Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piese distributie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
motomete2004
trebuie sa schimb distributia si m-am hotarat la rola INA,curea contitech si pompa apa hepu.vreo 2 persoane mi-au spus ca nu are rost sa schimb pompa daca e inca buna voi ce ziceti ?
p_alecsu
si eu sunt in dilema cu schimbatul pompei de apa. dar un lucru il stiu sigur: daca tot schimb kitul de distributie suta la suta schimb si pompa de apa. nu vreau sa pice dupa ce am montat distributia ca sa dau iar banii pe alt kit.
nu stiu de care sa aleg mai ales ca vreau sa mai tin masinuta o vreme. ca si preturi pompa originala: 220 lei, klaxcar: 98 lei, si ceva facut in germania: 130 lei.

Sfatul meu e sa schimbi si pompa ca sa nu ai alte surprize.
danxkc
pai sa iti spun eu am schimbat distributia cand a picat pompa de apa asta pe la 90000 de km dar precizez ca nu am schimbat distributia la 60000
Bobo78
nu te calici la bani , schimba si pompa ca nu se stie mai tarziu cand cedeaza si tre sa te apuci iar sa demontezi distributia
daca te intereseaza am o distributie complecta ptr supernova / solenza
pompa klaxcar franta
distributie flennor germania, noi noute
djasu82
bobo78 cum spui tu schimba si motorul cu alte cuvinte biggrin.gif speriati mai sunte-ti .
Nu am vazut nu am auzit ca in primii 120 de mii de km sa fie schimbata la distributie pompa de apa dar in 300 de mii precum parcurg cei de la taxi.
Bobo78
razi tu razi, dar mai bine faci o treaba buna de la inceput decat sa muncesti iar sau sa bagi solutii de etansare!
fiecare cum stie si il duce capu!
ionutzoo
Salut!Ce parere aveti de kitul de distributie "FLENOR"?
ionutzoo
Ok!O am cumparata(130 RON).Maine o schimb.Masina are 128500km.
george_scala_2004
bravo. de unde ? numai cureaua si rola sau si pompa ? marca ?

bafta,
ionutzoo
Doar cureaua + rola(Flenor) si cureaua de la alternator.Pe langa acestea si uleiul(Elf).Pompa de apa am schimbat-o acum un an ca am avut probleme cu ea.
Bobo78
am de vanzare un kit flennor si o pompa de apa klaxcar sunt noi noute
george_scala_2004
apropo de kit-ul de distributie. am gasit o oferta pentru 1.4 mpi. trimit un mesaj la firma vinzatoare:

QUOTE
Buna ziua,

As dori detalii suplimentare despre kitul de distributie: producator curea, rola, durata promotiei, etc.

Multumesc,


rapunsul din partea firmei:

QUOTE
Buna ziua,
Rola Koyo - producator Japonia
Curea Continental


insist si intreb:

QUOTE
Continental si Koyo au fabrici in Romania. Din aceasta cauza sa fie pretul asa scazut ?

Multumesc.


raspunsul - merita tinut minte (e valabil pentru toate celelalte piese):

QUOTE
Kitul de distributie pe original contine aceleasi piese.

O zi buna


pretul pe site al kit-ului de distributie este de ~ 120 lei. pretul aceluiasi kit in cutie de origine ~ 220 lei !!!
uscatu83
Cureaua de origine este Gates nu continental
george_scala_2004
asa mi s-a spus...
djasu82
daca se rupe se rupe si eu am montat rola japoneza si de 30.000 de km facuti de la ultima schimbare se prezina foarte bine. Si vechea rola dupa 6 ani era ok implicit cureaua.
danut1981
masina pe care o am am cumparat-o in luna mai,proprietarul respectiv a fost sa ii schimbe distributia la un service prin militari, de cand am cumparat masina se auzea un zgomot ciudat din zona distributiei asa ca m-am hotarat sa ii schimb distributia,toate bune si frumoase pana cand am demontat capacul de la distributie si surpriza cei de la service,din diferite motive nu au mai pus un surub la capac si acesta freca de fulie, asa ca am cumparat degeaba kitul de distributie de origine,asa ca mare grija cand mergeti in service sa va schimbe distributia...
daca cineva este interesat sa achizitioneze un kit de distribut de origine sa imi dea un pm
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.