la 3 dimineata poti conduce beat linistit ca-s numai boschetari, aurolaci si bagabonti pe carosabil. oamenii cinstiti merg pe trotuar.
Faci slalom cu grija printre ei, esti atent dupa caralii si te- ai scos !
Hai sa traiesti !
*




Exemplu graitor de gandire PUR ROMANEASCA

No Comment (ca la Euronews)

Ce mai poti sa zici dupa un astfel de raspuns?

Poti numa sa te rogi sa nu dai de vreun "intelijent" d-asta care sa-ti explice el cum se aprinde chibritu' invers daca da 2 ragaituri cu alcool peste el...
vv
Sau poti sa intelegi ca a scris la misto tongue.gif
costi
Bravo vv smile.gif

He, he, MAS esti constipat beton ....
Daca nu-ti pune omu' icoane esti mort ......
Hai sa traiesti !!
MAS
Se putea sa fie si asta, dar ce zice un user care nu e avizat cu mistourile tale si care zice "lasa dom'le ca am mai auzit si la altii"...
Am cunoscut oameni care gandeau FIX asa... din pacate unul dintre ei e mort la ora asta sad.gif
Cand citeam ce scriai tu, aveam senzatia de deja-vu

Si eu le am cu glumele si cu misto-urile, dar cand e vorba de d-astea, nu m-apuc sa fac glume decat verbal, cand se poate deduce din ton ironia... in scris e mai greu
asarban
QUOTE(dantes @ 22 Jun 2005, 16:02)
Pai sa te mai citez?
ai zis %...

Deci nu asta e metoda...ideea era daca stie cineva (vreun medic ceva) care e valoarea maxima pe care o atinge o bere (dupa 2 ore sa zicem)?

Astfel mai putem calcula un pic...
*


Taria bre nu CANTITATEA!
Puii mei ia de vedeti aici![attachmentid=10655]
Deeeci are 5,5% alcool ca VOLum si are taria de 11,4 grade Plato..
Puii mei..ma faceti sa scot berea la ora asta..si mai am si de facut drumuri cu masina..
costi
acu' bea-o ca la tine nu simte o bere !
nairam
Io tot nu inteleg .....
sa dam cu presupusul astfel:
IO beau 4 beri (asa cum sunt descrise de asarban mai sus) 5,5% alc. 11,4 grade. Seara pana in ora 22.00, cu gratarul de rigoare .... (acum inteleg de ce ma lua de cap abia pe la 11 cand ajungeam acasa biggrin.gif, pentru ca metabolizarea incepe cam in 1-2 ore ) buuuunnnn.... Dimineata pe la ora 9 am voie sau nu am voie sa conduc? Ba sunt tare greu de cap nu ma pricep nici la matematica nici la medicina, explicati si voi ca la prosti..... Cred ca tre sa-mi iau un acooltest de ala..... sau ma duc la prim patrula si ii rog sa ma testeze atunci cand am dubii.
asarban
Nenisorule! Daca le bei pe burta goala adica stai si belesti ochii la gratar si nu mananci, atunci fii antena!
Ai terminat de baut la 22
la ora 24 incepe metabolizarea
0,15g/1000ml/h adica..
ai baut 4 beri
adica 2l adica 200ml adica 0,3g
Imparte 55 la 0,3 adica 183 ore!
Ba da-ma dracului..undeva e gresit!
SYYYL..cum dracu se calculeaza ma?
ca parca era si pe kg corp...
HAi ca numai ce facui poza si m-a luat!
Ake
in primul rand 2l=2000ml
asarban
Ce vrei ma..la mine a operat denominarea mai devreme!
ovidiusoft
Incercati asta: http://www.google.com/search?q=calculate+b...+alcohol+levels

Sunt mai multe calculatoare de alcoolemie, de exemplu folosind:
http://www.intox.com/wheel/drinkwheel.asp
la greutatea mea, 2 beri (pints of beer nu US beer!) intr-o ora mi-a dat 0.21 mg/l (in respiratie).
nairam
Aoleeeeuuuuuuu....
Na ca acum m-am trezit cu alta speta muuuulttttt mai complexa fiti atenti:
Eu stiu ca o persoana normala tre sa bea un minim de 2 L lichide in 24 de ore.... buuunnn acu eu dimineata "manac" o cafea slaba (lunga, zeama chiara.... dar in cantitate de 500 ml)in timpul zilei poate mai iau asa ca mi se usuca gura cate o inghititura doua de racoritoare (da nu mai mult) iar restul il trag seara cand ajung pe la 1-1,5 l de bere (sau sprit) biggrin.gif si asta in fiecare seara. Concluzia ar fi ca ... nu prea mai am voie sa conduc deloc in timpul zilei? Nasol ... ma las de bere... si pe ce sa trec? Pe sucuri ? mad.gif pai astea au chimicale muuuuuulllllteeee si nu sunt bune ... tot berea face legea..... biggrin.gif ( parca observam eu ca trec mai des pe la selgros sa fac plinu .... de cand cu caldura asta .... uffffffffff se consuma multa bere....) unsure.gif
Ake
nairam, exista si bere fara alcool. Yummmi! ( 38.gif )
nairam
QUOTE(Ake @ 22 Jun 2005, 18:34)
nairam, exista si bere fara alcool. Yummmi!    ( 38.gif )
*


aia e bere "stricata" biggrin.gif ..... da daca nu avem incotro mad.gif
Lexy
Baieti e simplu!!!

DON'T DRINK AND DRIVE!!!

Saaau.....luati-va gagici cu permis de conducere biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif heheheh ironia misoginismului sa depinzi de nevasta sa te duca acasa..hehehe!!!
J o h n n y
Nu neaparat de nevasta... tongue.gif
crintea1949
O persoana de circa 80 kg greutate si sanatoasa, cu ficat bun, poate consuma o sticla cu vind de 3/4 litri( 750 ml), cu 12-14 grade concentratie de alcool la pur la 1000 ml . Ficatul acestei persoane descompune alcoolul din sange in 9 - 10 ore, dupa care nu mai poate fi constatate urme de alcool in sange.In aceasta perioada chiar daca nu mirosi a bautura, in sange se constata o anumita cocentratie care este in scadere, iar in caz de orice eveniment rutier se face testul alcooltest electronic care constata vapori de alcool in aerul expirat si urmat de analiza alcoolemiei din asnage si gata.
TheSaiLor
<<deci daca bei 1 litru de bere ai 55g, asta inseamna ca 1 bere se duce in 3-4 ore >>


deci aia 55 sunt mililitri (care masoara VOLUMUL). Ca sa ajungi sa afli cate grame sunt (adica MASA) tre' sa stii densitate berii. Si cum densitatea este MASA supra VOLUM ..... oare cum afli cate grame sunt?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.