Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Comenzi e-bay piese Renault preturi avantajoase
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Anunturi - Oferte Permanente
sirius_black
Intermediez achizitii diverse de pe site-urile ebay,inclusiv piese si accesorii Renault sau alte marci. Am capatat ceva experienta si calificative incat sa ii pot ajuta pe cei care doresc obiecte de pe site-urile ebay,dar nu au posibilitatea de a face astfel de achizitii.
Ofer consultanta si comunicarea cu vanzatorul. Odata achizitionate,produsele vor ajunge la Bucuresti,de unde le pot expedia in tara,daca este nevoie,cu Posta romana sau firmele de curierat,cumparatorul platind si aceste taxe.
Pentru a cumpara ceva de pe ebay,am nevoie sa imi dati un link catre produsul respectiv,sau numarul lui de pe ebay (item number) sau doar o descriere.
Pentru rapiditate,ar fi bine sa va orientati catre vanzatori care trimit in Romania,unii mai trimit chiar daca nu specifica acest lucru,dar sunt putini.

Modul de lucru este urmatorul. Dupa ce am stabilit produsul si pretul de achizitie,doritorul trebuie sa imi vireze in cont suma necesara,pentru a plati in avans produsele solicitate. In aceasta suma va intra si comisionul meu,care variaza,dupa cum voi explica mai jos. Procedez astfel deoarece exista posibilitatea ca unii sa se mai razgandeasca si nu vreau sa raman cu produse de care poate nu am nevoie. Garantez seriozitate si faptul ca nu dau tzepe.

Comisioane: produse cu pretul pana in 10 dolari: 2 dolari comision
25 dolari: 4 dolari comision
50 dolari: 6 dolari comision
100 dolari: 10 dolari comison
150 $ : 15 $ comision

Pentru alte valute sunt aceleasi comisioane.

Pentru valori mai mari se negociaza. La aceste comisioane se mai adauga eventualele taxe de transport in tara,catre beneficiar,si taxe vamale si tva,unde este cazul. Trebuie sa tineti cont ca pentru produsele care vin din spatiul comunitar,nu se mai plateste nici o taxa vamala sau tva. Pentru cele care vin din afara spatiului comunitar, se plateste TVA numai daca bunurile depasesc valoarea de 10 euro/ trimitere si se platesc taxe vamale daca se depaseste valoarea de 150 euro/ trimitere.

Pentru comenzi si alte informatii folositi cu incredere forumul sau ma puteti contacta pe Yahoo Messenger,id-ul este feraru_adrian.
Sudsemnatu
in taxa ta imi incluzi si transportul?
sirius_black
Poti sa fi putin mai explicit? daca de exemplu,un produs costa 5 dolari si transportul pana in RO este tot 5 dolari,comisionul se calculeaza la valoarea totala.Procedez asa deoarece sunt produse cu o valoare de vanzare mica,dar cu un cost de transport mai mare,pentru ca vanzatorul sa nu plateasca comisioane mari catre ebay.
Am avut recent o comanda ptr cineva care a costat cu tot cu transport 57 de dolari,dar nu ar fi fost corect sa percep un comision de 10 dolari,ci am stabilit ca partea mea sa fie 7 dolari (6 ptr limita de 50 si 1 pentru depasire).Deci se mai poate discuta in privinta comisionului in functie de valoarea totala de cumparare.
Cu stima
andu911
Eu sunt de acord cu tine ca nu se mai plateste TVA, dar sunt putini care vor sa vanda fara TVA, ca asa vor muschii lor...

Si uite cum ma trezesc eu cu TVA platit de 2 ori si dupa aia alergand cu cereri si acte...

Ai vreo solutie pentru astia ?
sirius_black
Salut.Pana acum nu am avut probleme legate de TVA,cu vanzatori de afara. Pretul specificat pe ebay a fost pretul de achizitie,la care se mai adauga transportul. Aici am mai intalnit TVA.Un vanzator din Anglia,care nu trimitea in Romania,dupa ce am vorbit cu el,mi-a comunicat ca imi poate trimite respectivul scut,daca platesc 45 de lire transportul,plus TVA de 20% pentru transport,ceea ce umfla costul destul de mult.
In rest,unde costul de expediere este clar specificat,nu mai sunt costuri suplimentare,decat TVA in vama din Romania,care uneori mai poate fi "ocolit",daca este marcat coletul ca fiind Gift sau Sample,sau are trecuta o valoare mai mica pe el,pana in 10 euro. Toate acestea pentru produsele achizitionate din afara spatiului comunitar.
Iulikk
Am si eu o intrebare la tine, vad ca te pricepi. Daca vreau sa cumpar ceva din SUA, ce taxe platesc in Romania? Doar TVA? Mai platesc vre-o "taxa de vama"?
R19/16v
Platesti vama.
sirius_black
Exact,daca valoarea coletului este pana in 10 euro,nu ar trebui sa platesti nimic,daca este peste 10 euro platesti TVA si daca este peste 150 euro platesti si taxe vamale.
Asta ar fi cadrul legislativ : http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-e...rin-colete.aspx
Iulikk
Va multumesc pentru informatii si ma scuzati ca am poluat topicul. cheers.gif
sirius_black
Oferta limitata! Pana pe 01.07.2011,comisionul este de doar 10% din valoarea comenzilor.
lucian_83
salut
zimi si mie , pentru piesa http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Idle-Valve-...4-/260759374204 asta fa-mi si mie un calcul , si detaliaza-mi cat ma ajunge toata afacerea.
Gabryel.GLN
Salut! Cat ma ajunge total? http://cgi.ebay.com/NEW-AUTOLEADS-PC99-X01...=item3f0bf751bf
CRY 79
Cat vine totalul pt. http://cgi.ebay.com/ebaymotors/RENAULT-MEG...=item27b5e0269f
Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.